? Beni Hatırla
01
Ocak

Türkiye'de En Çok İzlenen Filmler

Kamuran Kara 01.01.2012 20:53

Türkiye'de En Çok İzlenen Filmler

Aşağıdaki listede Türkiye'de box-office kayıtlarının düzenli ve ulaşılabilir bir şekilde tutulmaya başlandığı dönemden itibaren; ki bu da aşağı yukarı son 20 seneye denk geliyor, en çok izlenen filmlerin listesini bulabilirsiniz. En çok izlenen 20 film içindeki iki yabancı filmin de James Cameron'a ait olması da dikkate değer bir nokta..

 1. Recep İvedik 2   4.330.491
 2. Recep İvedik   4.301.641
 3. Kurtlar Vadisi-Irak   4.256.567
 4. G.O.R.A   4.001.071
 5. Eyyvah Eyvah 2   3.947.988
 6. Babam ve Oğlum   3.837.876
 7. A.R.O.G   3.707.086
 8. New York'ta Beş Minare   3.474.495
 9. Recep İvedik 3   3.325.913
 10. Vizontele   3.308.120
 11. Vizontele Tuba   2.894.802
 12. Titanic   2.844.022
 13. Issız Adam   2.787.232
 14. Hababam Sınıfı Askerde   2.586.132
 15. Eşkıya   2.571.133
 16. Güneşi Gördüm   2.566.135
 17. Organize İşler   2.558.069
 18. Kahpe Bizans   2.472.162
 19. Eyyvah Eyvah   2.459.815
 20. Avatar   2.446.781

Yorumlar

Yorum Yaz
listenin 4 de 1i gereksiz kalitesiz filmler
0 Oy
Recep ivedikleri geçtim zira herkes söylenmesi gerekeni söylemiş ben asıl Issız adam gibi bir projeye nerdeyse 3 milyon kişinin neden gitme ihtiyacı duyduğunu çok merak ediyorum Eşkıya gibi bir film bile 2 buçuk milyonu zor geçmişken hemde!
yani ne vardı o projede(film diyemiyorum değildi çünkü!)
+ 2 Oy
en başından beri recep ivedik filmlerini beğenmeğen biriyim. ilk filme arkadaşın ısrarı üzerine gitmiş ve nerdeyse 1-2 sahne haricinde hiç gülmemiş hatta "bu ne ya küfürden gına geldi" diyen biriyim. daha kaç defa çekilecek bilmiyorum ama hepsinin rekor kıracağına da eminim. bu türü sevenleri hoş karşılıyorum. renkler ve zevkler meselesi. ama bence filmlerde daha az küfür ve daha fazla zeka olmalı. çok günlük esprilerle sinema olmaz. şahan niye başka tiplemeyle film çekmiyor. yada niye tipleme yapmadan konusu olan ve rol kabiliyetini gösterebileceği filmlerde oynamıyor. oynayamaz çünkü.
cem yılmaz ve ata demireri bunun dışında tutuyorum çünkü farklı rollerle kendilerini kanıtladılar.
+ 3 Oy
ayrıca recep ivediğin doğal olduğu palavrasınıda bırakın yaptığı sadece şaklabanlık .her sokakta bi recep ivedik vardır felsefesi falan bunlar filmden daha komik yorumlar yani .
0 Oy
recep ivedik yerini haketmeyen bi film.kaliteden eser yok afedersiniz orangutan gibi bi adamın yaptığı her harekete gülmek komedi filmi olduğu anlamına gelmez şimdi gorada güldürüyo recep ivedikte film var film var arkadaş.kurtlar vadiside tepede onuda anlamak ayrı bişey zaten.
+ 1 Oy
ivedik 4.330.491
avatar 2.446.781


asdasdasda şaka gibi ya :D
+ 2 Oy
Tamam.Yerli filmlerine diyecek bir şey yok.Onları da izlemek lazım.Fakat halkın film seçimine bakılırsa daha çok komedi filmleri var.Belki de bize garip gelen budur.
Çünkü Türkiye'de sanat,macera veya polisiye filmler yok.İnsanlarda da Elyın'ın dediği gibi yabancı altyazılı filme karşı tembellik var.O yüzden yabancı filmden çok yerli filmler izleniyor Türkiye de.
+ 3 Oy
altyazi tembeli sinema kültürü olmayan bir halkiz
dördüncü ivedik gelse o da zirveye oturur
+ 3 Oy
Yaygın kanının aksine Türk sineması değil yabancı sinema kültürümüzün olmadığının kanıtıdır. Halkın büyük çoğunluğunun yabancı filmlerdeki alt yazıları okumaktan aciz olduğunun, yabancı filmlere karşı ne kadar uzak olduğunun bir kanıtı olmuş liste.

Farklı gelebilir ama Türk sinemasının gelişmesi için öncelikle yabancı sinema kültürünün olmasını şart görüyorum. Çünkü insanların beklentisi yaşantıları kadardır. Daha üst düzey sinema keyfini yaşamamış insan böyle "sümelanın şifresi" ve benzeri filmleri alkışlayıp övdükçe yapımcılar da bu zevkler doğrultusunda kötü filmlerle köşeyi dönme huylarından vazgeçmeyeceklerdir.

Listeye gelirsek hak edipte bu listede yer almayan fazlasıyla Türk filmi var listede başı çeken filmlerin isimleri beni oldukça rahatsız etmekte ki bu da az önce saydığım sebeplerden kaynaklanmaktadır. Büyük çoğunluk tarafından "öküz" diye nitelendirilen insan tiplerinin yaptığı "öküz esprileri" nin Türkiye listelerinin bir numaralı koltuğuna oturması halkın espri kültürünün doğrudan göstergesi olurken halk arasında bu kadar sevilmeyen tipleri sinemada izleyince insanların neden sevdiğini anlaması gerçekten güç.

Sonuç olarak arz talep meselesinin yansıması olan bir liste. Arzı kaliteli hale getirmek için telebin kaliteli olması gerekir ki listelerimizin de bu talepler doğrultusunda daha uzun yıllar bu şekilde olacağı öngörüsündeyim.
+ 3 Oy
arkadaşlar sinemanın bir bütün olarak salt sanata dayalı olduğunu ve yapılan hertürlü filmlerin bu minval üzerine inşa edilmesi gerektiğini nasıl savunuyorsunuz merak ediyorum? ayrıca türkiye'de birkaç yönetmen dışında allah aşkına yapılan filmlerin kaçı bu sanata gerçekten hizmet ediyor?

hal böyle olunca yani madem ülkemizde ki filmler ağır veya değil sanat filmleri olamıyor öyleyse geriye birkaç seçenek kalıyor ve bence RECEP İVEDİK filmleri artan bu seçenekler arasında ki en iyi örneklerden.
-3 Oy
Recep İvedik komik değil demiyor ki kimse. Sıkıntı sinema babından sanatsal hiç bir imare barındırmaması.
0 Oy
sahan da cem yilmaz'dan daha iyi komedyen zaten
ben de han solo'yum
+ 1 Oy
recep ivedik'e karşı bu olumsuz tutumu anlamak çok zor. bu karakter türk sinemasının en dürüst, cesur ve içten karakterlerinden biridir hatta belki tek! üstelik kimse onun 'komik' olmadığını falanda savunmasın zira salonları gülme krizine soktuğuna kendim şahit oldum. elalemin amerikasında BORAT'lar, BRÜNO'lar vs.. cirit atsın sözde güldürsün (ki güldürdüğüde yok) ses çıkmıyo ama bizim gariban recebe herkes biranda duvarlar örüyor yazıktır ya.
-7 Oy
İlk 3 de 2 recep ivedik ben ne diyeceğimi hiç bilemedim ....
Elyın saygılarımı sunarım ;)

0 Oy
yerli malı yurdu malı herkes bunu kullanmalı hesabı en çok türk yapımı filmler tüketilmiş.
0 Oy
ilk onda 3 recep ivedik filmi
ne desem bilemedim
+ 2 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum