? Beni Hatırla
Yapım Yılı
1997
Süre
108dk

Oyuncular

Susanne Lothar
Anna
Ulrich Mühe
Georg
Arno Frisch
Paul
Frank Giering
Peter
Stefan Clapczynski
Schorschi
Doris Kunstmann
Gerda
Christoph Bantzer
Fred
Wolfgang Glück
Robert
Susanne Meneghel
Gerdas Schwester
Monika Zallinger
Eva
Yönetmen
Michael Haneke
Senarist
Michael Haneke
Yapımcı
Veit Heiduschka
Görüntü Yönetmeni
Jürgen Jürges
Funny Games

Ölümcül Oyunlar

Funny Games

8.0/10 IMDB Puanı: 7.6
Anna, Georg ve küçük oğullarından oluşan aile yazlık evlerine giderler. Evlerine vardıklarında yerleşme telaşı başlar. Anna evdeki düzeni sağlamaya çalışırken, baba ve oğul yelkenli ile uğraşmaktadır. Tam bu sırada kapılarına beyaz eldivenli, golf kıyafetlerine benzer bir kostüm giyinmiş iki genç gelir. Temkinli yaklaşan Anna, Paul ve Peter isimli bu iki gencin komşu evlerine gelmiş misafirler olduğunu düşünür. Ancak gençler düşündükleri gibi değildir ve önce kibar yaklaşan Paul ve Peter bu üç kişilik küçük burjuva ailesini rehin alacaktır. İstekleri ne para, ne de maddi bir kazançtır. Onların tek amacı ölümcül bir oyun oynamaktır.

Yorumlar

Yorum Yaz
Michael Haneke biz seyircileri çıldırtmak için hem senaryoyu hemde kurguyu o kadar mükemmel ayarlamışki insan psikolojik olarak etkisinde kalıyor. Filmi film yapan en büyük öge bence Paul karakterini canlandıran Arno Frisch.. Soğukkanlılığı ve filmin ruhuna uygun yüzünde oluşturduğu mimikleri ile 10 numaraydı. Neden iyi yapımlarda oynatılmamış anlamak güç.
  Filmde yönetmen kanımca zengin, aristokrat yaşam tarzı güden ailelerin dingin ve mutlu hayatlarının kaos ortamında nasıl şekillendiğini bizlere anlatma gayesi gütmüş. Çokta yerinde nüktedan anlatımları olan bu yapım bence klasik deyimini sonuna kadar hakediyor. Örneğin bu aile bireylerinin polisin numarasını bilememe sahnesi ve Anna'nın hiç dua bilmemesi Haneke'nin hedefindeki bu elit kitleye senaryosu aracılığı ile vurduğu keskin hançerdi.... Bu yapım Alman ve Avusturya halkı içindi.. Birde 2007 yapımı Amerikan halkı için yaptığı aynı isimli ve aynı senaryo ile Amerikalı oyuncurla çektiği filmi var. İkisinide muhakkak seyredin..
0 Oy
Burjuvaziye dair sert eleştirileri ile tanınan yönetmen Michael Haneke bu çok ses getiren filminde, her ne kadar şiddet dolu bir öykü anlatsa da görüntü olarak şiddete rastlamamız mümkün değil. Haneke, geçen yıl bu filmin Hollywood versiyonunu da Amerikalı oyunculardan oluşan bir kadroyla birlikte çekmişti.
0 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum