? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2001
Gösterim Tarihi
5 Nisan 2002
Süre
147dk

Oyuncular

Justin Theroux
Adam Kesher
Naomi Watts Naomi Watts
Betty / Diane
Laura Harring
Rita / Camilla
Ann Miller
Coco Lenoix
Scott Wulff
Limuzin Şoförü
Yönetmen
Yıldız David Lynch
Senarist
Yıldız David Lynch
Müzik
Angelo Badalamenti
Görüntü Yönetmeni
Peter Deming
Mulholland Drive

Mulholland Çıkmazı

Mulholland Drive

9.4/10 IMDB Puanı: 8.0
Hollywood, Kaliforniya...

Binlerce hayatın, binlerce bilinmezliğin ve kargaşanın bir arada yaşadığı ve buluştuğu bir şehir....

Bir arabanın içindeki üç kişi Mulholland yolunda gitmektedirler. Fakat bir kaza olur ve arabadaki iki erkek kazada ölür. Üçüncü kişi olan kadın ise kim ve ne olduğu bilmez bir halde olay yerinden kaçar.

Adı Rita'dır. Hepsi bu ... Ne geçmişi ne de geleceği hakkında hiç bir şey hatırlamamaktadır. Bir sitenin bahçesindeki çalılıklara kadar sürünür....

Aynı dakikalarda bir restauranda Herb ve Dan adındaki iki arkadaş oturmuş konuşmaktadırlar. Dan bir gece önce gördüğü bir kabustan bahsetmeye başlar. Gördüğü rüya içinde bulundukları lokantada geçmektedir. Gördüğü kabus gerçek olmaya başladığında her ikisi de çoktan sarhoş olmuş ve oradan ayrılmışlardır. Bir patikaya geldiklerinde kabusun en kötü kısmı gerçek olur ve Dan ortada hiç bir sebep olmadığı halde ölür.

Betty bir oyuncu olabilmek umuduyla geldiği Los Angeles'ta teyzesinin yaşadığı apartman dairesine taşınmaktadır. Daireye yerleşmek için vardığında orada saklanan Rita'yı bulur. Her şeyi unutmuş bu kadına yardım etmeye karar verir.

Los Angeles'ın başka bir köşesinde ise Adam Kesher adında bir film yönetmeni mafyaya mensup iki kardeş tarafından dolandırılmıştır.

Yorumlar

Yorum Yaz
NAOMI...

'Mulholland Drive'Bulmaca çözercesine izleyeceğiniz bir Lynch filmi...
Yönetmeni ilk kez bu filmde tanıyanlar ise; filmin başarılı kurgusunun içine girip, zihinlerinde köşe kapmaca oynayacaktır.
Sadece biraz dikkat...
0 Oy
Yönetmen: David Lynch Oyuncular: Naomi Watts, Laura Harring, Justin Theroux Mulholland Çıkmazı’, David Lynch sinemasının en iyi örneklerinden biri. Lynch ‘Kayıp Otoban’da, düz hikâye akışı yerine başlangıç ve sonun karıştığı döngüsel bir akış kurmuştu... ‘Mulholland Çıkmazı’nın hikâyesinde ise bir tür matematik kesinlik, daha doğrusu bir simetri var. ‘Kayıp Otoban’da ‘yönetmenin gizli çekmecesinde duran sır’ bu kez keşfe açık bir konumda; Lynch filmin kahramanının çeşitli bilinç durumlarını (rüya, hayal) harmanladığına dair birçok ipucu veriyor ve sizi zevkli bir oyuna davet ediyor. Bu, bir kez seyretmenin yetmeyeceği ama sonunda sırlarını ifşa etmeye hazır bir oyun. (...) ’Mulholland Çıkmazı’ geleneksel anlatı kalıplarının dışına çıkan filmlerden hoşlananlar için gerçek bir hazine...”
0 Oy
Büyük bir film...Fazla söze gerek yok.
0 Oy
özel ve güzel bir film.
0 Oy
David Lynch çok takip ettiğim bir yönetmen değildi.Ancak bu filmle beraber sinema anlayışını beğendiğimi söyleyebilirim.Arkadaşların da bahsettiği gibi bir kez daha izlemek gerek.Bazı şeylerin tam oturması için.Sağlam film olmuş.
0 Oy
Naomi Watts zor bir rolün altından kalkabilmiş. Bugünkü durumuna gelebilmesinde Lynch ve filmi çok etkili olmuştur. Kamera arkasını izlerken Watts filmle ilgili yorumlarda bulunurken, filmi anlatırken çok heyecanlı görünüyordu. Ne de olsa Hollywood'taki ilk en büyük filmiydi. David Lynch'ten bahsederken sözleri nasıl bir araya getireceğini bilemez bir haldeydi. Anlaşılan Lynch'le çalışmaktan çok etkilenmiş. Film, Kayıp Otoban kadar karışık değil. Bir kez daha izlemek gerekecek gene de. Lynch işte, Nolan gibi filmlerinin kurgusuyla ve anlatı biçimiyle oynamayı seviyor. Film oldukça etkileyiciydi. Müzikler enfes.
+ 2 Oy
david lynch'in neredeyse en kolay izlenebilecek filmi ve bence yönetmenin sinemasına aşina olmayan ve başlamak isteyen biri mutlaka bu film ile başlamalı.

Mulholland Drive, hollywood'a gidiş yollarından en önemlisi. hep merak etmişimdir zaten o coğrafyayı ve bu film sayesinde en azından önemli bir noktasını tespit etmiş olduk. oyuncu tercihleri, oyuncu yönetimi, müzikleri, ve normal bir lynch, filminden daha az psikolojik bütünlük ve depresif ruh hali ile bu film mükemmel.
+ 1 Oy
altını çizerek izlemek gerek.:)
+ 1 Oy
İlk izleyişte hakkını veremediğinizi düşündürten ve tekrar izlenmeyi hak eden bir film; ancak ikiden fazla izlenmesiyle de insan psikolojisinde derin izler bırakan son derece kusursuz bir David Lynch filmi...
+ 1 Oy
ben sadece seyredin demek istiyorum.
+ 1 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum