? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2005
Gösterim Tarihi
19 Agustos 2005
Süre
109dk

Oyuncular

Martin Freeman
Arthur Dent
Zooey Deschanel Zooey Deschanel
Trillian
Sam Rockwell Sam Rockwell
Zaphod Beeblebrox
Mos Def
Ford Prefect
John Malkovich John Malkovich
Humma Kavula
Jerome Blake
Vogon Guard
Anna Chancellor
Questular Rontok
Bill Nighy
Slartibartfast
Warwick Davis
Marvin, Paranoid Android
Yönetmen
Garth Jennings
Senarist
Garth Jennings
Karey Kirkpatrick
Roman
Douglas Adams
Müzik
Joby Talbot
Yapımcı
Gary Barber
Roger Birnbaum
Jonathan Glickman
Nick Goldsmith
Jay Roach
Görüntü Yönetmeni
Igor Jadue-Lillo
The Hitchiker's Guide to Galaxy

Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi

The Hitchiker's Guide to Galaxy

6.5/10 IMDB Puanı: 6.6
Galaksinin haritası bile çıkarılmamış ücra bir köşesinde, gözlerden uzak bir güneşin yörüngesinde, tamamıyla önemsiz küçük bir gezegen döner. Gezegenin maymundan gelen halkı genellikle mutsuzdu. Ağaçlardan inmekle büyük hata yaptıklarını düşünenlerin sayısı gün geçtikçe artıyordu. Bazıları ağaçlara çıkmanın bile hamle olduğunu ve okyanuslardan asla ayrılmamış olmaları gerektiğini söylüyordu. Sonra adamın birinin, sırf değişiklik olsun diye bundan böyle halka nazik davranmanın ne kadar iyi olacağını dile getirdiği için bir ağaca çivilenmesinden yaklaşık iki bin yıl sonra, bir perşembe günü, o önemsiz gezegen bir kestirme yol uğruna yok olup gidecekti. Ama bilinmeyen gerçek şuydu ki gezegenin yaratılış amacı yalnızca nihai soruya cevap bulmak için yapılan bir deneydi...

Paniğe gerek yok...
Dünyalı Arthur Dent berbat ötesi bir gün yaşamaktadır. Evi buldozerlerle yıkılmak üzeredir. En iyi arkadaşı sandığı kişinin aslında bir uzaylı olduğunu keşfetmiştir. Bunlar yetmezmiş gibi bir de, uzayda açılması düşünülen yeni otoyol güzergahının üzerinde kaldığı için Dünya’mızın yok edilme kararının alındığını öğrenir.

Hayatta kalabilmesi için Arthur’un tek şansı kalmıştır: Dünyamız yakınlarından geçmekte olan bir uzay gemisine otostop çekmek... Acemi bir uzay yolcusu olan Arthur’un evrendeki en büyük macerası, dünyamızın yok olmak üzere olduğu noktada başlar.

Arthur bu yolculuk sırasında hiçbir şeyin aslında göründüğü gibi olmadığını anlar. Örneğin, evrendeki en kullanışlı ve gerekli şeyin basit bir havlu olduğunu keşfeder. Hayatın gerçek anlamını ve ihtiyaç duyduğu her şeyi “Otostopçunun Galaksi Rehberi” adlı kitapta bulacaktır.

Yorumlar

Yorum Yaz
Douglas Adams'ın insan zekasına zulm eden nitelikte ki eşsiz romanları arasında şüphesiz 'The Hitchiker's Guide to Galaxy'nin yeri apayrıdır.  romanda olduğu gibi filmde de örneğin en küçük bir detayın inanılmaz karmaşık, bütünleşiksiz ve bir çırpıda anlatmak yerine karmakarışık bir sistemde anlatmak gibi müthiş bir kurgu trafiği sözkonusu.!

gerçekten izlenmesi gereken eşsiz bir bilimkurgu!
+ 1 Oy
ülkemizdeki gora dan çok farksız deil..
-1 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum