? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2003
Gösterim Tarihi
14 Mayıs 2004
Süre
165dk

Oyuncular

Brad Pitt Brad Pitt
Achilles
Eric Bana Eric Bana
Hector
Orlando Bloom Orlando Bloom
Paris
Diane Kruger Diane Kruger
Helen
Sean Bean Sean Bean
Odysseus
Brian Cox Brian Cox
Agamemnon
Brendan Gleeson
Menelaus
Peter O Toole
Priam
Saffron Burrows
Andromache
Julie Christie Julie Christie
Thetis
Yönetmen
Wolfgang Petersen
Senarist
David Benioff
Hikaye
Homer
Müzik
Gabriel Yared
Yapımcı
Gail Katz
Wolfgang Petersen
Colin Wilson
Executive Producer
Bruce Berman
Görüntü Yönetmeni
Roger Pratt
Yapım Tasarım
Nigel Phelps
Sanat Yönetmeni
Andy Nicholson
Julian Ashby
Troy

Truva

Troy

8.2/10 IMDB Puanı: 7.0
Sparta Kraliçesi Helena, Truva Prensi Paris tarafından kaçırılır. Bunu gören Helena'nın kocası Kral Menelaus bu durum karşısında Truva'ya savaş açmaya karar verir. Ancak Truva, tarihinde hiçbir düşmanına geçit vermemiş surlarla kaplı bir krallıktır.

Menelaus'un erkek kardeşi, Myceneans'ın güçlü kralı Agamemnon kardeşinin onurunu savunmak için büyük bir orduyla Truva'ya saldırır. Ama aslında Agamemnon'un istediği daha fazla güç elde etmektir! Helena onun için sadece bahanedir. Bu savaş; prens Paris'in ağabeyi yenilmez Hector ile Yunan ordusunun başındaki 'yaşayan en büyük savaşçı' olarak adlandırılan Aşil'in unutulmaz dövüşü ile de efsaneleşecektir.

Yorumlar

Yorum Yaz
Savaş sahneleri çok iyiydi.Şunu söylemek istiyorum.Hector ile Achilles'ın savaştığı sahnede Hector'un ölmesi beni çok şaşırttı ve üzdü.Güzel filmdi.
+ 4 Oy
Epik film deyince insanın aklına ister istemez David Lean geliyor. Petersen, ‘Truva’da tam olarak onun varisi gibi bir tavır sergiliyor; filmdeki yönetmenliği sanki onun mirasına layık olabilme gayretinin bir yansıması. Lean’in mirasının, tümüyle görkemli bir sinema üzerine bina edilmekle birlikte akıldan kolay çıkmayan bir yönetmenlikle de desteklendiğini unutmamak gerek. Epik film deyip geçmeyin! Bunun arkasında gözkamaştırıcı bir görsellikle seyircinin gözünü boyayarak ve şaşkınlığından faydalanarak onu sömürmek de var. Epik addedilen filmlerde vasat yönetmenliği perdelemek zor olmuyor. Fakat ne 60 ve 70’lerin Lean sineması öyleydi ne de günümüzün Petersen’ının sineması öyle görünüyor. İki yönetmenin topraklarında görkemlilik iyi yönetmenliğin önüne geçmiyor; fakat iyi yönetmenlik de filmin önünü kapatmıyor.”
0 Oy
Uzun bir süre sonra tekrar izledim bu filmi. Kesinlikle en iyi savaş filmlerinden. Hikaye ve karakterler başlı başına müthiş. Hektor ve Aşil'in düollosu cok heycan vericiydi. Yunanlıların Truvaya girdiği sahnelerin cekimleri cok güzel. Film kesinlikle skıcı degil aksine cok sürükleyici. Kısacası muazzam bir yapıt.
+ 1 Oy
Homeros hikayeci bir tarihçi olayları olduğundan farklı daha destansı bir şekilde anlatıyor. Bu yüzden esere yeterince bağlı değil şeklinde eleştirmek acımasızca olur bu filmi. Çünkü ayakları yere basan bir hikaye oturtmak istiyorsanız orjinalinden kopmak zorunda kalırsınız. Bunun dışında kim ne derse desin en iyi savaş filmlerinden biri. Aksiyon sahneleri de duygusal kısımlar da tam ayarında. Her yeni savaş filminde bu tadı arıyorum. Ama bulabildiğimi söyleyemeyeceğim
+ 1 Oy
ÇOK İYİ OLABİLİRDİ
Filme çok iyi demek kendi adıma mümkün değil. İyi vakit geçirmek adına seyredilebilecek filmlerden biri ancak burada ne kadar iyi olduğunu tartışacaksak yönetmen Petersen'in bir çuval inciri berbat ettiğini rahatlıkla söyleyebilirim. İnanın, bu kadarodan ve bu hikayeden rahatlıkla bir başyapıt ortaya çıkabilirdi. Filmde herkes Brad Pitt'e odaklanırken Hector rolü ile Eric Bana filme ciddi anlamda katkı sağlıyor. Nitekim, zamanla Hector hayranları da çoğaldı. Filmin en başarılı anı Aşil (türkçe yazacağım artık orjinal yazılışı nasıl unuttum) ile Hector'un düellosu. Büyük savaş sahnelerinde Braveheart ya da Cennetin Krallığı'nda olduğu gibi daha gerçekçi bir çekim tarzı kullanılsaydı film çok daha farklı bir noktada olabilirdi. Ne yazık ki büyük çarpışma anları epik türün hakkını vermiyor, veremiyor. (6/10).
0 Oy
bence çok güzel bir film harika bir kurgusu var hector çok güzel canlandırılmış ...
+ 2 Oy
Çok ihtişamlıydı , Bana da Hector rolünde muhteşemdi diğerlerinin önüne geçmişti . Birde Andromache Helen'den daha güzel görünüyordu .

+ 2 Oy
HOMEROS'un ilyada'sını iki defa okudum, filmi daha iyi anlayp daha iyi zevk almak için değil elbette.. zira çok daha önce okumuştum. ha bir de  Odyssey. tabi ki.
ilyada'yı ağzımdan sularla dört günde okumuştum o denli mükemmel bir eser, ama şimdi kalkıpta tüm o mitolojiyi olduğu gibi sinemaya aktarmayı beklemek imkansız! eserleri okuyun (okumayanlar için) daha iyi anlayacaksınız. troya, destanı olağanüstü set tasarımları, görkemli savaş sahneleri, mükemmel oyuncular ve elbette müthiş görntü çalışması ile 'bir film' olarak dört dörtlük.

+ 2 Oy
güzel bir filmdi 10/8
+ 2 Oy
Ahh ahh dedirten filmlerden. Kaçmış bir fırsat daha. Onca paraya yazık yahu. Kötü bir uyarlama. Eldeki hikaye (Homeros'un İlyada ve Odesa adlı eserleri) kötü bir şekilde ve daldan dala atlaya atlaya anlatılmış. Gladyatör'ü sallayacak kadar sağlam bir eser ancak bu kadar kötü uyarlanabilirdi.
Eric Bana oyunculuğuyla, Diana Krueger güzelliğiyle mest ediyor. Savaş sekansları, denizdeki gemiler, Hector ile Aşil'in dövüşü ve daha bir kaç sahne iyi çekilmiş. Fakat bunun dışında pek bir şey yok filmde. Yukarıda eleştirmenin dediği gibi ne mitolojik bir film (ki Homeros mitolojiyi çok iyi harmanlamış eserlerinde), ne aşk filmi, ne de savaş filmi. Arada derede bir yerde...

5/10
-2 Oy
Destansı filmlerin en keyiflilerinden biri. Savaş sahneleri çok iyi. Eric Bana'nın bu filmdekinden daha iyi bir performansı var mı bilmiyorum.
+ 3 Oy
FİLM ÇOK GÜZEL FİLMDE EN ÇOK HEKTORU EVDİM AŞİL DE İYİ AMA SİNİRLİK KOÇ GİBİ HKTOR EN İYİSİ ZATEN HEKTOR ÖLÜNCE FİLMİN TADI KAÇTI Bİ YAŞLI ADAMLA Bİ GEN PRENS KALDI (PARİS) ONDAN SONRA TRUVANIN İŞİ BİTTİ
+ 2 Oy
Oyuncu kadrosu ve tarihi çekiciliği son derece kaliteli olan bir film. İzlerken keyif alacaksınız. Bu tip filmleri izlerken konu hakkında tarihi bilgileriniz varsa kıyaslama yaparken sond erece eksiklikler görebiliyorsunuz. Ama kusur aramaktansa filmin tadını çıkarmaya bakın.
+ 3 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum