? Beni Hatırla
Yapım Yılı
1993
Süre
133dk

Oyuncular

Daniel Day-Lewis Daniel Day-Lewis
Gerry Conlon
Emma Thompson
Gareth Peirce
Pete Postlethwaite
Giuseppe Conlon
John Lynch
Paul Hill
Corin Redgrave
Robert Dixon
Marie Jones
Sarah Conlon
Mark Sheppard
Paddy Armstrong
Beatie Edney
Carole Richardson
Leah McCullagh
Bridie Conlon
Yönetmen
Jim Sheridan
Senarist
Terry George
Jim Sheridan
Roman
Gerry Conlon
Müzik
Trevor Jones
Yapımcı
Jim Sheridan
Görüntü Yönetmeni
Peter Biziou
In the Name of the Father

Babam İçin

In the Name of the Father

7.6/10 IMDB Puanı: 8.0
İngiltere'nin İrlanda üzerindeki baskıcı politikalarını deşifre eden gerçek bir hikaye.

Belfast'tan Londra'ya taşınan Gerry Conlon, 70'li yılların ruhuna uygun olarak bir işgal evinde yaşamaya başlar. Kendisini hippi hayatının akışına kaptıran Gerry, hiç beklemediği bir anda Belfast'ta masum insanların ölümüne neden olmuş bir bombalama olayından sorumlu tutulur ve IRA militanı olduğu gerekçesiyle tutuklanır. Olaylarla hiçbir ilgisi olmadığını anlatmaya çalışan Gerry, yaşlı babasının da aynı nedenlerle tutuklandığını ve cezaevine konulduğunu öğrenir. 15 yıla mahkum olan baba ve oğul masumiyetlerini kanıtlamak için Gareth Peirce adlı bir kadın avukatın yardımına başvuracaktır.

Yorumlar

Yorum Yaz
Daniel Day Lewis aktörlüğünü tartışmayacağım bir isim.Film fazla durağandı herkes sonunu getiremeyebilir.Bitirene kadar gına gelmedi desem yalan olur.İngiltere'nin İrlanda üstündeki etkisini, baskısını iyi anlatıyordu.Yinede bir Son Mohikan,Sol Ayağım kadar sevdim dersem yalan olur.
0 Oy
Sheridan-Lewis ikilisinden sağlam bir film daha. Bu kez ikili, politik bir film yapmışlar. İyi de yapmışlar. Deli dolu bir adamın suçsuz olmasına rağmen bombalama olayından sorumlu tutulması ve sonrasını anlatıyor film. Yukarıda özette de belirtildiği gibi Lewis'in canlandırdığı karakter hapse girdikten kısa bir süre sonra babasına rastlıyor ve olaylar gelişiyor. IRA örgütüne çok fazla değinmedikleri, örgütün geçiştirildiği bir gerçek. O yüzden örgüt hakkında wiki'den falan bilgi alınıp film izlenirse daha yararlı olur (bilmeyenler için). Sinirleri doruklara çıkaran filmlerden. Özellikle sorgulama sahneleri. Dönemin faşist İngiltere'sinde yaşanan bir bombalama olayından sonra İngilizler suçluları saptayamazlar ve masumları içeri atarlar. Her zaman, her yerde yaşanan bir durum. Bu tür durumlarda hükümet başka şekilde davranmaz zaten. Bu konuda çekilen bir sürü film mevcut. Lewis gene sağlam performans sergilemiş. Zaten adamın iyi oynadığı film yok bana göre. Tüm filmlerinde döktürmeyi başarmış birisi. Geçenlerde vefat eden Pete Postlethwaite de çok iyiydi. Hukuksuzluğa, politikaya, adaletsizliğe, İrlanda-İngiltere savaşına değiniyor ama aslen bir baba-oğul filmi. Çocukluğunda babasından pek sevgi görmeyen (ve hep babası tarafından eleştiri yağmuruna tutulan) Gerry'nin hapiste geçirdiği süre boyunca babasını anlamaya başlamasını ve babasıyla ilişkisini düzeltmesini anlatıyor.

Bu arada filmerkan'ın belirttiği gibi mahkeme süreçlerine pek değinilmemiş. Tam olarak bir mahkeme filmi değil. Ama ben bunu bir eksiklik olarak görmüyorum.
Sonuçta sağlam bir film. Bono'nun bestelediği şarkılar da çok iyiydiler.

Ben de bir film öneriyim, ki izlemeyen yoktur. Yozlaşmış adalet sistemimizi sonuna kadar sorgulayan bir film: Pardon...
0 Oy
BABAM İÇİN
[In The Name Of The Father] [1993]

Genel Yorum:
• Sokaktaki gençlerin, teröristlerin, polisin, amirlerin, avukatın, hakimin ortak bir telaşları var: Günü atlatmak... Terörist işini yapar, sokaktaki genç yanlış yerde ve zamanda bulunur, polis işini yapıp şüphelileri alır, amirler yüzeysel kararlarla işi geçitirir, avukatlar derinlemesine inse de savunduğu kişinin sularında yüzer, hakim de görmediği olayları anlatanlara göre yorum yapıp karar verir. Suçluyu siz bulun artık...

• Bir ülke, bir kişiye benzer. Kişinin içinde hastalık varsa ve bunu yenmesi gerekiyorsa önce sabır gösterip hastalığı teşhis etmelidir. Aksini yapıp hastalığın sebebini geçiştirirse veya bunun başka organdan kaynaklandığını öne sürerse o hastalık er geç tüm vücudu kaplar. Sen ne kadar gizlemeye çalışsan da ortaya çıkacaktır, tabi hastalık tüm vücudu sardıktan sonra... Suçsuz yere hapis yatan insanların sayısı hiç de az değil. Birilerinin gönlü olsun diye birilerinin gönlünü mahvetme üzerine kurulu gerçek bir hikayedir.

Olumlu Yönleri & Artıları:
• Daniel Day-Lewis öyle bir oyuncu ki her türlü kişiliği canlandırabilir. Yüzünün öyle bir yapısı var. Oyunculuğu için bile izlenmesi gereken bir yapım.

Olumsuz Yönleri & Eksileri:
• Karakterleri sevemediğimden filme kendimi yeterince veremedim ya da onlar beni alamadı. IRA diye bir örgüt var ortada ama bunun hakkında yeterli bilgi verilmiyor. Ben az çok bildiğim için olayları daha iyi anladım, ama bilmeyenlerin düşünülmemesi film için bir eksi. Mahkeme sahneleri filmin en önemli kısmları olmasına rağmen süresi az tutulmuş. Bu ayarlanabilseydi daha etkileyici hal alabilirdi.

En Beğendiğim Replik:
• "Bence, 'merhamet' kelimesini İngilizce sözcüklerden çıkarmak gerek."

Not:
• Yönetmen ve oyuncu ikilisi daha önce Sol Ayağım'da birlikteydiler.
• Benzer film: Conviction. İyi seyirler.

[ -- Film: [[ (7.5) ]] -- -- -- IMDb: [[ (8.0) ]] -- ]
0 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum