? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2000
Gösterim Tarihi
17 Ekim 2003
Süre
122dk

Oyuncular

Takeshi Kitano Takeshi Kitano
Kitano
Tatsuya Fujiwara
Shuya Nanahara
Aki Maeda
Noriko Nakagawa
Taro Yamamoto
Shougo Kawada
Masanobu Ando
Kazou Kiriyama
Yönetmen
Kinji Fukasaku
Senarist
Kenta Fukasaku
Roman
Koshun Takami
Müzik
Masamichi Amano
Yapımcı
Akio Kamatani
Tetsu Kayama
Masao Sato
Masumi Okada
Görüntü Yönetmeni
Katsumi Yanagishima
Kurgu
Hirohide Abe
Yapım Tasarım
Kyoko Heya
Batoru Rowaiaru

Ölüm Oyunu

Batoru Rowaiaru / Battle Royale

8.2/10 IMDB Puanı: 7.9
Yakın gelecekte Japonya'da, hükümet gençlerin neden olduğu şiddet eylemlerinin önüne geçememektedir. Öğretmenler, aileler, kısacası tüm toplum gençliğin yarattığı korku bulutuna teslim olmuştur. Japon hükümeti olayların kızışmasının ardından, gençlikten korkup "Battle Royale" denilen kanunları kabul etmiştir. "Battle Royale" kanunlarına göre her yıl ülke içinden rastgele bir lise-sınıfı seçilir ve bu sınıfın öğrencileri yerini yine hükümetten kimsenin bilmediği bir adaya götürülürler.

Bu seneki "Battle Royale" için Nobu'nun sınıfı seçilir. Nobu ve arkadaşları hükümet tarafından "Battle Royale" adasına kaçırılırlar. Adada onları öğretmenleri Takeshi karşılar ve oynayacakları oyunun kurallarını açıklar. Kurallar basittir, Nobu ve 41 arkadaşından sadece bir kişi adadan canlı olarak ayrılabilecektir. Hükümet gençlerin herbirine, içinde farklı silahlar ve yeterli miktarda yiyecek bulunan bir çanta verir. Gençler, adadan canlı çıkabilmek için 3 gün içinde birbirlerini öldürmek zorundadırlar. Kurallara karşı gelen gençler yönetim tarafından öldürülecektir. Bir gün öncesine kadar sınıf arkadaşı olan 42 genç, hayatta kalmak için birbirlerini acımasızca öldürmeye başlarlar.

Yorumlar

Yorum Yaz
Ortada sağlam bir konu vardı gerçekten.Bazı açılardan Açlık Oyunları'na benzesede bu filmi daha çok sevdim.Kawada,Kiriyama gibi tehlikeli,karizmatik yan karakterlerin olmasıda filme renk katıyor.Bir anlamı ve verdiği bir mesajda vardı insanın sevdikleri için herşeyi göze alması gerektiği onları kaybettiğinde yaşarken ölmüş olacağı gibi.Uzakdoğu sinemasını sevenler izlesin.

7/10
0 Oy
Kuji fukasaku, 40 yıldır japonya'da sadece kendi toplumunu ilgilendiren filmler çekmekteydi. hatta ülkenin en deneyimli ve başarılı yönetmenleri arasında gösteriliyordu. ta ki 2000 yılında çektiği ''battle royale'' projesini gerçekleştirene kadar. bu projede en büyük payı, oğlu kenta fukasaku üsteliniyor. kenta, koshun takami'nin çok tartışılan romanından uyarladığı senaryosuyla babasını uluslararası alanda başarıya ulaştırdı. hem de edebiyat uyarlaması gibi sinemada her zaman tartışılan bir alana el atma cesaretini göstererek.

bugün artık bir kült sayılan ''battle royale'' kuşkusuz japon sineması içinde ki yeri en az o kültür kadar derin ve saygın bir hal almıştır.

mutlaka izlenmesi gereken bir başyapıt.
+ 2 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum