? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2002
Süre
121dk

Oyuncular

Daniel Brühl
Alexander Kerner
Katrin Saß
Christiane Kerner (anne)
Maria Simon
Ariane Kerner
Chulpan Khamatova
Lara
Florian Lukas
Denis
Yönetmen
Wolfgang Becker
Senarist
Wolfgang Becker
Bernd Lichtenberg
Müzik
Yann Tiersen
Yapımcı
Stefan Arndt
Görüntü Yönetmeni
Martin Kukula
Goodbye Lenin

Elveda Lenin

Goodbye Lenin

8.3/10 IMDB Puanı: 7.8
1989 yılının Doğu Almanyası'nda yaşayan Alex'i, Berlin Duvarı'nın yıkılması ile daha karmaşık ve zor bir dönem beklemektedir. Sosyalist Doğu Almanya'sının önde gelen aktivist vatandaşlarından biri olan annesi, geçirdiği kalp krizi sonucu girdiği komadan uyanmıştır. Komada kaldığı sekiz aylık zaman zarfı içinde, kalbi oldukça zayıf düşen annesinin, yaşayabileceği en ufak bir şok, onu ölümle burun buruna getirecektir.

Alex, bu durum karşısında, Duvar'ın yıkıldığını ve annesinin bir zamanlar kendisini bütünüyle adadığı sosyalist ülkesinde, kapitalizmin kazanmış olduğu zaferi, annesinden gizlemeye karar verir. Alex, annesini hiçbir şeyin değişmediğine inandırmak için, en yakın arkadaşını, kız kardeşini, sevgilisini, apartman sakinlerini de bu oyunun parçası haline getirerek, Lenin'in herşeye rağmen gerçekten de bir zafer kazandığına dair bir gerçeklik oluşturur.

Alex'in bu beyaz yalanları, annesinin sağlığına kavuşup televizyon izlemek ve yatağından kalkıp dışarı çıkmak gibi istekleri ile hepten çığrından çıkar.

Yorumlar

Yorum Yaz
Soğuk Savaş filmi beklentisi içindekiler hayal kırıklığı yaşayabilir. Güzel bir film.
0 Oy
İsminden dolayı, daha siyasi içerikli bir film beklentisi içindeydim... Film daha çok 80'ler ve aile, ana-oğul ilişkisi konulu...
Sonlara doğru yalanları abartılı buldum, aynı içerikli tekrar sahneler sıkıcı oldu.
Yine de dönemi, yaşanan sıkıntılı süreci merakedenler için akıcı güzel bir film...
0 Oy
alman sineması denince akla gelen filmlerden biri.ben almanyada master okumak istediğim için almanya ile ilgili 1sürü broşür var ve hep kültürde das leben der anderen,good bye lenin.fatih akın ve xavier nadoo dan bahs ediliyor.
+ 2 Oy
çok eğlenceli bir yapım.hem güldüren hem düşündüren bir yanı var.izleyin derim..
+ 2 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum