? Beni Hatırla
Yapım Yılı
1982
Süre
94dk

Oyuncular

Sylvester Stallone Sylvester Stallone
John J. Rambo
Richard Crenna
Samuel Trautman
Brian Dennehy
Will Teasle
Bill McKinney
Dave Kern
Jack Starrett
Arthur Galt
Michael Talbott
Balford
Chris Mulkey
Ward
Alf Humphreys
Lester
David Caruso
Mitch
David L. Crowley
Shingleton
Yönetmen
Ted Kotcheff
Senarist
Michael Kozoll
William Sackheim
Yıldız Sylvester Stallone
Roman
David Morrell
Müzik
Jerry Goldsmith
Yapımcı
Buzz Feitshans
Görüntü Yönetmeni
Andrew Laszlo
First Blood

İlk Kan

First Blood / Rambo: First Blood

7.9/10 IMDB Puanı: 7.4
Polis şefi Teasle, başıboş dolaşan bir otostopçuyu tutukladığında korkunç bir olaylar dizisini başlattığını az da olsa fark etmişti. Evsiz bir serseri sandığı adam, aslında Kongre'nin Şeref Madalyası ile onurlandırdığı Vietnam savaşı kahramanı John Rambo'dan başkası değildir. Şef Teasle ve adamlarının aşağılayıcı tavırları, John'un Vietnam savaşı sonrasında geçirdiği travmayı tetikler. Sonunda Rambo vahşi bir şekilde hapisten firar eder ve çaldığı bir motosikletle ormanlarla kaplı tepelere doğru kaçar. Tepelere ulaştığında Rambo, uzmanı olduğu ortama kavuşmuştur: Gerilla savaşı...

Teasle, Rambo'nun peşinden yolladığı adamlarının vahşi bir şekilde teker teker saf dışı edilmesine tanık olur. Fakat Şerif Teasle Rambo'yu yakalamaya; Rambo'da intikamını almaya kararlıdır. Özel Birlikler'den Yeşil bereli Albay Sam Trautman'ın gelişi, bu iki adamı kader ve ölümle olan randevularından kurtarabilecek midir?

Yorumlar

Yorum Yaz
Finalde Rambo'nun savaş hakkındaki konuşmaları epey duygusal ve gerçekçiydi. Hollywood, Vietnam savaşı biter bitmez bu savaşı sömürmeye başlamış. Tıpkı Afganistan ve Irak'a yaptığı gibi. Bu film de o savaşla ilgili çekilen filmlerden. Yapımcılar genelde filmlerinde Vietnam savaşını kazanmalarını işlerler. Bu filmlerde savaş kazanılmış, işler yoluna sokulmuştur. Tabi ki gerçek öyle değil. Genelde tek taraflıdırlar. Bu filmse çok fazla politikaya bulaşmıyor. Savaşın bireyde yol açtığı yıkımla ilgileniyor. Bir de Amerikan askerinin ormanlarda nasıl yaşayabildiği, nasıl eğitildiği anlatılıyor. Vietnam'a politik olarak değinmemesi yerinde olmuş.

Stallone'yi genelde beğenmem ve başarılı bulmam oyunculuk konusunda. Aslında karakter oyunculuğu konusunda pek başarılı bulmam. Ama hakkını vermek gerek ki bu filmde fena değilmiş. Rambo'nun psikolojik olarak çökmüşlüğünü diyalogsuz, sadece bakışları, duruşu, yürüşüyle falan yansıtabilmiş. En iyi performansı olarak gösterilmesi son derece normal, zira Rocky dışında pek de iyi performansı yok. Hatta bana göre Rocky ve Rambo serileri bu adamın kariyerini özetliyor. Bu iki seri olmasaydı bu noktada olmayabilirdi.
0 Oy
ilkler hep iyidir.
0 Oy
rambo serisinin en iyi filmi bence...
+ 4 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum