? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2009
Gösterim Tarihi
2 Nisan 2010
Süre
102dk

Oyuncular

Şenay Orak
Gülistan
Muhammed Al
Fırat
Hakan Karsak
Nuri Kaya
Suzan İlir
Zelal
Berivan Ayaz
Dilan/Dilara
Fahriye Çelik
Anne
Alişan Önlü
Baba
Mehmet İnci
Mikail
Çekdar Korkusuz
Çekdar
Recep Özer
Bindest
Yönetmen
Miraz Bezar
Senarist
Evrim Alataş
Miraz Bezar
Yapımcı
Miraz Bezar
Görüntü Yönetmeni
Isabelle Casez
Min Dit

Ben Gördüm

Min Dit

6.2/10 IMDB Puanı: 7.6

Diyarbakır’da sıcak çatışmaların yaşandığı günlerde anne ve babasını kaybeden iki çocuğun öyküsü.

Diyarbakır-Batman yolunda, karanlık bir Mayıs gecesinde, on yaşındaki Gülistan’ın ve kardeşi Fırat’ın hayatı acı bir şekilde değişir. Gazeteci olarak çalışan babaları ve anneleri çocukların gözleri önünde öldürülürler. Geriye sadece Gülistan, Fırat ve annelerinin kollarında ağlayan altı aylık kız kardeşleri Dilovan kalır.

Çocukların tek akrabaları teyzeleri olan Yekbun’dur. Ama kısa bir süre sonra teyzeleri de kaybolunca, Gülistan ve Fırat, tamamen kendi başlarına kalırlar. Parasızlıktan evin eşyalarını satmaya başlayan çocuklar, evin kirasını ödeyemeyince Diyarbakır’ın sokaklarında yaşamaya başlarlar.

Yorumlar

Yorum Yaz
Ben filmi türkçe altyazılı olarak Kürtçe izledim...özellikle Gülistan rolündeki Şenay Orak olmak üzere bütün çocuk oyuncular çok başarılıydı...umarım bu tip filmlerin devamını görürüz.
+ 1 Oy
Filmin yapımcısının gurbetçi bir Alman olan Fatih Akın'ın olmasındanmı yoksa ulusal bir derdimiz olan ve son 30 yılımızın heba olmasına vesile olan bu fitnenin Almanca dublajı ile anlatılması ile çözümün içeride değilde dışarıda aranmasımı anlamadım.
  Hem Türkçe hem de Kürtçe bilen biri olarak filmin Almanca dublajının yarısının altyazısı olmaması sebebi ile bayağı bir sıkıntı çektim.
Gelelim filme; Gülistan rolündeki Şenay Orak kızımız  bu filmi film yapan ana unsur olarak göze çarpıyor. Oyunculuğu, rol kabiliyeti ve bakışları insanı derinden etkiliyor. Yönetmen Miraz Bezar ajitasyonun dibine vurmasaydı çok daha iyi olurdu. Çünkü bazı sahneler inandırıcı olmaktan çıkıyor. Bu arada filmin senaristlerinden Evrim Alataş'ın  film vizyona girdiği günlerde hayatını kanserden kaybetmesi üzücü bir hadise. Yanlış görmediysem filmin bir bölümünde Fırat'ın el arabasında sattığı ürünlere müşteri rolünde gördüm. Maalesef Kabil Habil'in kanını döktüğü günden bu yana yeryüzünde bu acılar yaşanmakta. Yönetmende güzelim ülkemizin 90'lı yıllarındaki nahoş faili meçhullere göndermede bulunmuş. Film belki sinemasal açıdan istenileni verememiş olabilir ama böylesine bir konuyu cesaretle sunması takdire şayan. Ama yorumumun başında izah ettiğim gibi Almanca dublaj çok saçma olmuş. Orjinal Kürtçe dublajı ve Türkçe altyazı filmi geniş kitlelerin anlayabileceği merhaleye getirebilirdi.
0 Oy
yaşasın ana dilim 'kürtçe' ve bu dil için yapılmış herşey!
0 Oy
çok güzel filime benxiyor
0 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi

Haberler

02
Ara.2009

Kürt Sineması Tartışması

Kürt sineması mı, Kürtlerin yaptığı sinema mı? Bu sorunun cevabını aramak için sinemacılar 4-13 Aralık 2009 tarihleri arasında "Uluslararası Kürt Sineması Konferansı"nda buluşuyor.

x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum