? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2011
Gösterim Tarihi
3 Şubat 2012
Süre
122dk

Oyuncular

Tom Hiddleston
Yüzbaşı Nichols
Benedict Cumberbatch
Binbaşı Stewart
Emily Watson
Rose Narracott
David Thewlis
Lyons
Jeremy Irvine
Albert
David Kross
Gunther
Toby Kebbell
Geordie
Robert Emms
David Lyons
Geoff Bell
Çavuş Sam Perkins
Peter Mullan
Ted Narracott
Yönetmen
Yıldız Steven Spielberg
Senarist
Lee Hall
Richard Curtis
Roman
Michael Morpurgo
Müzik
John Williams
Yapımcı
Kathleen Kennedy
Yıldız Steven Spielberg
Executive Producer
Frank Marshall
Görüntü Yönetmeni
Janusz Kaminski
Yapım Tasarım
Rick Carter
War Horse

Savaş Atı

War Horse

6.9/10 IMDB Puanı: 7.2

Altı aylık bile değilken annesinden koparılan ve hayvan pazarına götürülerek açık arttırmaya çıkarılan Joey, hayatın dikenli yollarına doğru ilk adımı atıyor ve sarhoş bir adama satılıyor. Niyeti bir buzağı almak olan adamın oğlu Albert, Joey'u görür görmez ona hayran kalıyor. Soğuk, uzun kışlar ve puslu yazlar birbirini kovalarken Albert ve Joey beraber büyüyerek, asla unutulmayacak bir dostluk bağı kuruyor. Ancak bir gün bankaya olan ipotek borcunu ödemek için paraya ihtiyacı olan Albert'ın babası Joey'i £40 karşılığında İngiliz ordusuna satar. İşte Joey için hayatın acı dolu gerçeği o andan itibaren başlıyor. Çiftlik atından bir süvari atına dönüşen Joey cepheden cepheye koşarak herkesi kendine hayran bırakır. Ancak yine de Albert ile karşılaşacağı günü beklemektedir. Albert da aynı şekilde Joey ile karşılaşacağı zamanı beklemektedir..

Yorumlar

Yorum Yaz
Ben filme bayıldım.
0 Oy
Bence Bu Film Diğer Filmlerle Kıyaslanısa Biraz Geride Kalmış Daha İyi Bir Film Bekliyorum Ama Beklentilerimi Karşılamayan Bir Film Oldu. İzlenmeye Bile Değmez. !
0 Oy
AT var da savaş nerede???Atcık, filmin ve savaşların önüne geçince filmin adı da kurgusu da geri planda kalmış!
0 Oy
Adı War Horse yerine sadece Horse olsadı daha uygun olurdu. Savaşı az, ama atı çok diye eleştiriliyordu. Savaş filmi diye tanıtılan bir yapıtta savaşa bu derece az yer verilmesi olmamış. Teknik açıdan muazzam bir yapıt, ama film olarak o muazzamlığa uzak duruyor. Beklentilerin de burada önemi mevcut. Spielberg ve savaş filmi deyince Schindler's List ve Saving Private Ryan geliyor aklıma direkt olarak. Tabii filmin uyarlandığı kitabın bir çocuk kitabı olduğunu, olayları atın perspektifinden anlattığını eklemek gerekir. Kısacası Spielberg ve savaş kelimelerinin yanında hafif kaçan, fazla bir beklentiyle izlenmemesi gereken bir film..
+ 1 Oy
Klişelerden kaçamayan bir film ne yazık ki. Fakat Spielberg özellikle sinematografi konusunda her zaman ki gibi müthiş bir iş çıkarmış. Görüntü yönetmenini de tebrik etmek gerek. Görülmeye değer bir atmosferi var. İzlerken bu atı nasıl yönlendirdiler diye merak ettim. Gerçekten çok zor bir işin altından kalkıldığı bir gerçek. Fakat film ne yazık ki klişelerin içerisinde boğuluyor. Savaş sekansları yerinde ilerlese de hep aynı mesajlı ve konulu filmler seyretmekten sıkıldım. Başyapıt değil..Hatta Oscar'ı değil alacak kadar aday olabilecek kadar iyi bir film bile değil. Ortalamaya yakın denebilir. Çünkü ne konusu ne de kurgusu muhteşem. Klişelerden doğan bir konu, iyi işlenemeyen bir kurgu ile sırf bir havyanın oradan oraya koşuşunu izletiyor. Konu hayvanına kavuşmak için mücadele eden çocuk mu? Yoksa hayvanın yaşam savaşı mı? Finallere doğru sanki "hemen olsun da bitsin" dermişçesine toparlamış gibiler konuyu. Açıkçası filmin ilerleyen öykü akışına bir türlü yakıştıramadım şu finali. Final demişken söylemeyeceğim ama size fena bir klişe bekliyor. Film baştan sona bir klişe iken en azından finali daha farklı bir şekilde bitirilebilirdi. Filmin teknik yönlerinden hiç bir sıkıntı yok. Spielberg o konuda yine kendini aşmış. Yazımın başında da belirttiğim gibi sinematografi çok başarılı. Işıklandırmalar, savaş atmosfer, karakterlerin analizi (kısa olsa da) bunların hepsini başarıyla yansıtmış Spielberg. Fakat konusundan gelen bu ağır klişe filmi yerlere sürüklüyor. Jeremy Irvine, rolünde çok içten ve duygusal bir şekilde başarıyla durmuş. Aynı şekilde Emily Waston'da güzel bir performans sergilemiş. Peter Mullan'da nefis bir performansa imza atmış ve tabii filmin gerçek yıldız at (Joey). Ne garip, milyon dolara film çekiliyor ve o filmin başrolünde ama hayvancığın muhtemelen hiç bir fikri yoktur ne yaptığı konusunda :) Gerçekten iyi yönlendirmişler. Sonuç olarak klişe bir yapıt demekten kaçamayacağım. Oscar'lık bir yapıt değil. İzlenmese de olur. En kötü olanı ise bir Spielberg filmi olmasına rağmen akılda kalıcı değil. Nerde o Saving Private Ryan, E.T. ya da Schindler's List.

5/10
0 Oy
Sinemada hayvanları merkeze alan filmlrden hiç hoşlanmıyorum o yüzden bana hiçmi hiç çekici gelmeyen bir film bu.

-1 Oy
Spielberg gene cephelere dalıyor, gene Dünya Savaşı'nı filminin fonuna yerleştiriyor. Bu adamda 2.Dünya Savaşı ve savaş yapımları takıntı haline gelmiş vaziyette. Bir at ile onun sahibinin ilişkisini anlatacaksa arka fona 1.Dünya Savaşı'nı koyuyor. Bir çocuğun çok kısa bir sürede olgunlaşmasını ele alacaksa arkaya savaşı koyuyor. Bir adamın hava alanına takılıp kalmasını konu alan bir film çekecekse arka plana iç savaşı koyuyor. Gene de hakkını teslim etmeliyiz. Ne zaman savaşla ilgili bir film çekse o filmdeki savaş sekanslarının hakkını veriyor. Bu filmde de savaş sekanslarının hakkını sonuna kadar vermiş. Sağlam sahneler çekmiş. Daimi müzisyeni John Williams da gene döktürüyor. Yaşayan en iyi görüntü yönetmenlerinden Janusz Kaminski de bir filmde daha Spielberg'e eşlik ediyor ve ortaya yılın en iyi görüntü yönetmenliklerinden bir tanesini koyuyor. Teknik alanda sıkıntısı yok filmin. Oyunculuklardan yana da sorun yok. Başroldeki at da sağlam kullanılmış. Bu konuda atı bu derece iyi oynatanları tebrik etmek gerek.

Filmse bana göre vasatı aşamıyor. Unutulmaya mahkum yapımlardan bir tanesi. Başkalarını bilmem de ben şimdiden unuttum filmi. Bu film, Christian Bale'li Güneş İmparatorluğu kadar iyi değil, hatta hiç değil. Ya da Er Ryan'ı Kurtarmak. Açıkçası neden çekildiğini de anlamış değilim. Oradan oraya koşturan bir at, savaşın kirli/acımasız yüzü (milyonuncu kez anlatılıyor), ata duyulan bitmek tükenmek bilmez sevgi... Bu üçü dışında pek bir şey yok. Duygulandırmaya çalışan ama beceremeyen, çoğu yerde sıkan, hiçbir anında şaşırtmayan, heyecanlandırmayan vasat bir film ne yazık ki. Bu kez de olmadı Spielberg. Umarım Lincoln sağlam bir film olur, bunun gibi bir filmle karşılaşmak istemem sinemada.

Oscarlara gelirsem... Kesinlikle Oscarı hak eden bir film değil. Ve kesinlikle yılın en iyi işlerinden değil. Geçen senenin başlarında 2012 Oscarlarının favorilerinden olarak gösteriliyordu ama film gösterime girdikten sonra yavaş yavaş unutulmaya başlandı. Oscar'a aday olma ihtimali var ama Spielberg'e yönetmen ve film Oscarlarını getireceğini hiç sanmıyorum. Gene de büyük konuşmamak lazım. Akademi kalkıp bu filme de en iyi film ödülünü verir. Üç gün sonra hangi dallara aday olacağını göreceğiz. Janusz Kaminski ve John Williams adaylıkları kesinlikle hak ediyorlar.
-2 Oy
Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Bu filmi Spielberg değil daha enteleküel, daha kült bir yönetmen çekseydi kesinlikle başyapıt olurdu. Ama bu kitlenin Spielberg'e olan kininden dolayı film göz ardı edildi düşüncesindeyim. Yılın en underrated filmi. Nokta. Başrole atı koyup bu kadar profesyonelce ve duygu yüklü çekimler yapabilmek kolay iş değil. Özellikle Emmanuel Lubezki ile bu yılın en iyi sinematografı Janusz Kaminski olmuş, sadece savaş ortamındaki profesyonel çekimleri izlemeniz yeterli. Benim tek korkum olan "Filmi Amerikanlaştırma" yok. Klişe, duygu sömürüsü, ajitasyon lafları havada uçuşacaktır ama bırakın şu boş geyikleri çok muhteşem bir Spielberg filmi izleyin. Önyargılarım vardı, kırıldı. TenTen'den sonra hüsrana uğrayacağımı zannediyordum, yanıldım. Birkaç yıl sonra -A.I. ve Minority Report gibi- kült olacaktır. Veya Empire of the Sun gibi diyelim, tarzdan dışarı çıkmayalım.

Not: Hiçbir yönetmenin filminde 150 dakikayı aşkın sürenin bitmesini istemedim şu güne kadar, Spielberg 150 dakika boyunca sizi ekrandan koparmamak için elinden geleni yapıyor. Ayrıca bir kez sinemada izlenmeyi hakediyor.

9/10
-2 Oy
spielberg'e kazandırmaz bir şey beğenilmemiş pek
0 Oy
spielberg'e üçüncü defa en iyi yönetmen oscar'ı kazandırır
belki
0 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi

Haberler

13
Oca.2012

Eleştirmenlerin Tercihi Artist

Ödül mevsiminde son dağıtılan ödül eleştirmen ödülleri oldu

10
Oca.2012

Fincher İçeride, Spielberg & Malick Dışarıda

Amerika Yönetmenler Birliği (DGA) bu sene en iyi yönetmen adaylarını açıkladı

01
Oca.2012

Görev Tehlikede Hasılat Daha da Güvende

Kuzey Amerika box-office listesinde yılbaşı haftasonunda da Mission: Impossible - Ghost Protocol yer aldı. Geçtiğimiz haftasonuna göre hasılatını artıran film

12
Ara.2011

AFI'den Yılın En İyileri

Amerikan Film Enstitüsü yılın en iyi on filmini seçti. Ayrıca yılın en iyi on televizyon programını da ekledi.

x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum