? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2009
Gösterim Tarihi
15 Ocak 2010
Süre
128dk

Oyuncular

Robert Downey Jr. Robert Downey Jr.
Sherlock Holmes
Jude Law Jude Law
Dr. Watson
Rachel McAdams
Irene Adler
Mark Strong
Lord Blackwood
Kelly Reilly
Mary Morstan
Eddie Marsan
Müfettiş Lestrade
James Fox
Sir Thomas
Hans Matheson
Lord Coward
Geraldine James
Mrs. Hudson
William Hope
John Standish
Yönetmen
Guy Ritchie
Senarist
Michael Robert Johnson
Anthony Peckham
Müzik
Hans Zimmer
Yapımcı
Susan Downey
Görüntü Yönetmeni
Philippe Rousselot
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

8.3/10 IMDB Puanı: 7.6

Arthur Conan Doyle'un dünyaca ünlü karakteri Sherlock Holmes'un dinamik yeni uyarlamasında Holmes ve cesur ortağı Watson en son maceralarına atılıyorlar. Dövüş tekniklerini, efsanevi zekası gibi silah olarak kullanan Holmes, bu macerasında ülkesini yok edebilecek ölümcül bir komployu aydınlatmak için yeni bir düşman ile savaşıyor.

Yorumlar

Yorum Yaz
Robert Downey Jr. olduğu sürece tereddüt etmeden izlenmesi gereken bir film. Benim puanım 9/10
+ 1 Oy
Gayet güzel bir film,Robert Downey'de gayet iyi oynamış.Ağır çekim sahneleri,akıl yürütme yerleri gayet güzeldi.
0 Oy
çok iyi bir film beğenilmemesi çok şaşırtıcı..
+ 1 Oy
robert ın oynadığı tüm filmler izlenir bu da kesinlikle izlenmesi gereken bir bir film accaip komik eğlenceli ve başarılı robert la jude law çok iyi bir uyum yakaladılar umarım böyle devam ederler
+ 1 Oy
Abartılacak kadar değil.Zaten son zamanlarda düşüşe geçti.Ama izlenilebilir.
+ 2 Oy
harikulade bi film.dövüş sahnesi tam sherlock tarzı olmuş.
+ 2 Oy
GÖRSEL BAŞARININ YETMEDİĞİ ANLAR...
Bu film için ciddi bir kararsızlık içindeyim. Nedenini çözemedim. Halbuki sevmem için o kadar çok meziyete sahip ki! Bir kere Guy Ritchie'nin hareketli kamera kullanımını hep sevmişimdir. Bolca zoom in zoom out, bolca kesme ve sürekli kayan bir kamera... Yani görsel dinamizm had safhada. İkincisi, filmin oyuncu kadrosu çok zengin; Jude Law ve Rachel McAdams beğendiğim oyuncular olmakla birlikte Downey Jr.'ın yeteneğine de hep gıpta etmişimdir. Yan rolerdeki başarısının bu filmde kat kat üstüne çıkan Mark Strong'u da unutmamak lazım. Üçüncüsü, film atmosfer oluşturmak denen şeyi çok iyi yapıyor ve bahsi geçen dönemi çok iyi yansıtıyor. Adeta 1900'lü yılların İngiltere'sindeydim. Dördüncüsü ve benim için en önemlisi, filmin iki dövüş sahnesinde ve limandaki patlama sahnesinde sergilediği slowmotion çekim tekniğinin ve kurgu başarısının hissettirdiği görsel lezzetti. Kendi adıma çok keyifli sekanslardı diyebilirm. Özellikle dövüş sahnelerinde Holmes'un önce yapacaklarını nedenleriyle anlatması ve bunun slowmotion bir teknikle görselleştirilmesi çok hoştu. Ancak... Evet, ancak nedenini kavrayamadığım bir şekilde filmin kimi yerinde çok sıkıldım, filmin çok geveze olduğunu düşündüm, yoruldum... Diyalogların hızlı ve görsel açıdan bol kesmeli bir şekilde ekrana yansıyışı beni çok zorladı. Belki ben yorgundum, bilemiyorum. Karakterlerin diyaloglarının çok dengeli olması gerekir, sarkma olmamalı diye düşünüyorum. Bunun yolu da karakterleri çok konuşturmamaktan geçer kimi zaman. Sanki filmde bunun ayarı kaçmış gibi. En nihayetinde, filmin sonuna doğru içimde uyanan his, filmin gereğinden fazla uzun olduğu yönündeydi. Yukarıda saydığım tüm olumlu özelliklere rağmen bir bütün olarak filmin beni tatmin etmediğini belirtmeliyim. Sanırım bunun cevabı, biraz da filmden ne beklediğinizle alakalı. Tekrar seyreder miyim, bilmiyorum. Bir filmi benim için iyi yapan biraz da bu; seyretmeye ne kadar doyamadığım! Galiba bu filme çabuk doydum... (6/10).
0 Oy
Robert Downey Jr zaten cok kaliteli bir oyuncu onun hakkında birsey soylemeye gerek yok ama film cok abartılmıs bence yoksa filmede diyecek birsey cok zevkle izleniyor sadece biraz daha gercekçi olabilirdi ama yinede güzeldi...
-1 Oy
bence güzel ve de sürükleyici bir film.  Robert Downey Jr da bu film ile altın küre kazandığını unutmayalım....
+ 3 Oy
her ne kadar orta düzey bi film olsada guy ritcihe daha iyisini yapabilirdi
+ 1 Oy
sürükleyici film ama cok abartılmışş :()
+ 1 Oy
Seslenmek istediğim kitle A.Doyle'un romanını okumamış olanlar bu filmi beğeneceğinize eminim.Film konusunda antikahramanın yorumlarına katılıyorum.mekan tasarımı,müzikler,aksiyon had safhadaydı.Guy Ritchie sevenlerin özellikle izlemesi gereken bir film.Bazen bazı filmlerde orjinal hikayeye sadık kalmamak farklı yorumlarına yer vermek filmi daha da güzelleştirir.(Nolan'ın the dark knight serisini referans alması gibi.Eski batman tarzından daha iyi oldu).Film birçok kişinin beğeneceği cinsten.Sherlock ile dr. Watson'ın dostlukları takdire şayan.Görülmesi gereken bir film.
+ 2 Oy
bu film hakkında birsey soylemeye gerek duymuyorum çünkü osman çil arkadasımız cok guzel bir sekilde filmi yorumlamıs tamamıya size katılıyorum...
-1 Oy
İngiliz Amerikalı gibi birşey olmuş Sherlock Holmes. Guy Ritchie Kapışma filminden beri doğru dürüst film çekmediği gerçeği hala devam ediyor. Guy Ritchie bu filmde hataları çok gözüme battı. Sherlock Holmes değişmiş ama İngiliz kriterlerinin aksine Amerikan kriterlerine göre. Kısaca bütün karakterler Amerikan olmuş. Yönetmen istediği gibi değiştirebilir ama bu kadarınada pes! Saçma sapan bir aksiyonu olmuş. Nerede İngiliz beyefendileri? Nerede Sherlock Holmes'un titizliği? Jude Law İngiliz olmasına rağmen filmde bir İngiliz'den çok bir Amerikalı gibi davranıyor. Artı Sherlock Holmes'un dövüş kulübü gibi alt sınıf eğlencesinde ne arıyor? Film bittiğinde şükür dedim. Gizemi ince detay olmuş ama çoğu yerde şansa kalan şeylere bağlatılmış. Aksiyon sahneleri Sherlock Holmes düzeyini aşmış. Ama atmosfer olsun, Robert Downey Jr'ın oyunculuğu olsun güzeldi. Guy Ritchie'nin Sherlock Holmes'u: 5 puan
-1 Oy
Guy Ritchie sanırım kariyerini kurtardı. Dünya genelinde iyi bir gişe elde etmişti. Hatta Kanada'da Avatar'ı sollamıştı yanılmıyorsam. Bu da Ritchie'nin gönül rahatlığıyla ikinci filme hazırlanabileceğini gösterir. Bu kez daha aksiyonlu ve daha hınzır bir film bekliyorum. Ayrıca RDJ'yi tekrar Holmes rolünde izlemek çok güzel olacak. Adam oyunculuk dersi veriyor. Kariyerinin en önemli performansıydı bana göre. Yanında da Rachel McAdams'ı izlemek güzeldi. Jude Law da iyiydi. Ama RDJ aşmış.

Film bazı yerlerde duraganlaşıyor. Komedisi çok değil ve pek de etkili değil. Aksiyon sahnelerini sevdim. Bilgisayarla da olsa dönem çok çok iyi yansıtılmış. Ha okuduğumuz ile gördüğümüz Holmes arasında farklar vardı tabi. Biri edebiyat diğeri sinema. Gene iyi yansıtıldığını düşünüyorum Holmes'un.
+ 1 Oy
bu filmi filmden anlayanlar için yapmışlar
+ 1 Oy
zeynep özen'in de dediği gibi doyle'un holmes'i ile ritchie'nin holmes'u çok farklı. San ki farklı bir karakter. Dağınık, uçuk ve alt sınıf eğlenceli. Fakat film gerçek bir sherlock holmes filmi olmamasına rağmen idare eder. tempo bazı yerlerde çok düşüyor (özellikle aksiyon sahneleri) ayrıca aksiyon sahneleri çok çok uzun ve sıkıcı. fakat downey jr. ne kadar gerçek holmes'i canlandırmasada iyi bir oyunculuk çıkartıyor.
-1 Oy
robert downey jr. sherlock holmes karakterine çalışırken kesinlikle jack sparrow karakterinden etkilenmiş.bu role çalışırken her gün karayip korsanlarını mı izlemiş bilmiyorm ama tıpkı onun hareketlerini perdeye taşımız.bence bu biraz taklitçilik oluyo
+ 1 Oy
Bayıldım.tek kelimeyle harika.
0 Oy
Sherlock Holmes kitaplarını da seven biri olarak ben filmden memnun kaldım.Bence karakterlerde arasıra değişiklik olmalı.Bu yüzden Zeynep Özen e katılmıyorum eleştirisinde.Sherlock Holmes u bir de aksiyon karakteri olarak izlemiş olduk ve bence gayet iyi olmuştu.Ha tamamen zıt karakter olmamalı tabi ama bence karakter üzerinde dozunda oynanmıştı.Eğer her uyarlamada Sherlock Holmes orjinalinin aynısı olsaydı filmin ne anlamı kalırdı ki?Sinema bence dünyanın en güzel sanatı ama edebiyattan "üstün" değil.O yüzden sinemaya mutlaka farklı bir hava ile uyarlanması lazım.Bir şeyin sinemaya uyarlanması ekstra bir şeref değil,olmamalı da.
Ayrıca Guy Ritchie yine filme mükemmel bir giriş yapmış,Guy Ritchie nin en sevdiğim özelliklerinden biri de giriş bölümüne önem vermesi.RocknRolla dan bile iyi bir giriş olmuş.
+ 4 Oy
ve Tanrı Guy Ritchie yarattı :)
+ 1 Oy
Dün akşam seyrettim.Güzel bi filmdi.Robert ve jude iyi bi ikili olmuşlar.ikinci izlediğimde ilkinde farkına varamadığım özellikleri yakalayacağıma eminim.
+ 3 Oy
"Yönetmen: Guy Ritchie" <= solda gördüğünüz kelime bu filmi kesinlikle izleyin demek oluryor...
+ 7 Oy
gidecektim bu filme ama zeynep özen beğenmemiş. o yüzden gitmiyorum...
-15 Oy
Nerde bu İngiliz beyefendileri?
Filmin çekildiği mekanların orijinalliği izleyeni etkiliyor. Köstümler fena değil. Senaryoya gelince, bildiğimiz İngiliz Sherlock Holmes karakteri filmde biraz değişmiş. İngiliz gibi değil sanki. Holmes’u izlerken akla ilk olarak İngiliz oyuncu Hugh Laurie’nin House’u, daha sonra The Mentalist dizisindeki Simon Baker’ın Patrick Jane’i geliyor. Holmes tıpkı bu karakterler gibi baktığı,  gördüğü, kokladığı hatta duyduğu ve tadına baktığı şeylerden her türlü sonuca varabiliyor. Bu da filmin tek beğendiğim tarafı.

Filmde aksiyon adına yeterince sahne var. Özellikle fabrikanın patladığı sahneyi çok beğendim. Yalnız komedi adına bir şey bulamadığımız kesin. Sadece bir espiri var güldüren. Keşke 5-6 tane daha olsaymış. Elbette komedi filmi değil. Ancak filmi izlerken böyle bir beklenti içine girdim diyebilirim.

Senaryoyu yazanlar keşke Holmes’un kafasından geçenlerin bir kısmını da izleyene hafifçe çıtlatsa idi. Holmes’un aslında olan biten her şeyden haberi olduğu fikri hiç hoş değil. Izleyenler aptal yerine konuluyor gibi.

Jude Law pasif bir  yardımcı karakter olan Dr. Watson karakterini canlandırırken oyunculuğunu pek fazla ortaya çıkarmıyor. İdare ediyor. Aslında Londra doğumlu olan oyuncudan İngiliz değil de Amerikalı olduğu izlenimini aldım filmde. Keşke Dr. Watson’u klasik bir ingiliz beyefendisi gibi canlandırsaydı. Sanki daha hoş olurdu.

Filmi beğendiğimi söyleyemem. A.B.D.’de Avatar’In ardından en çok izlenen film ünvanına sahip filmden daha çok şey bekliyordum. Nacizane filme verebileceğim en yüksek not 6,5'tur.
-5 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi

Özel Dosya

09
Ara.2011

Sherlock Holmes Hediyeleriyle Geliyor!

Warner Bros. Pictures ve Film.Com.Tr size Sherlock Holmes: Gölge Oyunları filminin özel hediyelerini kazanma fırsatı sunuyor.

Haberler

28
Ara.2009

Avatar Yine Zirvede

Gişelerde geçen hafta bir numaraya oturan Avatar, yerini uzun süre koruyacağa benziyor. Avatar, açık ara bu hafta sonunun da en çok izlenen filmi oldu.

25
Ara.2009

Sherlock Holmes'un Cinsel Kimliği

Sherlock Holmes'un başrolünde yer alan Robert Downey Jr., canlandırdığı karakterin cinsel kimliğine dair şok edici ifadelerde bulundu. Downey Jr., Sherlock Holmes'un eşcinsel olduğunu ima etti.

x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum