? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2011
Gösterim Tarihi
11 Şubat 2011
Süre
95dk

Oyuncular

Sezai Paracıkoğlu
Melike Güner
Sinan Çalışkanoğlu
Barbara Lourens
Selim Akgül
Mustafa Uzunyılmaz
Yönetmen
Aytaç Ağırlar
Senarist
Aytaç Ağırlar
Yapımcı
Aytaç Ağırlar
İncir Reçeli

İncir Reçeli

6.9/10 IMDB Puanı: 6.9

Televizyon kanallarına skeç yazarak geçimini sağlayan Metin’in en büyük hayali, yazdığı senaryolardan birinin filme çekilmesidir ancak senaryoları yapımcılar tarafından sürekli geri çevrilen Metin, yine umudunun kırıldığı bir akşam gittiği barda Duygu ile karşılaşır. Metin ayakta duramayacak kadar sarhoş olan bu kıza evini açar, ertesi sabah uyandığında kısacık bir not bırakan Duygu çoktan gitmiştir.

Günler sonra aynı barda tekrar karşılaşırlar. Duygu yine Metin’e misafir olur. Bu günden sonra Duygu sık sık Metin’de kalır. Metin adından başka hakkında hiçbir şey bilmediği bu kıza aşık olmuştur. Duygu istediği zaman gelip Metin’de kalmakta, çoğu zaman da haber bile vermeden sadece notlar bırakarak ortadan kaybolmaktadır. Metin telefon numarasını bile bilmediği Duygu’nun hayatındaki sırrı merak eder ve bir gün onu takip eder. Bu takibin sonunda öğrendikleri, “ölümsüz” bir metropol aşkının ve dünyayı değiştirme çabasının başlangıcı olacaktır. (Basın Bülteninden)

Yorumlar

Yorum Yaz
Halil Sezai filmin en etkili figürü. Müzisyen olarak başarı halkasına oyunculuğuda eklemiş. Karakterin ruh halini çok iyi yansıtmış. Takdir ettim doğrusu.  Duygu karakteri olarak Melike Güner ismini görünce açıkçası filmin izlenilebilirliliği adına tereddüte düştüm. Çünkü Ekmek Teknesi dizisinden aşina olduğum oyunculuğuna bir türlü kanım ısınamamıştı. Hele Doktorlar dizisinde bu duygularım ayyuka çıkmıştı. Lakin bu filmde bence en iyi işini çıkarmış.  Yönetmenin ilk filmi olmasına karşın kanımca geleceğe yönelik olumlu izlenimler bıraktı. Yapım, yönetim ve senaryo kısmının tümünde kendi imzası olması ve filmi vasat statüsünün altına düşürmeyişi başarılı olduğunun ispatı niteliğinde. Zaten gişede fena değil.
0 Oy
Klasiklesmis Türk dramasi. Nedenmi, babam ve oglumdan itibaren tutan filmlerin cogunda benzer iliskileri görebilirsiniz. Filmin sonunda birileri ölecek ve hüzün yasanacak, tipki ask tesadüfleri seve de oldugu gibi. Yani senaristler kopyaciliktan öteye yeni bir eser bulmak zorundalar. Kiyaslama yapacak olursak ask tesadüfleri severdeki erkek karakter ünlü bir Fotografci, burdaki ise skec yazari. Yani herkesin yapmak isteyecegi modern ve havali meslekler. Filmlerin ikisndede bayan karakter ölüyor ve ölümü erkek karakter ancak öldükten sonra görüyor.
+ 2 Oy
vasat ötesi:)
+ 1 Oy
vasat
+ 1 Oy
Sıkıcı şehirler arası yolculuktan bir tanesi. Allah'tan otobüslerde tv ler var artık.Tv yi açıyorum öncelik yabancı filmler.Aralarında geziyorum fakat izlemeye değer bir şey yok. Türk filmlerine geçiyorum. Yine bakınıyorum geneli komedi üzerine klişe türk filmleri.En sonda incir reçelini görüyorum.Alışıla gelmedik senaryo müthiş oyunculuk mola verilen yerlerde dahi inmiyorum otobüsten film bitene kadar. Belden aşşa yapılan türk filmlerinin tersine insanı film bitene kadar hiç sıkmıyor. Bu film tv lere otobüslere kadar nasıl düştü diye merak ediyorum. Film gösterime gireli çok fazla zamanda geçmemiş aslında. Hiç bir tanıtımını görmedim ne bir afiş ne tv reklamı nede bir gazete reklamı. Hiç bir mesajı olmayan içi bomboş olan filmlerin tanıtımlarına yüksek meblağlar ödenirken böyle müthiş filmlere neden gerekli ödenekler ayrılmıyor.
Dün filmin orjinal dvd sini aldım. Kült filmlerimin arasında yerini aldı.
Filmde emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler, emeğinize sağlık.
-1 Oy
Ciks tayfasının "ay incir reçeli" nidalarını süsleyen bir yapım olmuş o yönüyle gayet başarılı. Duvarları yazılarla süslemek ortaya geçip mal bir ses tonuyla tribün kokan şarkısını okumak. Şarkıyı filmin anlamsız ismi gibi ağızlara pelesenk ettirme çabası,  başroldeki elemanın film için bile çok sinir bir tip olması filme dair güzel olabilecek birtakım şeyleri kapatmaya yetmişte artmış.
+ 1 Oy
bi çok sahnesinde 'prezervatif' diye bağırtan,kızın babası ile karşılaştığı sahnede cümle alemin kızın babası oluşunu anladığı ama esas oğlanın ısrarla kızın sevgilisi sanması,askılı vücudun başına bereli görüntü, 'incir reçeli' meselesinin altından bi öykü çıkacak diye bekleyip öhhhh demesi,yönetmenin tramvay sahnesinden çok şey bekleme pespayeliği,...iyi olan hiç mi bişey yoktu...konu iyi idi..:)
+ 1 Oy
KENDİ YAPTIĞINI İNKAR ETMEK
Film sade, yönetmenin üslubu sade, oyuncuların geneli performans olarak sade, filme konu olan aşkın seyirciye sunumu da (son ana kadar) sade... Şikayetim yok; çeşitlilik konusunda fazlasıyla kısır Türk sineması adına farklı bir film seyretmekten memnunum, sıkılmıyorum. İlişkiler üzerine okkalı diyaloglar da geliyor hani, senaryo bile akıyor diyorum kendi kendime. Ta ki son bölüme kadar; yukarıda saydığım bütün özelliklerini reddediyor İncir Reçeli finalde. O sade anlatımın, sade aşkın yerini oldukça ağdalı bir anlatım alıyor. Seyircinin bu kadar ağırbaşlı bir aşktan kendini eve kapatan, saçı sakalı salan, herşeyi bırakan bir adama geçmesi, buna inanması bekleniyor. Filmin hikayeyi, aşkı bizlere sunum tarzı itibariyle, finaldeki gibi bir kendini kapatma ve depresif üretkenlik patlamasının ortaya çıkması o kadar tuhaf bir çelişki ki, sanki o bölümün başladığı an başka bir filme geçiyorsunuz. Bu bölümde kurulan sebep-sonuç ilişkileri de oldukça zayıf; o ana kadar filme göre aşk mütevazi ve derin ama manasız bir fotoğrafla çatırdayacak kadar da kırılgan. Bu zaaflar ve daha önemlisi üslup tutarsızlıkları giderilebilseymiş ortaya çok daha iyi bir film çıkabilirmiş. Her şeye rağmen, bu haliyle bile Türk sinemasında farklı bir ürün ortaya koymayı ve vasatın üstünde kalmayı başarıyor. (6/10).
+ 1 Oy
hiç giremem duygusal muhabbetlere demeyin bende öyle demiştim ,kesinlikle izleyin.
aytaç ağırların da yükseklişe geçen filmi oldu gelecek filmi merakla beklenecek.
+ 1 Oy
sinemadayken önemsemediğim bir filmdi. tipik Türk filmi izlemeye gerek yok düşüncesindeydim. ama sonradan aynı ıssız adam filmi gibi konuşulmaya başladıktan sonra dikkatimi çekti.bana göre senenin en güzel filmiydi. konusu olsun oyunculuklar olsun müzikleri olsun herşey çok güzeldi.
+ 1 Oy
kanald de verildi ve 3.kez falan izledim heralde çekimler şahane türk sinemasında örneği pek fazla olmayan bi film olmuş bu arada puanımı söylememişim diğer yazılarımda 8.
-1 Oy
2011 yılının izlenmeye değer yapımlarından biriydi.Konuyu işleyiş tarzı iyiydi.Başrol oyuncusunun performansı iyiydi.Aids gibi çağın önemli hastalıklarından birini anlatması,insanların bu konudaki bilinçsizliğini göstermesi açısından önemliydi.Cehalet yok mu? ne kadar olmasın istesek de şu anda bile yanıbaşımda.Duygu, hastalığından utanıyor,tabi öğrenen insanların vereceği tepkiyi de iyi biliyor.

Bazı müzikler filmle çok uyumluydu.Önyargı ve pişmanlık kavramlarına da vurgu yapılmış.Samimiydi.Birçok açıdan Aşk Tasadüfleri Sever'den daha fazla beğendim.Sinemamızda sevgiyi,aşkı işleyen en başarılı yapımlardan biri.

7/10
0 Oy
baştan sona klişe...her sahnesi dramatizasyon,mahsun kırmızıgül edebiyatı...
+ 1 Oy
hiç bir türk filmi benim moralimi bozamaz:D sadce avanak kuzenler:D bozar :D
+ 1 Oy
pori sen paso gülüyosun hacı o yüzden bu mutluluğun bozulmasın izleme bence :D:D
+ 2 Oy
incir reçeli'ni izlemeyen kaç kişi kaldık :D
+ 1 Oy
"Bana birşey sevme hakkı vermediler, bende incir reçelini sevdim.. İncir reçeli sendin aşkım.."

Hayatımıza öyle tipten insanlar girer ki.. Kimisi sadece selam vermek, birisi kalıcı olup dost olabilmek, öteki bir gecelik ilişkide bulunabilmek, bir diğeri sevmek, bir diğeri senin bir parçan olabilmek.. İncir Reçeli, şoförün camında birbirine karışan iki insanın hikayesi..

Peki ya hayatınıza HIV virüsü taşıyan biri girerse.. Öyle bir yafta vurulmuştur ki bu hastalığa, sokak aşüftelerinde bulunması gereken yegane virüs olarak görülür. Maruz kalmış insanlara mahalle baskısı çok büyüktür. Doktorlar bile onları 5 metre öteden tedavi etmezler. Hatta bazıları tedaviyi reddeder. Böylesine zordur 2. sınıf insan muamelesi görmek. Aşağılık insan şekline bürünmek..

Metin ve Duygu'nun bu imkansız aşk hikayelerinde, aslında bildiğimiz o basit romantik klişeler yok. Önlerindeki tek engel bir virüs, o kadar. Ama öylesine bağlılar ki aşklarına, aşkın son evresi olan "seks" kısmını bile alaşağı edip, öylesine bir bağlılık kurmuşlar birbirleriyle. Özgünlüğün doruk noktasındaki senaryoda bu iki aşığın tek görevleri, önyargısız biçimde birbirlerini delicesine sevmek..

Filmin ustaca hazırlanmış sinematografisi, gerçek biz hazza ulaştırıyor izleyenleri. Keza benim öyle oldu. Montaj ekibinin harika miksajları, oyunculukların şaşılır derecede harika olması gibi etmenler, filmi bir noktadan öteki bir noktaya taşıyor. Tabi bazı klişeler de yok değil. Ama bunları geliştirmek ve iyi yönetebilmek, Aytaç Ağırlar gibi bir yönetmene kalmış.. Çok da iyi altından kalkmış..

Senaristin neler çektiğini anlatan bir film daha izlemiştim, o da Adaptation'dı. Ama bu, romantik temada olduğu için çok fena sıyrılıyor "tek rakibinden". Günümüzün iğrenç komedilerine yapılan okkalı göndermeler, sanat kaygısı taşıyan bir senaristin derbederliği ve geniş konu yelpazesiyle İncir Reçeli, kaçırmamanız gereken son zamanların en başarılı romantik temalı draması.

8,5/10
+ 1 Oy
Türk Sineması'na dair bir umut ışığı bu film. Etkileyici, tutkulu, farklı, ders verici, eksiksiz... Bu mudur? Cidden budur. İzleyin, kesin.
0 Oy
bu tarz kaliteli filmleri aramızda görmek isteriz :D
+ 2 Oy
GerÇekten muhteşem bir film .
...İnciR ReÇeLi ..
+ 2 Oy
Uzun zamandır görmek isteyipde göremediğim bişeydi Türk sinemasında....O kadar çok şey söylemek isterdim ama film o kadar güzel anlatmış ki ben ne söylesem yanında yavan kalır.
Eşkiya dan sonra ilk yüreğime dokunmayı başaran yapım...
Mutlaka izleyin...
+ 2 Oy
Harika bir film.. Şubat 13 de vizyona giren film şehrimize nisanda geldi :) beklediğime değdi harikaydı...
-2 Oy
çok etkileyici bir film,umarım gösterimdeki ömrü uzun olur.
genel bir eleştrim var.karakterler hiç banyo yapmaz mı?yapmaması mı gerekiyor yoksa.melika güner in çenesindeki siyah noktalara bakılırsa gerçek hayatta da mı böyle,film icabı mı??
+ 1 Oy
güzeeel
-2 Oy
vaayyyy konuya bak sen!

iyi bir filmdir umarım bu konu ile sağlam senaryo olur diye düşünüyorum.
-2 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum