? Beni Hatırla
Yapım Yılı
1963
Süre
119dk

Oyuncular

Tippi Hedren
Melanie Daniels
Rod Taylor
Mitch Brenner
Jessica Tandy
Lydia Brenner
Suzanne Pleshette
Annie Hayworth
Veronica Cartwright
Mrs. Bundy
Charles McGraw
Sebastian Sholes
Ruth McDevitt
Mrs. MacGruder
Lonny Chapman
Deke Carter
Yönetmen
Yıldız Alfred Hitchcock
Senarist
Evan Hunter
Müzik
Bernard Herrmann
Yapımcı
Yıldız Alfred Hitchcock
Görüntü Yönetmeni
Robert Burks
The Birds

Kuşlar

The Birds

8.5/10 IMDB Puanı: 7.9
Melanie Daniels, San Fransisco'nun en zengin işadamlarından birinin kızıdır. Sosyete güzeli olarak adı birçok skandala karışmıştır. Evcil hayvan dükkanına siparişini almak üzere giden Melanie, burada Mitch Brenner ile tanışır. Aralarında ufak bir gerginlik yaşansa da, aslında ikisi de birbirinden etkilenmiştir.

Oyunu devam ettirmek isteyen Melanie, Mitch'in izini sürer ve onun ailesi ile birlikte yaşadığı Bodega sahilindeki evine gider. O sırada Mitch'in küçük kızkardeşi Cathy'nin doğumgünü düzenlenmektedir ve Melanie doğumgünü partisine davet edilir. İkili arasındaki etkileşim devam ederken, beklenmedik bir olay gerçekleşir. Kuşlar insanlara saldırmaya başlar. Mitch ve Melanie herkesi uyarmaya çalışırken, kasaba halkının arasında bir dedikodu yayılmaya başlar. Yaşanan tüm bu felaketler Melanie'nin kasabaya gelmesiyle birlikte başlamıştır.

Yorumlar

Yorum Yaz
Acayip ağır işleyen bir film.Hitchcock filmleri içinde en az sürükleyici bulduğum buydu.Yönetmene saygım sonsuz ancak kanımda İrlandalılık mı vardır nedir bu filmi çoğu kişinin aksine çokta başarılı bulmadım biraz demode olmuş gibi geldi.Dönemine göre iyi olsada kalıcı olduğunu söyleyemem.Hitchcock'un en iyilerinden olduğunu düşünmediğim filmi.Kendisini seven biri olarak.Puanı fazla abartılmış,etkilemedi.
0 Oy
2 sene kadar önce İstanbul'da ve bazı şehirlerde sel olduğunda ve dere taştığında başbakan, "Doğa intikamını alıyor" demişti. Bu filmde kuşların manyaklaşıp civardaki insanlara salvo saldırılarda bulunmalarının nedeni açıklanmıyor. Kuşlar niye manyaklaştılar, bilemiyoruz, öğrenemiyoruz. Kuşların intikamlarını aldığınıysa rahatlıkla söyleyebiliriz. Hitchcock, bardaki bir kadına kuşlarla ilgili bilgileri verdirtip ve insanoğlunun onlara uyguladığı zulümü anlattırıyor filmde. Buradan da yönetmenin filmi oluştururken kuşların intikamından yola çıktığının göstergesi.

Filmde neredeyse hiç müzik kullanılmamış. Soundtrackleri önemsediğimden müziklere ayrıca dikkat ederim ama Hitch., bu filmde müzik kullanmaktan kaçınmış. Gerilim filmlerinde müzik önemli. Mesela Jaws'taki müzik unutulmaz. Tehlikenin geldiğini bizlere hissettirir. Bu filmde tehlikenin geldiğini müzikten değil kuşların seslerinden anlıyoruz. Bu da gerilimi daha da arttırıyor. Müzik kullansaydı bu kadar heyecanlandırmayacaktı belki o sahneler.

Filmde okuldan çıkan çocuklara saldıran kuşlar, finale doğru başkarakter Mitch'in evine yapılan saldırılar, Mitch ve ailesi evden ayrılırken evi kuşatmış yüzlerce kuşun olduğu sahneler oldukça etkileyiciydi. Bir o kadar da profesyonelce çekilmişler. Hele kuşların kasabaya saldırdığı sahnede kameranın gökyüzünde dolaşması ve bizlere kuşların saldırısını göstermesi müthişti. Filmin başında kuşların şehrin üzerinde toplandığı sahne "birazdan çok kötü şeyler olacak, rutininiz bozulacak" diye bağırıyor adeta. Akla Spielberg'ün Jaws'ı geliyor. Spielberg, orada da filmin başlarında hayvanı/köpek balığını gösteriyor ve "birazdan kötü bir şeyler olacak" hissini geçiriyordu izleyiciye. Hitch.'ten farkıysa Jaws'ı başta gösterip sonra bir saat boyunca göstermiyor oluşu. Bu da gerilimi tırmandırıyor. İkisi de gerilim yaratmayı çok iyi başarıyorlar neticede. Spielberg'ün ilk filmi Duel'de de gerilimdi. Bu kez bir hayvan değil, bir kamyon ve sürücüsü gerilimi yaratıyordu. Burada da Hitch.'ten etkiler görmek mümkün. Gerçi sadece Spielberg etkilenmemiş Hitch.'ten. Ustadan etkilenen bir sürü isim var. Ki sonuncusu da Duncan Jones. O etkilenmekle kalmış, bir Spielberg gibi bu etkilenmeyi filmine taşıyamamıştı.

Sonuçta bir başyapıt.
0 Oy
bir film nasıl bir şahesere dönüştürülür?

izleyin bu filmi ve öğrenin.
-1 Oy
filmi izledikten sonra kuşlara yaklaşımınız değişecektir muhtemelen ..film de yönetmenin emeği var ama pek de güzel bir film değil..
+ 1 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi

Haberler

03
Ara.2009

Kuşlardan Haber Var

Alfred Hitchcock'un unutulmaz filmi Kuşlar'ın yeniden çekileceğini söylemiştik. Michael Bay'in yapımcılığını üstlendiği projede yönetmen değişikliği söz konusu.

x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum