? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2005
Gösterim Tarihi
1 Eylül 2006
Süre
100dk

Oyuncular

Robin Williams Robin Williams
Paul Barnell
Holly Hunter
Margaret Barnell
Giovanni Ribisi
Ted
Tim Blake Nelson
Gary
W. Earl Brown
Jimbo
Alison Lohman
Tiffany
Yönetmen
Mark Mylod
Senarist
Collin Friesen
Müzik
Mark Mothersbaugh
Yapımcı
David Faigenblum
Christopher Eberts
Görüntü Yönetmeni
James Glennon
The Big White

Arapsaçı

The Big White

8.0/10 IMDB Puanı: 6.4
Alaska, geyiklerin yuvası ve seyahat acentası olan Paul Barnell'ın evi. Paul, yüklü borçların altında kalmıştır ve aptal ağızlı karısı Margaret'da Tourette sendromundan acı çekmektedir. Paul, sorunlarının çözümü olarak kayıp kardeşi Raymond’ı görmektedir.

Borçlarını ödeyebilmek ve karısının sağlık problemlerine yardımcı olabilecek gerekli tıbbi yardımı sağlayabilmek için, kayıp olan kardeşinin 1 milyon dolar değerindeki sigorta poliçesini almaya çalışmaktadır. Sigorta şirketinde genç ve çetin müfettiş Ted Watters'la yüzyüze gelir. Ted, Paul'ün isteğine iyi bakmaz; çünkü Raymond ortadan kaybolalı sadece beş yıl olmuştur ve bu da onu ölmüş ilân etmek için yeterli değildir.

Paul, hayatına elinden geldiğince iyi devam etmeye çalışmaktadır, ta ki işyerinin arkasındaki çöp tenekesinde kazara bir cesetle karşılaşıncaya kadar. Yaşadığı kısa şok hemen yerini çılgın bir fikre bırakır. Eğer bulduğu bu cesete kardeşi süsü verebilirse; poliçe parasını alabilecek ve böylece problemlerini de çözmüş olacaktır.

Bu arada Ted umutsuz bir şekilde Alaska'dan ayrılmak istemektedir ve eğer terfi edebilirse kız arkadaşı Tiffany ile birlikte güneşli ve sıcak bir yere taşınabileceklerdir.

Paul, özenle hazırladığı oyununa kardeşinin sahte cesedini Alaska'nın etobur vahşi doğasına atarak hemen başlar. Herşey planlanmış bir şekilde gidiyormuş gibi gözükmektedir ama bazı şeyler vardırki plânlamak mümkün değildir. Ceset parçalanmış bir halde bulunduğunda sigorta talebinin Ted'in masasına gelmesi çok uzun zaman sürmez. Paul’un önceki isteğini hatırlayan Ted bu işte bir hile olduğunu sezmektedir. Ve eğer bunu açığa çıkarabilirse istediği terfiyi alabilir ve bu şehirden kurtulabilir. Ted artık bu işi çok sıkı bir şekilde araştırmaya başlamıştır.

Ne yazık ki tehditler ve tehlikeler çeşitli kılıklarda gelmeye başlar. Şimdide kaybolan cesedi arayan asıl katiller Gary ve Jımbo, Paul'ün kapısındadırlar. Gözükara bir biçimde ceseti aramaktadırlar, çünkü bu ceset onların işlerini başarıyla yaptıklarının bir kanıtıdır. İzler onları Paul'ün karşısına çıkarır. Paul'le aralarında paranın bir kısmı için anlaşırlar ve Margaret'i de Paul parayı getirene kadar rehin olarak alırlar.

Şaşkına dönmüş Paul ne yapacağını bilmez haldedir. Ceset artık defnedilmiştir ama Ted hâlâ bu dava ile ilgilenmektedir. Herşey bu kadar kötüyken birde öldüğü haberini okuyan kayıp kardeş Raymond çıkagelir. Paul’ün plânına paradan pay almak karşılığında razı olur ama O bu paranın yanlızca $ 100,000 olduğunu zannediyordur. Ama Paul kardeşinin karısını öldürüp bütün parayı alıp kaçacağını keşfeder.

Ted iyice bu davaya kafayı takmıştır. İşini ve kız arkadaşını ihmâl etmektedir. Ama Ted'in bu davadaki çabaları geri tepmiş gibi görünmektedir, çünkü artık Paul'e polisce paranın verilmesi kararlaştırılmıştır ve Ted'in terfisi de ortağına verilmiştir. Ama hâlâ Ted, Paul’ü korkutmakta ve kızdırmaktadır ama onun daha büyük problemleri vardır: Şeytan kardeşi ile uğraşması ve Margaret'i iyileştirebilmek.

Paul’ün iyimser plânı; cesedi katillere geri vermek, kardeşine sezdirmeden karısını ve parasını alıp Güney Amerikaya kaçabilmek. Değiş tokuş ayarlanmıştır, cesedi mezardan çıkarmışlardır ve parayı da güvenli bir yere saklamıştır ama Paul'ün bu kaçış plânı aniden yarıda kesilir. Karın kapladığı bu manzaraya, hâlâ adamını yakalamaya kararlı olan Ted ve parasını isteyen Raymond da katılır. Bütün bunların ortasında Paul artık sadece kendisinin ve karısının hayatta kalmasını için çarpışmaktadır.

Yorumlar

Yorum Yaz

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum