? Beni Hatırla
Yapım Yılı
1988
Süre
136dk

Oyuncular

Davor Dujmovic
Perhan
Bora Todorovic
Ahmed
Ljubica Adzovic
Büyükanne
Husnija Hasimovic
Merdzan
Sinolicka Trpkova
Azra
Zabit Memedov
Zabit
Elvira Sali
Danira
Suada Karisik
Dzamila
Yönetmen
Emir Kusturica
Senarist
Emir Kusturica
Gordan Mihic
Müzik
Goran Bregoviç
Yapımcı
Mirza Pasic
Harry Saltzman
Görüntü Yönetmeni
Vilko Filac
Time of the Gypsies

Çingeneler Zamanı

Time of the Gypsies

9.1/10 IMDB Puanı: 8.1

Perhan büyükannesi ile birlikte Romanya'daki bir çingene mahallesinde yaşamaktadır. Psişik güçlere sahip bu delikanlı güzel Azra'ya aşıktır ve onunla evlenmeyi düşlemektedir. Bunun için para kazanması gerektiğinde kirli işlere bulaşmış Ahmed'in teklifini kabul eder. Onunla beraber Romanya-İtalya arasında organize bir dolandırıcılık çetesine mensup olur. Yeterli parayı kazandığında Azra ile evlenir ancak iki gencin aşklarının baharı çok kısa sürecektir.

 

Yorumlar

Yorum Yaz
yonetmen koltugunda Kusturica olur da film kotu olur mu hic...Artik film yapmiyor ve kendi kurdugu muzik qrubuyla konser veriyor duydugum kadariyla.deli-dolu 1adamin ic dunyasina konuk olma herzaman maceradolu huzn-komedi-trajedi-umut yolculuguna cikariyor.en yakin zamandan izleyecegim
0 Oy
yonetmen koltugunda Kusturica olur da film kotu olur mu hic...Artik film yapmiyor ve kendi kurdugu muzik qrubuyla konser veriyor duydugum kadariyla.deli-dolu 1adamin ic dunyasina konuk olma herzaman maceradolu huzn-komedi-trajedi-umut yolculuguna cikariyor.en yakin zamandan izleyecegim
0 Oy
"Hayat Bir Seraptır..."

Emir Kustiricanın izlediğim ikinci film olma özelliğini taşıyan Çingeneler Zamanı sıcak , samimi ve bir o kadar da depresif havasıyla izleyiciyi 2 saat 20 dakika boyunca çok farklı duygularla baş başa bırakıyor.Film aynı zamanda çingenelerin yaşam tarzına farklı bir pencereden bakmamızı sağlıyor.

Perhaninin aşkı için mücadelesi , kız kardeşinin sağlığı için mücadelesi , ninesine daha iyi bir yaşam sunma çabası hayatın acımasızlığıyla birleşerek onu hiç olmadığı bir insana dönüştürüyor.Kız kardeşinin tedavisi için zengin ve kirli işlerin adamı Ahmetle birlikte İtalya yollarına düşer.Kız kardeşini tedavisi için Ljubiyana ya bırakan Perhan İtalya da hiç hayal etmediği bir manzara ile karşılaşır.

Hayalleri için , Kız kardeşi için , sevdiği için ,canından çok sevdiği ninesi için Ahmetin çetesi ile birlikte o da bir suç çetesinde her ne kadar istemese de eski temizliğini ve saflığını çoktan kaybetmiştir.

Perhan bu suç örgütünde giderek yükselirken çok acı gerçeklerle de yüzleşmeye başlar.

Kustiricanın Çingeneleri hayatın zorluklarının umutlarının  hayallerin küçük bir portresidir adeta.Bir hindi ile bulduğu mutluluğu para ile bulamayan bir insanın hayat mücadelesidir.

Kustirica bu filmde Arizona Dream de de olduğu gibi hayali ögelere , rüyalara fazlasıyla yer veriyorken Çingeneler Zamanındaki havada uçuşan duvak ilerleyen zamanlarda Arizona Dreamdeki balonla devam ediyor.-Filmi izleyenler ne dediğimi anlayacaktır.-.

Kim bilir belki de Kustirica bu ögelerle insanların hayallerini , umutlarını simgeliyordur...

Perhanın meyhanede eşsiz Ederlezi Avela şarkısı ile dibe vuruşunu izlerken gözlerinizin dolmaması kaçınılmaz bir durum.

Kendine yalan söylediğinden beri kimseye güvenmeyen Perhanın bu müthiş hüzün dolu öyküsü Goran Bregovicin müthiş müzikleri Kustiricanın kusursuz anlatımı Dayor Dujmovicin eşsiz oyunculuğuyla ve hiç duymadığımız çingene diliyle gerçek bir Başyapıtan dönüşüyor.

Kesinlikle Tavsiye Ederim ; İyi Seyirler

8.5
0 Oy
Emir Kusturica'nın çingeneler zamanı kusursuz film sıfatlarının tamamını hakeden bir başyapıt.

filmde herşey o kadar karmakarışık, absürd, komik ve dramatik ki,,, bu filmden sonra insan bi süre başka bir filmi hazmedemeyeceğine inanıyor.

0 Oy
avrupa yapımı filmler arasında en cok begendigim yapımlardan biri sade ve kendine has bir dokusu var diyaloglar oyuncular cok sıcak yalın ve hos....
+ 3 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum