? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2008
Gösterim Tarihi
8 Mayıs 2009
Süre
128dk

Oyuncular

Sean Penn Sean Penn
Harvey Milk
Emile Hirsch Emile Hirsch
Cleve Jones
Josh Brolin
Dan White
Diego Luna
Jack Lira
Allison Pill
Anne Kronenberg
James Franco James Franco
Scott Smith
Yönetmen
Gus Van Sant
Senarist
Dustin Lance Black
Müzik
Danny Elfman
Yapımcı
Bruce Cohen
Dan Jinks
Michael London
Görüntü Yönetmeni
Harris Savides
Milk

Milk

7.8/10 IMDB Puanı: 7.9

 Eşcinsel haklarının savunucusu San Francisco Belediye Başkanı Harvey Milk'in öyküsü ve ona düzenlenen suikastin perde arkası...


San Francisco'ya taşınan Harvey Milk, burada eşcinsel haklarını savunan ateşli bir aktivist haline gelir. Eşcinsel hakları üzerine toplantılar düzenleyen Milk, gay komütesinin en göze çarpan üyesidir. Bu işi daha resmi bir platforma taşımaya karar veren Milk, San Francisco şehir konseyine katılmak için girişimde bulunur. İlk 3 denemesinde seçimi kaybeden Harvey, 1977 yılındaki 4. denemesinde başarılı olur. ABD toplumu açıkça eşcinsel olduğunu bilinen ilk belediye başkanı ile karşı karşıyadır.

Yorumlar

Yorum Yaz
sean ve emile'yi into the wild filmiyle sevmiştim.james francoyuda 127 saat ile.şimdi 3ü 1 arada tadından yenmez bi film.
-2 Oy
Uzun zaman önce seyretmek istediğim bir filmdi.Oscarın en güçlü adayları arasındaydı.Sonunda seyredebildim ve şunu söyleyeyim son derece akıcı ve onun yanısıra döneminin hak ve hukuki yargılarını çok iyi şekilde açıklayan bir film.Son yıllarda Amerika'dan çıkan en önemli filmlerden desek doğru olur.Eşcinselliğe karşı değilim ve hiçbir zamanda bu kavramı sapkınlık veyatta delilik olarak görmedim.Çünkü onlarda seviyor ve paylaşıyorlardı ki zaten eşcinselliğin doğal bir unsur olduğu tıp dünyası tarafından kanıtlanmıştır.Film 70'li yıllarda eşcinsel haklarını canlandıran ve yasal hale getiren Harvey Milk'in bu konudaki başarılarını anlatıyor ve bunu yaparkende Milk'in özel yaşamınıda cesurca yansıtıyor.Milk, eşcinselliğin tıpkı ten rengi gibi doğal bir unsur olduğunu ve eşcinselleri toplumdan dışlamanın ırkçılık olduğunu kendi düşüncesiyle net bir şekilde ifade ediyor.Ben Milk'in düşüncelerini doğru buluyorum.Bu durumun karşıtı olan bir başka kimseler ise eşcinselliğin insan yaşamını gelecekte çok etkileyeceğini ve üremenin azalıp toplumun yok olmasından kuşku duyduklarını dile getiriyorlar.Aile kavramınında tamamen yok olması söz konusu olacağıda kuşku duyulan bir diğer konulardan birisi.Film boyunca bu iki kavramı ikilem içerisinde çatıştıklarına şahit oluyoruz.Eşcinseller ve karşıtı olanlar arasındaki bu ciddi savaş dönemin Amerika'sınada maddi manevi yönden bir el atıyor.Filmi mükkemmel yapan tek etken vadettiği konuyu cesurca yansıtmasından ayrı Sean Penn'in olağanüstü oyunculuğdur.Penn tıpkı, Harvey Milk'in gerçeği gibi son derece titiz, gerçeköi ve tekrar edilemeyecek bir hünere imza atıyor ve Kazandığı ikinci Oscarı sonuna kadar hakettiğini kanıtlıyor. Josh Brolin'de Penn'den geri kalmıyor ve soğukkanlı, ciddi Dan White'ı başarıyla yansıtıyor.Bu film hakkında olumlu-olumsuz çok tartışılır, ancak asla dönemini çok iyi yansıttığını ve son yıllarda yapılmış en iyi Amerikan simgesi olmasına engel olamaz.Milk kesinlikle kaçırılmaması gereken bir yapıt.

9/10
0 Oy
eşcinsellik hastalıklatan başka birşey değil kesinlikle.
çok büyük bir ruh sağlı bozukluğudur.

insanların inatla bu sapkınlığı üzerine basa, basa hala iyi bir haltmış gibi göstermeleri akıl alır şey değil doğrusu.

film berbat olmakla beraber, (her ne kadar kendimi zorlasamda) bu rolleri kabul edip oynayanlara bakış açım çok iğrenç bir yönde artık.

bir an için gerçek hayat dönelim ve bir GAY ile bir yakınlaşma içerinde olduğumuzu veya LEZBİYEN neyse artık... hayal edelim! bir insan evladının başına bundan daha sapkın daha rezalet bir şey gelebilirmi? eşcinsellik ile gerçek hayatında alakası olmayan insanların bu filmleri destekleyip üstelik birde iyi göstermeleri sonra gerçek hayatlarında kednilerine böyle bir yakıştırma yapıldığında küplere binmesi nasıl açıklanabilir?

bu sapıklığın ne bir 'din' ne bir meshep ve ne de bir ahlak çerçevesinde ele almak mümkün değil hatta imkansızdır. insan oğlu kusursuz yaratıklardır herşeyi tam ve eksiksiz kendisine bahşedilmiştir. biraz inanç sahibi olmak yeterlidir. yok eğer o da bulunmuyorsa zaten bu kimselerin hayatlarında herşey anormaldir ve bu rezilliği baştan kabul etmiştir.
+ 1 Oy
Özellikle ''konuşursan kurşunu yersin'' şeklinde ölüm tehtidi aldıktan sonra kürsüye çıkıp yaptığı konuşmada nerdeyse kalbim duracaktı. Heyecandan konuşmaya odaklanamamıştım. Ama en dobra ve gaza gelerek yaptığı konuşma oydu. Cesur bir film milk. Elbetteki taraflı ama objektif olması beklenemezdi. Zaten yönetmeninde cinsel tercihi ortada. Böyle bir film yapmasına şaşırmadım. İzlenmeyi hak eden, Sean Penn'in oyuncu olarak devleştiği bir film.
+ 3 Oy
sean penn'den inanılmaz bi oyunculuk...
+ 5 Oy
Eğer yürekli, cesur ve ipek gibi bir oyunculuk seyretmek isteyenler varsa sizi örgütlemek istiyorum. Sean Penn gibi bir oyuncu olmak biraz cesaret ister. Sanırım bu rolü oynayacak başka hetereseksüel oyuncu yoktur. Harvey Milk 20. yy'ın son çeyreğine damgasını vuran liderlerden biri. Lider diyorum çünkü, eşcinsel haklarının öncüdür. Haklarını savunmak için siyasi tricklerini öncesinde reddeden ama sonra haklarını politize ederek önce sesini caddeye sonra eyalete daha sonra ülkeye ve sonunda dünyaya şimdi ise sinemaya duyurdu. Homofobik olan çoğu tanıdığım fikirlerini biraz olsun değiştirdi. Delikanlılık, sadece yıkmakla yakmakla olmaz, cesaret ve akıl ister. Yeri geldi mi köpek boku toplayarak da olabilir. Walk The Line ile birlikte seyrettiğim en güzel biyografi filmlerinden biri.
+ 6 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum