? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2010
Gösterim Tarihi
23 Eylül 2011
Süre
150dk

Oyuncular

Muhammet Uzuner
Doktor Cemal
Yılmaz Erdoğan Yılmaz Erdoğan
Komiser Naci
Taner Birsel Taner Birsel
Savcı Nusret
Ahmet Mümtaz Taylan
Şoför Arap Ali
Fırat Tanış
Şüpheli Kenan
Ercan Kesal
Muhtar
Erol Eraslan
Cinayet Kurbanı Yaşar
Yönetmen
Yıldız Nuri Bilge Ceylan
Senarist
Bora Gökşingöl
Yıldız Nuri Bilge Ceylan
Yapımcı
Zeynep Özbatur Atakan
Bir Zamanlar Anadolu’da

Bir Zamanlar Anadolu’da

Once Upon a Time in Anatolia

8.6/10 IMDB Puanı: 8.1

Kasabalarda hayat, bozkırın ortasında sürdürülen yolculuklara benzer. Her tepenin ardında "yeni ve farklı bir şey" çıkacakmış duygusu, ama her zaman birbirine benzeyen, incelen, kıvrılan, kaybolan veya uzayan tekdüze yollar...

Yorumlar

Yorum Yaz
NBC imzalı düşündürücü bir yapım. Yılmaz Erdoğan kafası karışık polis rolünde üstün rol yeteneği ile iyi oynadı. Muhammed Uzuner çok pasif bir rolde neden başrol onu filmin finalinde anlıyoruz. Fırat Tanış hemen hemen hiç konuşmadan bakışı ve duruşu ile filmin domino taşıydı. Cansu Demirci(Selena Selin) güzelliği ile filme renk kattı(kola isteyene; çay alırken kolayı uzatması filmin en ince espritüel durumuydu). NBC hem filmini yaptı hem ödülünü kaptı hemde Şahan Gökbakar ile yaşamış olduğu polemikte Recep İvedik karakterini filmde öldürdü(bkz. sarı,turuncu gömlek, kilosu ve sima itibarı ile). Bir taşla 3 Maymun. Pardon kuş:). Bürokrasinin Türkiye'de nasıl bir kördüğüm olduğuna yerinde eleştiriler getiren güzel bir yapım olmuş. Çok uzun olması ve ağır kurgusuna rağmen izlenilebilecek harika bir yapım. Kaçırmayın.
0 Oy
Film iyi güzeldi fakat bi sona bağlayamamışlar bence. Bazı sahneleri sıktı ama doğal bir film olmuş. Yapmacık değil .
+ 4 Oy
Ben sevdim. Anlaşılması zor ama sevdim. Tavsiye de ederim.
+ 1 Oy
ilk yorumumdaki gibi gereksiz uzatılan sahneler , samimi oyunculuk basit bir konu vardı filmde. belkide ödül için kriterler bunlardır ama ben sevemedim hatta fazlasıyla sıkıldım.puan vermiyorum fakat tavsiye de etmiyorum.
-1 Oy
oscarlık filmler dışında böyle cannes ve benzeri ödüllerde kazanan filmler hep bu tarz oluyor.saçma bir şekilde uzatılan sahneler , samimi ama bazen abartıya kaçan oyunculuk.filme sadece göz gezdirdim bu da o tarz filmlerden birine benziyor.güzelmidir bilemem henüz izlemedim sadece bu detayı girmek için yorum yaptım.
ayrıca filmlerde bizi araplara benzetirler.bizde kendi filmlerimizde inatla araplara benzeyen adamları kullanıyoruz.bu da ayrı birşey.
0 Oy
harika ya harika..
+ 1 Oy
bağımsız filmlere henüz alışmamış benim gibi izleyicilere sıkıcı ya da anlamsız gelebilir ama bu durum filmin başarısını değiştirmez izlemekte fayda var özellikle yılmaz erdoğan için değer bence gerçi kimsenin hakkını yememek lazım bütün oyuncular çok başarılıydı ayrıca çekimlerin doğallığı ve özgünlüğü de takdire şayan
+ 1 Oy
Nuri Bilge Ceylan alıştığımız tabularını bir nebze de olsa yıkmış iyi de olmuş.Diğer filmlerinden farklı olarak daha popüler isimleri seçmesi iyi olmuş.Önceki filmleri kadar sıkıcı da değildi.Bir röportajını okumuştum 'Ben dizi çeksem izlenmez.Evet kabul ediyorum filmlerim sıkıcı.Ancak sıkıcılık da hayatın içinde var' diye.Bir insanın kendini bu kadar bilmesi ve bu kadar güzel özeleştri yapabilmesini takdir ettim gerçekten. Düşüncelerine de katılıyorum bu arada.

Kısacası Uzak da dahil şimdiye kadarki en iyi Nuri Bilge Ceylan filmi.Bugüne kadar çektikleri içindeki en başarılı cast.İzlenmeye değer, iyi bir film olmuş.Ödülü haketmiş.
+ 2 Oy
Kimse bu filme haksızlık etmesin. Yani yeterince güzel, farklı bir film. Film boyunca çekimlerin kalitesi insanı mest ediyor. Filmin her tarafı ayrı bir fotoğraf karesi gibi. Belki beklentiyle ilgilidir bilmiyorum ama ben filmi hiç sıkılmadan izledim. Oyunculuklar için söylenecek bir şey bulamıyorum çünkü o kadar inandırıcı ve doğal bir oyunculuk sergilemişler ki oyuncu oldukları filmin sonunda aklınıza geliyor. İşte böyle bir filme ihtiyacımız vardı. Teşekkürler NBC!
+ 1 Oy
Nihayet bir NBC filmini bir sonraki güne bırakmadan, durdurmadan, sıkılmadan izleyebildim. Bir Zamanlar Anadolu'da NBC'nin en iyi filmi. 2,5 saatlik uzun süresine rağmen hiçbir anında sıkmadı, ki bunu beklemiyordum doğrusu. Filmin ilk 40 dakikası epey sürükleyiciydi. Görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki de alkışları hak ediyor. Uğur İçbak ile beraber ülkemizin en kaliteli görüntü yönetmeni olduğunu kanıtlıyor.

Oyunculuklara da değinmeden olmaz. Birbirlerinden farklı stillere sahip oyuncuları biraraya getirip hepsinden etkileyici performanslar alıyor NBC. Herkes döktürüyor filmde. Fırat Tanış çok az diyaloglu rolünde, Muhammet Uzuner, Taner Birsel ve Ahmet M. Taylan epey iyiler. Ama şimdiye dek sadece kendi filmlerinde rol alan ve hep komedyenliğini sergileyen Yılmaz Erdoğan daha bir iyi sanki. Siyad'ta adaylığı M.Uzuner'den daha fazla hak etmiş. Ki Cem Yılmaz'ın Av Mevsimi ile hakkının yendiği gibi Erdoğan'ın da yenmiş bana göre.

Bu arada eğer bulunursa Altyazı ile beraber verilen Kurgu Günlüğü'nün okunmasını tavsiye ederim. Çekimlerin nasıl ilerlediği, ne kadar zorluk yaşadıkları bu günlükte bir bir anlatılıyor NBC tarafından.

Son olarak Oscarlarda hakkının yendiği bir gerçek. Ama sorun edilmemeli. Zira Cannes, Oscarlar'dan çok daha kaliteli bir ödül töreni. Cannes'dan ardı ardına ödül almak, ardı ardına Oscar almaktan çok daha sevindirici benim için. Aşağıya ekleyeceğim linkte bu "Oscar Macerası"na uzun uzadıya değinilmiş, okunmasında yarar var. NBC'nin neden ilk ona giremediği üzerinde duruluyor yazıda. Bir de şu smokin-hırka tartışmasının anlamsızlığına da. Yazıdan bir alıntı (Hıncal Uluç da tartışmaya katılmış. Sinemadan hiçbir şey anlamayan/anlamak istemeyen birisinin böylesi sığ tartışmalara katılması da pek normal. Arka Pencere'nin bu hafta dağıtacağı Altın Kestane'yi 3.kere alması temmenimle):

"Cannes’da takım elbise papyon, Siyad ödül töreninde hırkayla… haberleri için en kısa haliyle şöyle denebilir: Siyad ödül törenine kendisi olarak gelmiş, Cannes’da kendisi olmadığı haliyle katılmış."

http://www.odatv.com/n.php?n=nuri-bilge-ceylanin-oscara-gidememesinin-nedeni-corumcadir-2301121200
+ 1 Oy
Kardeşim kim ne derse desin bu defa gerçekten hakkı yendi Nuri bilge ceylan'ın. bir zamanlar anadolu'da sadece ülke sinemamızın değil bütün avrupa sineması içinde bile bir kolometre taşıdır.

insanı sinir ediyor bu yobaz görüşlü akademi üyeleri.

Yılmaz erdoğan'ın bir gösterisinde dediği gibi.. -NE VAR LAN Bİ KERE ALSAK!
+ 3 Oy
Oscarlarda son dokuza kalamadı.
-2 Oy
Herşey bi yana yılmaz erdoğan filme gerçekten çok şey katmış. filmin hem mizah hemde 'kaliteli oyuncu' dengesini çok iyi ayarlamış. kısaca mükemmel bir film.
+ 1 Oy
BİR YOL HİKAYESİ...

Filmin atmosferi en başta büyük bir artı. Ceylan zaten karakterlerin bulunduğu mekanı bütününe göre çekip, daha sade bir biçimde yansıtmayı seviyor. Örneğin karakterler kameradan uzak olmasına rağmen sesleri yakında olduğu kadar net duyuluyor ve bu sayede kamera en tepede bütün bir mekanı almayı başarıyor. Ceylan çok iyi düşünmüş. Filmin havası, ışıklandırmaları, mekanları gerçekten çok etkileyici. Senaryosu ise nerden başlasam bilmiyorum. Aslında işlenen bir cinayetin hangi mekanda gerçekleştiği hatta daha doğrusu öldürülen şahsın katil aracılığıyla nereye gömüldüğünü bulmakla geçiyor. Bir yol filmi desek doğru olur. Oyunculuklar şahane! Yılmaz Erdoğan döktürmüş. Taner Birsel her zaman ki gibi çok iyi. Muhammet Uzuner'de gayet görülmeye değer bir oyunculuk çıkarmış. Ama şimdiden söylüyorum, bu tarz filmler seyretmeyenler için çok sıkıcı bir film olacağı kesindir. Ben durgun ve ağır ilerleyen filmleri izlemeye alışkın olduğum için bu konuda bir sorun yaşamadım aksine çok sürükleyici geldi. Filmin bana yaşattığı his çok farklıydı. Bitince inanamadım. Vay be! dedim. Türk Sineması'ndan bu kadar mistik ve gizem dolu mükkemmel bir film çıktı ya artık ölsem de gam yemem :) Yılın en iyi filmlerinden birisi. Mistik ve anlatılamayacak bir havası var. Çekim tarzı olsun, diyaloglar olsun gerçekten film size her yönüyle bir etki bırakmayı başarıyor. büyük bir Ceylan yapıtı! Sakın kaçırmayın. bu arada dramadan bile aksiyon-macera bekleyen patlama hayranı genç kitleye hitap etmez ona göre. Tam bir Sanat Filmi.

10/10
+ 1 Oy
Fark eden varmı bilmiyorum, filmde senaryo diye bir şey yok. Bunu Sky Türk'de Mehmet Açar'da söylemişti. Ama sonra ekledi: "Bir Zamanlar Anadolu'da, unutulmayacak bir potansiyele ve atmosfere sahip. Yapılmış en iyi Türk filmlerinden". Gittiği heryerden büyük övgüler alıyor. Oscara aday olması çok zor, hatta imkansız gibi görünüyor. Daha izlemedim ama olsun istiyorum!
+ 1 Oy
Playlist sitesi filme övgüler dizmeye devam ediyor. Daha önce filmle ilgili bir eleştiri kaleme almışlardı ve filme "A" verilmişti yazar tarafından. İkinci eleştiriyi yazan kişi de filme hayran kalmış. Eleştiriye aşağıdaki linkten ulaşılabilinir.Film şu sıralar ABD'de sınırlı salonda gösteriliyor.

http://blogs.indiewire.com/theplaylist/review-once-upon-a-time-in-anatolia-a-masterful-slow-burn-epic
-1 Oy
Nuri Bilge Ceylan... Bu isim için gittim tabi Cannes ödülüde cabası.Gerçekten açık ara izlediğim en kötü kurgulanmış filmdi.Çekimlere bişey diyemem güzel olmuş ama bu denli akıcı olmayan durağan bir filmin Cannes ödülü alması hayret vericiydi.Film bittiğinde salon hayal kırıklığı içindeydi ve herkes bir serzenişte bulunuyordu.Sonuç olarak son yıllarda izlediğim en kötü filmdi.
-5 Oy
Öncelikle ve özellikle filmi izledim. Kalabalık bir salon değildi. NBS sinemasını tanıdığım için beklentilerim çok yüksek değildi. Ancak film beklentilerimin çok üzerindeydi. Filmin çok sahnesinde yanımdaki arkadaşa dönüp "süper!" işareti yaptığımı hatırlıyorum. Filmin çarpıcı, sarsıcı sahnelerini saymaya yeltensem filmi izleyemezdim. Taşrada doğanlar, yaşayanlar, görev yapan doktorlar, hakim-savcılar, polis-askerler... Bu film sizin filminiz. YApmacık, sırıtan hiçbir sahneye rastlamadım. Samimi, gerçek.
- anadolu'da günlük hayatta büyük olan 'küçük meseleler'
- asker-polis sürtüşmesi
- memurların amirlere 'arkadan' yaklaşımı
- ümit-pişmanlık-aşk-hasret-ikiyüzlülük
ve daha bir sürü konu, hikayenin doğal seyri içinde, zarifçe işlenmiş.

tavsiye olunur efendim...
+ 3 Oy
Burada ne işimiz var ?

Bilge Ceylan sineması, genel geçer seyirci kitlesi için her zaman ağır olmuştur. Seyirciyi sıkar, çünkü genel geçerden kasıt; illa ki içinde müzik, illa ki içinde aksiyon ve illa ki senaryoyu kendilerine filmin anlatacağı filmleri izleyen bir kitleden bahsediyorum. Ama bu, başka. Bu, çok ayrı bir noktada. NBC'nin bile kendini aşıp çok önemli bir noktaya geldiği bir film Bir Zamanlar Anadolu'da..
Entel, elit kelimeler kullanmayı sevmem. Kullananı yolda görsem kafa göz dalarım. Eğer bu hayvanlıksa, yaparım. Kendinin bile anlamayacağı, daha 2 gün önce 40 yıllık eleştirmenin dilinden duyduğu marjinal kelimeyi 5 katlı apartman dairesinde 17 inç tüplü monitöründe bize satmaya çalışanlar modern yobazlardan başka birşey değillerdir. Onun için bu yazı, olabildiğince samimi şekilde olacak. Beğenmeyen okumayabilir, zaten kaç kişi okuyacak ki ?

Neyse.. Coenlerin kara mizahı bildiğimiz üzere olabildiğince ciddiyetten uzak, yer yer de saçmadır. Aslında bu biraderler bize bu türün gerekliliği olan "gülmeyin işte, ciddi birşey anlatıyoruz" derdini çok güzel anlatırlar. NBC'de bu yolu tercih etmiş aslında. Komik olmayan olaylar haddinden fazla ciddidir. Ama güleriz işte, komiktir. Cinayet sonrası, ilgisiz bir polisin saçma sorgusundan sonra (tümevarımlar ile vardığım sonuç), yakalanan veya kendini yakalatmış suçluların öldürdüğü kişinin cesedi aramaya çıkıllır, Anadolu'nun ücra bir köşesinde, gecenin bir yarısı, Allah'ın terk ettiği topraklarda, bir zamanlar..

Şöyle de bir durum var aslında. NBC sinemasındaki sıkıcılık (ki nedense ben rastlamıyorum) bu filmde kırılmış.. Ki şöyle iğrenç yaftalar da vurulabilir bu filme. “İçine komedi koymuş, NBC tipi Recep İvedik olmuş”, “Ciddi bir olayın suyunu çıkarmış, sekansları olmadık yere uzatmış”.. gibi saçmalık kokan yorumlar. Bunları görüyorum, inanırmısınız bilmiyorum ama evet, görüyorum. Yerin dibine giriyorum açıkçası, ya bu kadar kalın kafalı düşünebilen insanlarımız var mı? Bu kadar sinemaya kör gözle bakabilen, alt metinlerdeki anlamları içine sindiremeyen sıradan bir seyirci kitlesi var mı ? Tabi ki var ama, yiğidi öldüreceksin ama hakkını da yemeyeceksin. 3 yıl boyunca çalışılmış (1 yıla yakın pre-production, 6 ay çekim, 1,5 yıl post-production). Filmi eleştirenlere onlar gibi düz bir hesap yapacağım. Bir insan, bir ekip, tam 3 sene boyunca vur patlasın çal oynasın dolaşmış, filmi de 1 günde mi çekmişler ? Ya bu adamlar 3 sene boyunca ne için uğraşmışlar ?


Azıcık İngilizcesi olanlar bile girerler yabancı kritikleri okurlar. Cannes çıkışı herkesin ağzında “Altın Palmiye bunun olacak”, “Başyapıt”, “Göz Kamaştırıcı” gibi unvanlar dolaştı be ! İnterneti gereksiz facebook, twitter saçmalıklarıyla harcayacağınıza araştırın, görün.. Bizim sinemamızı Avrupa’da nasıl ama nasıl övüyorlar.. Nasıl yere göğe sığdıramıyorlar.. Açın bakın. Kotanızı gereksiz “videolar” ile dolduracağınıza yapın bir kez.. Belki birşeyler kaparsınız, seviye atlarsınız ! Gene neyse.

Jandarma arabasının aydınlattığı başakların hışırtısı, Arap ve Doktor'un, hayatın ne kadar kısa ve bize verdiği değerin ne kadar az olduğunu konuşması, Komiser Naci'nin fütursuzca Kenan ile cesedi aramaya koyulması.. Adı üzerinde, bir zamanlar.. Değersiz, sıradan bir hikaye aslında. Ama NBC, bu kadar az malzemeyi öylesine müthiş kullanmış ki, belki de en az maliyetle çekilen en muhteşem filmler listesine kafadan giriş yapar. Hatta bana göre çoktan ama çoktan 1. sırada. Gene minimalist ögeler silsilesinde, onları bir sanatsal eser yapmayı çok iyi biliyor bu adam. Onun sinemasının da şu ana kadar verdiği en iyi örnek bence.

Kuralları harfi harfine uygulayan komutan mı ararsınız, olay yeri incelerken karısından azar yiyen Naci'yi mi, Savcı Nusret ve Doktor Cemal'in kaybettiği hayatlar hakkında kritiğe oturmaları mı .. Herkes var bu filmde, her türlü hayat var. Her türlü hayatın birebir yaşanmışlığı var. Bu monotonluk maratonunda yeni birşey olur mu edasında herkes, ama gene aynı köy, gene aynı yol, gene aynı ağaçlar, topraklar, sebiller.. Buraların kaşarlanmış Naci’si, doktora “aklın varsa kaç oğlum” diyor, Cem Yılmaz’ın GORA’da dediği gibi. Kötü bir benzetme oldu ama, yaşanacak hiçbirşey yok. Belki bu cinayette hayata trajik bir renk gelir dediler, o da olmadı işte. Tekdüzelikten kurtulamayan hayatları anlattığını biliyoruz NBC’nin. Ama bu sefer o minimalistlikten kendini başka bir boyuta taşımış.

Kotardığı harika kara mizahı, sakladığı müthiş gizem unsurları ve yarattığı polisiye teması ile (NBC tarzında) açıkçası uzun süre sinemaya gelemeyecek kadar müthiş bir başyapıt bu film. Açıkçası The Tree of Life filminden 1 gömlek üstün, ondan daha çok vuruyor insanı tam G noktasından. Kazansın veya kazanmasın yabancı film Oscar'ını, umrumda da değil. Ama şunu söylemekte fayda var. Böylesine bir film, sinemamıza uzun süre gelmeyecek. NBC, uzun süre böyle bir film yapmayacak. Değerini bilin, gidin, izleyin.10/10
-1 Oy
@suatland

o 5 filmde olsa bile bana yeter. Biutiful konusuna %100 katılıyorum. Ayrıca akademi son yıllarda yabancı film oscarını çok saçma filmlere veriyor. Asla NBC'nin filmini küçümsemiyorum ama belki o zayıf rakiplikten favori olabilir.
+ 1 Oy
Bana kalırsa BİUTİFUL inanılmaz sağlam bir yabancı filmdi. Ve elbette hakkettiğini aldı o ayrı ama tıpkı seninde bahsettiğin tüm bu kalıplara birebir uyan bir yapısı vardı filmin.

ülkemiz bu yapı taşlarıyla örülmüş bir film çıkardı, çıkardı... çıkaramadı gerçekten işi çok zor OSCAR'larda.
-1 Oy
Oscar alması gerçekten bir mucize. Bu kalitesizliğinden değil, Akademi'nin kurallarından ötürü öyle. B.Z.Anadolu'da filmi Akademi'nin ödül vereceği bir film değil. Gene de aday adaylıktan kurtulup aday olmasını isteriz ama bunun da gerçekleşeceğine ihtimal vermiyorum. Gerçi henüz aday adayı olacak film belirlenmedi. Belki başka bir film seçilir. Çoğunluk da listede. Av Mevsimi, NY5Minare, Aşkın 2.Yarısı, Kavşak gibi Akademi'nin ilk elemesinde elenecek filmler de listede. Umarım gene yanlış bir film seçilmez. Bir ara Güneşi Gördüm yollanmıştı, hemen elendi.

Türkiye'den Oscarlık film çıkmaz. Hem bazı yönetmenlerin tarzları (NBC gibi) Akademi'ye uymuyor, hem de bu yönetmenler dışındaki yönetmenlerin kotardıkları filmlerde hep çok eksik oluyor (Güneşi Gördüm gibi).
-4 Oy
Türkiye adına 'en iyi yabancı film oscar adaylığı' için filmin gösterim tarihi değiştirilmiştir.

Listede yeralan diğer rakiplere nazaran Buri Bilge Ceylan'ın bu ödülü alması tamamen bir mucizeye bağlı olsada kendisine ve ekibine bol şans dielemekten başka elden birşey gelmiyor.
+ 2 Oy
filmin çekim yeri olan kırkkale'nin keskin ilçesinde birkaç saat gezdim dolaştım gerçekten müthiş bir yer.

filmde yılmaz erdoğan'ın olması benim için ayrıca bir izleme nedenidir.

artık gelsede izlesek.
+ 2 Oy
off off önce tarkovski, şimdi de bela tarr...
0 Oy
canneste juru odulunu aldı :)) tebrikler nuri bilge ceylan...
+ 3 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi

Haberler

17
Oca.2012

Siyad Bir Zamanlar Anadolu'dayken

44. Siyad ödülleri sahiplerini buldu.

01
Oca.2012

Uluslararası Eleştirmen Tercihleri

Uluslararası eleştirmenlerin seçtikleri, Hollywood dışı ve bağımsız filmlerden oluşan bir 2011'in en iyi yapıtları listesi yayınlandı

24
Kas.2011

Asya'da Ödüller Nuri Bilge Ceylan'a

Nuri Bilge Ceylan'ın son filmi Bir Zamanlar Anadolu'da Asya-Pasifik Film Ödülleri'nde üç ödül kazandı.

23
May.2011

Nuri Bilge Ceylan'a Jüri Büyük Ödülü

64. Cannes Film Festivali Kapanış Töreni ile sona erdi. Nuri Bilge Ceylan, 'Bir Zamanlar Anadolu'da filmiyle 'Jüri Büyük Ödülü'nü kazandı. Ceylan "Jüri Büyük Ödülü"nü Eric ve Luc Dardenne Kardeşler ile paylaştı.

x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum