? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2011
Gösterim Tarihi
21 Ekim 2011
Süre
106dk

Oyuncular

Matt Damon Matt Damon
Kate Winslet Kate Winslet
Jude Law Jude Law
Marion Cotillard Marion Cotillard
Yönetmen
Steven Soderbergh
Senarist
Scott Z. Burns
Contagion

Salgın

Contagion

6.6/10 IMDB Puanı: 6.8

Beth Emhoff, bir iş gezisinden döndüğünden iki gün sonra, ölür. Doktorlar kocasına bunun nedeni hakkında bir fikirleri olmadığını söylerler. Çok geçmeden, başkaları da aynı belirtileri göstermeye başlar. Yoğun öksürük ve ateş, ardından gelen nöbet, beyin kanaması ve ölüm. Bir günde gerçekleşen sayısız insan etkileşimiyle güçlenen salgın tüm ülkelere yayılır. Küresel bir salgın patlak verir.

Yorumlar

Yorum Yaz
inception

denilebilecek herşeyi söylemişsin. fazla birşey diyemem. senaryoda çok fazla sorun var. dediğin gibi bazı konular hiç bağlanmamış.

hollywood'un senaryo sıkıntısına gelirsek kaç senedir bir krizdeler farkındayız. çok güzel film zor çıkıyor ama dizilere baktığımızda daha iyi şeyler çıkarıyorlar. biraz dizileri örnek alsalar keşke
0 Oy
iyi oyuncular var ama gerisi boş. bilindik bir hikaye ve sıkıcı bir anlatım. yakın tarihteki tüm dünyayı etkileyen hastalıklardan bahsedilmesi iyi ama orda kalan bir senaryo.
+ 1 Oy
Uzun süredir yolunu 4 gözle beklediğim bir filmdi. Büyük bir bomba patlatacağını kimse ummuyordu, bende öyle. Ama 28 Days After'dan sonra bu tür çok boşlandı, resmen kopil gibi bırakıldı. Ama bu sefer hastalıktan zombiler çıkarılarak gidilmiş. Bu da ciddi bir yönetmenlik başarısıyla gelmiş. Evet, kurgusu bu yılın en iyi kurgularından birisi. Her ne kadar birşeyler eksik gözükse de...

Yıldızlar topluluklarından her zaman çok şey beklenir. Onlar da ayrı ayrı bekleneni veriyorlar. Bryan Cranston'u görmek de ayrı bir zevkti ayrıca. Kısa kısa geçecek olursam Contagion, anlatmak istediğini zayıf ama vurucu bir dille anlatmasını bilmiş. Bu yıl The Ides of March'dan sonra gelen 2. ortada favorim. Bir kaç yıl sonra kült olur, aynı The Ides of March'da düşündüğüm gibi. Ama öyle büyük beklentiler içerisinde olmayın, keza büyük hayal kırıklığı yaşarsınız. Kim olursanız olun.

7,5/10
0 Oy
1918-1920 yılları arasında /ispanyol gribi/ diye bir salgın (filmde de bahsi geçmekte) meydana geliyor ve 100 milyon insanın ölümüne yol açıyor, bu filmi izleyene kadar insanlık tarihinin bu en yıkıcı salgınından haberim yoktu. filmi izledim ve kısa bir araştırma yaparak haberdar oldum ve kanım dondu!

yakın tarihte benzer bazı salgınlara bizlerde şahit olduk.. /kuş gribi/ domuz gribi/ vs. filmin genel anlamda bu mevzuya el atması fena fikir değil diye düşünüyorum ve yani her bakımdan çok sağlam bir gerilim de oluşturmuyor değil.
0 Oy
Filmin müzikleri hoştu ama. İyi bir şey söylemek gerekirse:)
0 Oy
2 gün önce izledim konu güzel fakat işleyiş olarak istediğim gibi gitmedi maalesef içinde daha yüklü anlatılması beklenen olabilirdi izleyenin kesinlikle keşke şöyle keşke böyle olsaydı diyeceğini tahmin ediyorum bu filmi bol yüklü dram yada ciddi gerilim yapabilirlerdi ama olmadı bu kadar tanınmış popülel oyuncular ki kate böle filmde olması beni üzdü sadece o biraz filmde etki bırakıyor, yani anlaşılan film sinemada değilde yıllar sonra tv de izlense daha iyi olur..........
0 Oy
aragorn55 Hollywood hem ekonomik krizde, hem de yaratım krizinde. Dolayısıyla bir süre (ne kadar bilmiyorum) Hollywood'tan özgün filmler beklememek gerek. Aslında öyle diyoruz ama özgün senaryolar da yazılmıyor değil. Lakin ne yazık ki bunlar çok ama çok az sayıdalar. Adamların yüz senede çekmedikleri film, işlemedikleri konu, yazmadıkları hikaye kalmadı. Böylesine büyük bir sektörde yaratım krizi elbet bir gün çıkacaktı.

Contagion'a gelelim. İlk dikkatimi çeken filmin başrolünün olmaması. Evet, kadroda tv'nin ve sinemanın yıldız isimleri mevcut ama senarist şunu düşünmemiş: Damon'a daha fazla rol vereyim, Law'u salla, ona hiç rol vermeyeyim... Bu tür filmlerde kadro göz doldursa da önplanda olan kurgu ve senaryo oluyor. Dolayısıyla bu filmden Oscarlık performanslar beklememek gerek. Ekşi Sözlük'ten bir ahmak "Damon'ın çok kötü oynadığı fragmandan belli oluyor" diye yazmış. 1) İyi oynamış 2) Oyunculuk çok önemli değil filmde. Dolayısıyla kötü oynasa bile bana göre sorun olmazdı. Cotillard'ı tekrardan bir filmde daha çok az görüyoruz. Hollywood'a geçti geçeli bir türlü kendisine "esas kadın" rolü gelmedi. Neyse ki hala ülkesinde filmler çekiyor. Kate Winslet'ı bu kadar az göreceğimi tahmin etmezdim. Laurence Fishburne'ü bu kadar fazla izleyeceğimi de tahmin etmezdim. Gwy tahmin edileceği gibi filmin başlarında rahmetli oluyor. Her neyse... Sonuçta oyuncular önplanda değil. Cotillard 40 dakika görünmüyor filmde. Keza Damon da 20 dakikada bir göründüğü oluyor vs. Senaristi bu konuda tebrik etmek gerek. Nine'da da epey yıldız oyuncu vardı. Hepsine birer sahne verilince filmin draması çatırdıyordu. Burada kimseye torpil geçilmemiş.

Gelelim filme. Diğer virüs filmlerden farklı bir yerde duruyor. Aksiyona çok az yer verilmiş. Bu yüzden "salgın filmi, dolayısıyla çok heyecanlı olacak, bol aksiyon olacak" diye filmi izleyecekler bol bol sıkılacaklardır. Zira sinopsiste de belirtildiği gibi film salgını doktorların ve kısmen devletin ve bir kaç kişinin gözünden aktarıyor. Dolayısıyla bol bol tıbbi kelime mevcut filmde. Aksiyon çok az ve bu sahneler çok kısa süreliler. Ben filmi sevdim. Hayal kırıklığına uğramadım. Kastı için filmi izleyecekler de hayal kırıklığı yaşayabilirler, belirteyim. Ayrıca karakterlerin yolları pek kesişmiyor. Mesela Damon ile Winslet'ın ortak tek bir sahnesi mevcut. Jude Law, Damon, Cotillard hep kendi sahnelerinin başrolleri. Winslet ile Fishburne'ün ortak sahneleri mevcut, o kadar. Yani karakterlerin yolları kesiştirilmiyor.

Bol aksiyonlu virüs filmlerinden farklı bir yerde ama çok orijinal bir film değil. Belgeselimsi kurgusu yüzünden karakterlerin ruh tahlillerine de yer verilememiş. Yani salondan karakterlerle ilgili bir sürü sorarak çıkıyoruz. En azından ben çıktım. Kadın (Gwy), kocasını (Damon) aldattı mı (aldatmış deniliyor ama kanıt gösterilmiyor, bunu önemsemeyenler olabilir ama senarist kocasını aldatan bir kadın hastalanır ve dünyayı yıkımın eşiğine götürür'den yola çıkıp ahlaki bir tavır takınıyor), blog yazarı (Law) gerçeği açığa çıkarmak için neden bu kadar hevesli, Çinli (Han), ilacı aldıktan sonra çocuklara noldu, sağlık görevlisi (Winslet) onca kişi öldüğü halde neden bu kadar fedakar davranıyor vs vs vs. Karakterler atmosfer uğruna geçiştirilmiş ne yazık ki. Bu yüzden oyunculukların düşük olması (ki hepsi karakterleri inandırıcı kılabilmek için çabalıyorlar ve bana göre başarılı olmuşlar) normal. Sonuçta karakter tahliline gidildiğinde yukarıdaki gibi onca soru çıkacak ve cevapları bulunamayacak. Vasatın biraz üstünde bir film. Soderbergh'in "deneysel" işlerinden bir tanesi. Denemiş, az başarılı olmuş. Politikaya çok az değinmiş, ki hoşuma gitmedi. Keşke politik bir film yapsaydı. İlaç sektöründe bir sürü şerefsizlik dönüyor. Hele şerefsizlikler bu tür salgın dönemlerinde artarlar (domuz gribini hatırlayın. AKP'nin satın aldığı ilaç ellerinde kalmıştı. Zira ilacın etkisiz olduğu söyleniyordu, bu da Amerika'daki ilaç sektörlerinin bir oyunu olabilir. Dünyaya hastalığa karşı etkisiz ilaç satıp paraya para dememe, amaç budur). Ama Soderbergh bu film sayesinde bu şirketleri yerden yere vuracağına bunu bir iki cümleyle geçiştirmeyi uygun görmüş. Karakter filmi değil. Aksiyonlu salgın filmi değil. Eleştirel film değil. Politik film değil. Ortaya karışık, bu durum kaliteyi azaltıyor ve filmin vasatın biraz üstünde kalmasına neden oluyor. Gene de sevdim filmi. DVD'de izlediğimde sevmeye devam eder miyim, bilmiyorum ama defalarca kez izleyeceğim bir yapım değil ne yazık ki. En fazla üç, belki dört.

Filmden çıktıktan sonra elleri yıkama ihtiyacı duyulabilir. Zira kamera herkesin dokunduğu yerleri bol bol görüntülüyor. Mesela otobüslerin tutamakları, bardaklar, tokalaşma, asansör düğmeleri vs. bol bol görüntüleniyorlar. Son olarak yılın merakla beklediğim yapımı dediğim gibi sevmiş olsam da yılın iyilerinden kesinlikle değil. Soderbergh kariyerinin sonlarına yaklaşırken ondan daha kaliteli filmler bekliyoruz. Hatta çok sağlam bir filmle bitirsin kariyerini. Umarım öyle olur.
+ 1 Oy
oyuncu kadrosuna birşey dediğim yok ama aynı hikaye sıktı artık beni. bir virüs birisine bulaşır daha sonra tüm dünyaya yayılır.artık yeni birşeyler yapsınlar. özgün senaryolar nerde?
+ 1 Oy
Contagion'ı merakla beklerken Sinema dergisinin Soderbergh'le yaptığı röportajı okudum. Bir süredir sinemayı bırakacağıyla ilgili dedikodular dönüyordu. Kimileri bunu filmin daha çok izlenmesi için yapılan bir pazarlama taktiği olduğunu belirtmişti sitelerde. Kimileri de sadece dedikodu olduğunu... Röportajda bu kararı da soruluyor. Dedikodu temelsiz değilmiş. Matt Damon ağzından kaçırmış, ki ben de o habere denk gelmiştim. Geriye kalan filmlerini hızla çekip sinemayı bırakacak. Belki ölmez sağ kalırsa uzun bir aradan sonra tekrar film çeker ama bence bir beş yıl kadar film çekmez bu kararlılıkla. Son filmlerini çekiyor. Üzücü tabi ki. Sonuçta kaliteli bir yönetmen. Ama röportajda söylediğinde de haklılık payı var: "Diğer yandan, yönetmenliğe ara vermek istiyorum. Çünkü bu işe takılı kalan ve bir süre sonra performansı kötüleşince durması gerekirken hala devam eden adamlardan birisi olmak istemiyorum". Ki böyle çok fazla yönetmen var (Tim Burton bu kişilerin başında gelir). O yüzden doğru bir karar üzücü olsa da. Kötü filmler çekip üzmek yerine bir mola vermesi gayet yerinde bir karar.
0 Oy
Kadrosuyla aklıma Nine-Dokuz filmi geldi. Marion Cotillard, Nicole Kidman, Judi Dench, Daniel Day Lewis ve Penelope Cruz. İzledik ve sonuç oldukça kötüydü. Hepsine birer sahne vereyim de oyunculuk ve şarkı söyleme yeteneklerini sergilesinler diye düşünüldüğünden olsa gerek ortaya çok uzun, sıkıcı ve gereksiz sahnelerle dolu klişe bir müzikal çıkmıştı. Kamera arkasında müzikali hatmetmiş Rob Marshall vardı. Buna rağmen vasat bir film olmuştu.

Contagion'ın kadrosu da ilgi çekici. Kamera arkasında gene usta bir yönetmen mevcut. Senarist de Hollywood'un zeki ve yeni senaristlerinden Scott Z. Burns. Konu klişe. Umarım diğer yüzlerce virüs filmine benzemez. Ayrıca umarım oyunculara verilen süreler orantılıdır ama sanmıyorum öyle olacağını. Mesela Gwyneth'i çok az göreceğiz filmde. Bu tür bol yıldızlı filmlerin en büyük handikapı bu. Bazıları az görünürken, bazıları çok görünür. Hepsi eşit göründüğündeyse film vasatlaşıyor. Gerçi The Departed'ta bu sorun olmamıştı.

24 Ekim'de nasıl bir salgın filmi olduğunu göreceğiz. Soderbergh: "Herhalde stüdyolar artık bana sadece bir kaç film çektirecekler". Umarım ortaya vasat üstü bir film çıkarmıştır da onu emekli etmezler.

Matt Damon, Jude Law, Marion Cotillard, John Hawkes, Laurence Fishburne, Gwyneth Paltrow, Bryan Cranston, The Dark Knight'ın Çinlisi Chin Han. Kadro çok geniş. Bu kadar yıldız oyuncu olmamalı bir filmde. Hayal kırıklığına uğratırsa bu düşüncem bende kesinleşecek.
+ 3 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi

Haberler

29
Tem.2011

Ustalar da Venedik'te

Roman Polanski, David Cronenberg, Steven Soderbergh ve George Clooney'nin son filmleri ilk kez Venedik Film Festivali'nde seyriciyle buluşacak.

23
Ara.2010

Soderbergh Emekli Olacak

Matt Damon geçtiğimiz günlerde son filmi Contagion hakkında konuştu. Damon'un film hakkında söylediklerinden çok yönetmen Steven Soderbergh hakkındaki sözleri ilgi çekti.

19
Şub.2010

Bulaşmaması Mümkün Mü?

Steven Soderbergh'in virütik filmi Contagion tam bir yıldızlar geçidi: Filme en son katılan isimler Gwyneth Paltrow ve Laurence Fishburne...

x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum