? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2009
Gösterim Tarihi
18 Aralık 2009
Süre
150dk

Oyuncular

Sam Worthington Sam Worthington
Jake Sully
Sigourney Weaver Sigourney Weaver
Grace
Zoe Saldana Zoe Saldana
Neytiri
Michelle Rodriguez Michelle Rodriguez
Trudy Chacon
Laz Alonso
Tsu'Tey
Giovanni Ribisi
Selfridge
Joel Moore
Norm Spelman
Stephen Lang
Alb. Quaritch
CCH Pounder
Moha
Matt Gerald
Lyle Wainfleet
Yönetmen
Yıldız James Cameron
Senarist
Yıldız James Cameron
Müzik
James Horner
Yapımcı
Yıldız James Cameron
Görüntü Yönetmeni
Mauro Fiore
Avatar

Avatar

8.6/10 IMDB Puanı: 8.3

Felç kalmış eski bir denizci olan Jake, Avatar adlı bir programa dahil edilir ve Pandora isimli bir gezegene gönderilir. Başlangıçta bu görevin amacı gezegeni tanımaktır. Pandora çok farklı bir tabiata ve oldukça ilginç canlı türlerine evsahipliği yapan bir gezegendir. Jake ve ekibi gezegende yaşayan Na'vi isimli bir halkla karşılaşır. İnsanların kendilerinden daha ilkel gördükleri Na'vilerin onlardan tek üstünlüğü fiziksel kapasiteleri değildir. Doğa ile iç içe ve onunla uyumlu bir şekilde yaşayan Na'viler insanların sahip olamadığı yeteneklere sahiptirler.

Türsel çeşitlilikle ilgili yaptıkları araştırmaların amacı aslında gezegende bulunan çok değerli bir madenle ilgilidir. Topraklarını terk etmek istemeyen Na'viler insanlarla çatışma halindedir. Jake onları uzaklaştırmak için kullanılan Aavatar adlı genetik deneye katılır. Sonuçta deney Jake'e yeniden yürüyebilmenin yollarını açmıştır, ancak hiçbir şey beklendiği gibi sonuç vermez.

Yorumlar

Yorum Yaz
Olağanüstü bir film.İyi kurgulanmış.İzlediğim en iyi filmler arasında.Akılda kalıcı. :)
+ 2 Oy
Hayatımda izlediğim en iyi bilim kurgu filmi. Son 5 yıl da böyle kalacak gibi görünüyor..
0 Oy
“Titanik”, “Yaratıklar (Aliens)”, “Terminator” filmlerinin efsanevi yönetmeni James Cameron’dan bir başyapıt. 3 boyutlu sinema tekniklerinin kullanıldığı film bizleri hayal gücümüzün ötesinde muhteşem bir dünyaya taşıyor. Film Na’vi adlı yok olmak üzere olan bir halkın yaşadığı Pandora adlı gezegende geçiyor. Filmin konusu da , görsel efektleri de hepsi çok güzel. Eğer bu filmi 3D teknolojisiyle sinemada izlemediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir.
+ 1 Oy
Kabul Sorun Bende Ama Ben Bu Filmden Hiçbirşey Anlamıyorum Kardeş Ama Film Çok Güzel.!
+ 1 Oy
amerikanın orta doğudaki kurduğu düzenin uzay versiyonu tek fark burda kaybedıyorlar.
+ 1 Oy
filmin konusundan çok efektlere dikkat çekilmiş ki gerçektenden muhteşem bir görsel şölen...  ancak filmin uzun oluşu  insanı yoruyor. yine de film beni etkilemişti umarım sezonun diğer filmleri dahada iyi olur :D
+ 1 Oy
Sinemada herşey yaratıcılık değildir ! Bir sürü örnek dolu aslında şu beyazperdenin yapım aşamalarında. The Departed, Road to Perdition, Çeşitli remake ve sequel projeleri..

Cameron'un tek yaratıcı hikayesi kuşkusuz Terminatör. Onun da 2. filmi teknoloji açısından büyük yenilik getirdi ve 90'ların bilim-kurgularına ışık tuttu resmen. Bu sefer Cameron bir kamera yaratıyor Vincent Pace ile, bunun adına da 3D kamera diyor. Olan bir teknolojiyi geliştiriyor gene, yani gene yaratıcılık yok ! Ama herşey yaratmak değildir, olanı da en iyi biçimde kullanmak da önemlidir. Ya düşünsenize, 1911 yılında devrim yaratan jilet çıktıktan sonra, tıraş bıçağı terimi kaç yıl sonra geldi ? Şu an kim usturasına jilet takıp traş olma zahmeti gösteriyor ki ? Peki traş bıçağı veya kayganlaştırıcı bant yaratıcı fikir mi ? Hem hayır hem evet.. Olanı iyi kullanan kullanışlı akılcı fikirler, hepsi bu.

Avatar ve Titanik'de aslında böyle. Titanik'de ne ağladım, ne üzüldüm, ne de sevindim. Çünkü o kadar kamera hatası, kötü romantik tema ve klişe konuyu daha ne kadar yenileyeceğini bekledim durdum. Ama bu sefer durum farklı, gene klişe bir tema ama klişeyi olmadığı kadar (sağdan soldan çalarak) geliştirmiş.

Bir ara bu olaya çok takmıştım, hatta en çok eleştiren bendim Cameron'u İngiliz gazete sitesinde okuyunca haberi. Bir ressam ve yazardan resmen araklanan bir hikayesi vardı. Yani cameron klişenin üzerine bir de çalıntılar silsilesi eklemişti. Hatta öyle dangozlar vardı ki, "çalsın kardeşim 10 numara film yeaaa" diyen ergen sürüsü bile dolmuştu ayaklarımıza.

Sonuç olarak klişe para babası bir villain iş adamı (Ribisi), Kevin Costner çakması mazlumun yanında olan sakat asker (Worington), anti-militarist ve ukala bir profesör (Weaver), onun mal öğrencisi, Müslüman bir araştırma görevlisi falan filan.. Karakterler bile yaratıcı olmasa bile kendini gayet izleten bir senaryosu mevcut. Görsel açıdan şu ana kadar herkesin izlediğinin en iyisi tabiki de. Ki ben 3D olarak izlemedim bu filmi.

Bu sefer kesin sonuç olarak demem şudur ki, Görsel Efekt başyapıtıdır bu film. Ama film bazında ele alırsak aslında pek de birşey vermiyor bizlere. Gene de hakkını yemeyelim dediğimiz sahneleri var. Biz bunları çok gördük kütüklüğünü bırakın derim bende editörüm Zeynep Özen gibi.. Ama şişirilmiş bir balon olduğunu da unutmayın ! IMDB listesine 50 lerden girip şimdi 200 lere gelecek kadar düştü. Bu da bir balonun 2 yılda nasıl söndüğünü bizlere gösteriyor arkadaşlar.

7/10
-2 Oy
GÖRSEL ZENGİNLİK YA GERİSİ?
Karşımızda öyle bir film var ki, eğer 3D seyrettiyseniz objektif olmanız mümkün değil. Hele ki oldukça özgün atmosferine ve yabancı gezegen tasvirine kapıldıysanız, filme bayılmanız kaçınılmaz. Bir de "kahrolsun kapitalizm" metaforuyla, çevreci hassasiyetiyle kanınıza girmeyi başarıyorsa, artık siz de bir Avatar hayranısınız demektir. Bu girizgâhtan anlayacağınız üzere, ben hayranı değilim! Çünkü bütün göz boyayan unsurlarına ve hoş numaralarına rağmen bildik formüller vasıtasıyla klişe bir senaryo üzerinden yürüyen ve teknik anlamda getirdiği yenilikleri senaryo bazında tamamına erdiremeyen bir film var karşımızda. Cameron'un teknik maharetine ve görsel yaratıcılığına eleştiri getirmek mümkün değil. Yarattığı atmosfer büyüleyici. Ancak böylesi meziyetlere sahip bir filmin daha nitelikli ve zengin bir senaryoyu da hakkettiği kesin. Jake Sully'nin video günlüklerinin bu tarz bir büyük prodüksiyon içinde konumlandırılışı riskli ama olumlu bir deneme. Ama bu deneysel incelikler bir yana, artık sizler de sıkılmadınız mı "açgözlü iş adamları para uğruna herşeyi yapar" klişesinden. Ya da şöyle düzeltelim; kapitalizmin sömürü düzeniyse mesele, beyaz perdede bunu daha yoğun ve farklı irdelemek gerekmez mi? Belki de çok film seyrettiğim içindir bilemiyorum, ama "tüketim toplumu" ya da "kapitalizmin sendromu" gibi olgulara dalınacaksa, bazı şeyler bu kadar kör gözüne parmağım olmamalı. Bu yapısıyla Avatar, öyküleme tekniği açısından yenilikçi olmadığı ya da sinemasal anlatım yönünden basit formüller üzerinden gitmeyi tercih ettiği için  bazı sinemaseverlerce fazla önemsenmeyebilir. Mesela, filmin genelinde karakterlere mesafeli duran yönetmen, kapitalizmi temsil eden Parker (G. Ribisi) karakterine bile yüklenmiyorken,  nedense Albay'ı oldukça karikatürize ve abartılı yansıtıyor perdeye. Diğer karakterlerle korunan mesafe Albay ile de sağlanabilseydi bazı şeyler çiğ durmazdı diye düşünüyorum. Son tahlilde, Cameron'ın yıllardır süregelen teknik hazırlığı ve yaratıcılığı biraz da kendini senaryo üzerinde gösterseymiş, o zaman bizler sadece güzel ve farklı bir film seyretmiş olmaz aynı zamanda da bir başyapıtı hafızalarımıza kazımış olurduk. Herkesin bildiği üzere, Avatar 2 ve 3 ile bir seriye dönüşecek; bakalım Cameron görsel zenginliğini senaryo zenginliğine taşıyabilecek mi? (7/10)
+ 4 Oy
Roger Ebert nasıl 4/4 verdi, anlamak çok güç.

3D'nin  yükselişi, gerisi rezalet ve çalıntı.
+ 1 Oy
teknik anlamda, görsellik anlamında muhteşem bir film. konu olarak da farklı dünyalara yolculuk yapılmış ehh o da biraz ama klasik senaryo örgüsü kullanılmış. kurgu yok... Hani nasıl söyleyeyim filmin bir sürprizi yok.

HA FİLM DOYURMADI, KÖTÜYDÜ, ŞÖYLEYDİ, BÖYLEYDİ DERSEM YALAN SÖYLEMİŞ OLURUM. HERŞEYE RAĞMEN FİLM ÇOK İYİYDİ. İZLERKEN HEYECANDAN YERİMDE OTURAMADIM O KADAR EĞLENDİM.
+ 3 Oy
inception,

Avatar konusunda hemfikiriz.Evet Cameron sadece teknik yönüne ağırlık vermiş, içeriği çok zayıf bir film.O kadar övdüğüme pişmanım şimdi.Benim açımdan görsellik hatrına 7 puan.
+ 2 Oy
Bak sen şu işe, bu filmi yorumlamamışım. Ne büyük kayıp!

Filmin en büyük artısı 3 boyutlu oluşu. Bu konuda bir devrim yaptı. Ta 1940'lardan beri 3b'li filmler çekiliyor. Ama çok fazla değil. Yılda bir kaç tane. Ülkemize de sıçramıştı bu teknoloji. Para getirmediğinden o zamanlar ve Avatar'a kadarki döneme kadar yapımcılar hep burun kıvırdılar 3b'ye. Fakat Cameron Avatar'ı kotarıp paraya para demeyince yapımcıların gözdesi oldu 3b. Fakat Avatar kadar da 3b'yi iyi kullanan bir film çıkmamış şimdiye kadar. Çıkmamış diyorum, çünkü şimdiye kadar sadece bir filmi 3boyutlu izledim.(Resident Evil)

Evet, ne yazıkki memleketimdeki sinemada 3boyut teknolojisi yoktu. O yüzden filmi 2boyutlu olarak izledik. 2boyutlu olarak izlendiğinde de pek etkilemiyor film. O yüzden sinemadan "dehşet", "olağanüstü", "başyapıt" düşünceleriyle çıkmadım. Etkilemedi desem yalan olur. Belki 3boyutlu olarak izleseydim daha da etkilenirdim.

Fakat dediğim gibi filmin tek artısı teknolojisi, görselliğiydi. Bu konuda Cameron harikalar yaratmış. Yönetmen ve teknisyen olarak ne kadar iyiyse senarist olarak o kadar kötü. Böylesi bir görselliği ve teknolojiyi barındırabilecek bir filme daha kaliteli, orijinal bir senaryo ve hikaye yazılmalıydı. Cameron'ın yazdığı senaryo daha evvelden çokça yazıldı. Mesela Terence Mallick'in kotardığı ve Kızılderililer'in yaşamına ve yok oluşlarına değindiği "Yeni Dünya" filminin senaryosu Avatar'la benzer. Cameron ne yapmış? Almış Yeni Dünya ve diğer bir sürü filmde kullanılan hikayeyi 3boyut teknolojisi ve müthiş bir teknik işçilikle kotarmış. Fakat filmdeki teknik işçilik de filmi bir yere kadar götürür. Önemli olan senaryo.

Hitchcock'un filmleri hala neden izleniyor? Görselliğinden ötürü mü? Tabiki filmlerinde her şey çok iyiydi ama onun da belirttiği üzere önemli olan senaryoydu. Cameron sadece görselliği önemsemiş. Eh bu yüzden Hitchcock'un filmleri gibi defalarca izlenebilecek bir yapım çıkaramamış. Filmin en hayranı bile bir kaç izleyişten sonra filmi izlemekten sıkılacaktır.

Senenin en abartılan filmiydi. Görsel olarak, 3boyut olarak bir devrim yapmış olabilir. Ama gerisi boş. Klişe karakterler, klişe olayların gelişimi, klişe final.
James Cameron yönetmenliğini ve senaristliğini konuşturamamış. Fakat pazarlamacı tarafını çok iyi konuşturmuş. Yoksa Titanic'i nasıl geçerdi bu yapım gişede? Christopher Nolan da son çektiği 2 filmde daha çok pazarlamacı yönünü sergiliyor. Acı ama gerçek... En zayıf filmini (The Dark Knight) öyle bir pazarladı ki Nolan şimdi gişede 3.sırada. Ha bu kötü bir şey mi? Hayır, ama filmin gişesinden çok filmle ilgilenseler ortaya çok iyi filmler çıkarırlar. Terence Mallick, Darren Aronofsky, Coenler, David Lynch, Peter Weir... hep öyle yönetmenler.
Mesela yeri gelmişken Inception'ı Nolan, başka şekilde kotarsaydı eminim bir başyapıt çıkarabilirdi.Mesela bir David Lynch gibi yazsaydı senaryoyu nasıl bir şey çıkardı merak ediyorum...

Sözün özü: Sadece 3boyutlu oluşuyla etkileyen bir yapım Avatar. Dilerim devamları için daha sağlam bir senaryo yazılır.
+ 3 Oy
Avatar'ı "şimdi" izlediğim zaman açıkçası sıradan bir film olduğunu anladım.Sadece görsel yönden, teknik açılardan etkileyici bir yapıt.Cameron'ın sinemaya dönüşü için bir ön çalışma ya da ısınma desek doğru olur.Avatar, içerik olarak teknik özelliklerinden çok geride kalmış bir film.Sıradan ve klişeli bir senaryosu var, İnsanlar ile Na'vilerin savaşı, Amerikalılar'la Kızılderililerin mücadelesini anımsattı bana.Eskiden ilk izlediğimde (sinemada 3D olarak) çok etkilenmiş ve öve öve bitiremezdim.Ama şimdi DVD'de düz olarak izlediğim zaman sıradan bir film olduğununun farkına vardım.Puanlama olarak 6 veya yapılmış en iyi görsellik için 7 puan verebilirim.Ama daha fazla olamaz! Eskiden oscarı alamaması beni çok şaşırtmıştı.Lakin şimdi şaşırdığım bir durum varsa oda oscara nasıl aday olabildiğidir. 7/10
+ 1 Oy
görsel olarak çok güzel kaliteli bir film değişik bir konusu var fakat sürükleyici ve yeteri kadar etkileyici değil
+ 4 Oy
üçboyut sizlerin de gözlerinizi bozuyormu?
öyle bişey var yazmışlardı biyerde ama galiba doğruda. ama gelin avatarı düz izleyin olurmu ya
+ 3 Oy
tamam da bu filmi nasıl izlicem ben ?
-7 Oy
Şüphesiz 2009 un en iyi yapımıydı 2010 da da devam etti inception a kadar
İzlerken son samuray ı çağrıştırdı desem yalan olmaz heralde konusu itibarıyle aslında tam bir görsel şölendii ama tatmin olmayan da çok tabi filimden
Suatland a katılıyorumm yazdıklarını bi okuyun derim.
-2 Oy
beğenenler kadar beğenmeyenlerde var bu filmi. ben çok beğenen taraftayım. bana göre sinema tarihinde yepyeni bir kapı açtı. hikaye bazı noktalarda farklı görünsede aslında bildiğimiz şeylerden oluşuyor. fakat o görsel şölen size herşeyi unutturuyor. hasta hasta gittiğim bir filmdi. zar zor yer bulmuştum ama daha film ilk başladığında budur işte dedim. fragman vs hikayeydi. 3d denilen teknolojiyi tam olarak yansıtan tek filmdir. sizi o dünyanın içine çekiyor. toz zerreleri avucunuzun içine resmen düşüyordu. çok etkilendim bundan. kesinlikle yüzyılın en önemli filmlerinden biri. ama daha 3d tv olmadığı için normal tv de izleme yanlışında bulundum ve tat alamadım. kesinlikle bu film 3d olarak izlenmeli
+ 3 Oy
en iyisi vcd:D
-5 Oy
-SİNEMA BÜYÜLÜ BİR DÜNYADIR GÜCÜNÜ BAŞKA HİÇBİR SANAT FORMUNUN  YANINA BİLE YAKLAŞAMAYACAĞI BİR ŞEKİLDE ORTAYA ÇIKARIR. stanley kubrik //

8 dakika uzatılmış //yönetmenin kurgusu// filmin geneline yayılmış şekilde ve artık 3 saatlik yepyeni bir avatar hakikatten bende ilk defa izliyormuşum etkisi bıraktı.
özgün filmde yeralmayan ve ilk defa bu baskıda (avatar extended collector's edition) yeralan yaratıklar, alternatif giriş ve daha anlatamayacağım başka birsürü şey...!

ne diyebilirim ki BLU RAY'i seviyorum hem de çok fazla:=)))
+ 1 Oy
harika bir flim valla
0 Oy
Bir cümle ile özetleyecek olursak. "Elin oğlu yapıyor abi..." 1982 yılında E.T. filmi nasıl sinemada yeni bir çığır açtıysa, avatar'da aynısı. Neredeyse tekrar gösterimleri ile 3 milyar dolar gişe yaptı. Bu film kaçırılmaz.
+ 1 Oy
yok 8 dk. daha uzunmuşta, yok 3d izlemeyenlere son bi fırsatmışta. ya yemeyin bizi. herkes bilirki bu tarz 8 dk uzatma gibi atraksiyonlar dvd de filan yapılır. yeniden vizyona sokmanın alemi ne.

gişenin dibine vurdular hala doymadılar. yok yani, kötü gişe yapan bi filmde değildi ki.
+ 4 Oy
Şunu sölemek istiyorum.Gerçektende kralsın James Cameron.Film çok iyi olmuş.Efektleri süper olmuş.Bu filme bayıldım diyebilirim.Tam bir başyapıt.
0 Oy
superbir filimdi boyle guzel b irfilim olamaz

-1 Oy
Dvd'ye değinmek istiyorum öncelikle. Açıkçası filmi izledikten sonra sağlam bir dvd çıkacağını düşünmüştüm. Şöyle bol ekstralı, çift diskli bir dvd'nin arşivde olması güzel olacaktı. Fakat Cameron beni şaşkınlığa düşürerek filmi 2 boyutlu ve ekstrasız bir şekilde piyasaya sürdü. Nedeni belli: Para... Şimdilik 3 boyutlu tv'ler yaygın değil. Filmin dvd'sini 3 boyutlu çıkararak riske girmek istemedi. 2011'in ortaları gibi yani 3 boyutlu tv'lerin arttığı bir dönemde çıkarılacak Avatar'ın çift disklisi. O zamana kadar film unutulmasın, etkisini kaybetmesin diye de 2 boyutlu (sanırım öyle çıkarılmıştı) ve ekstrasız dvd'si hemen piyasaya sürüldü. Bir nedeni de filmin kırdığı rekorların dvd'de de kırılmak istenmesi. Hatta kırıldı da. En hızlı ve en çok satanların başına oturdu filmin dvd'si. Muhtemelen 3 boyutlu dvd'ler de böyle satacak ve suatland'ın dediği gibi 15 olmasa da 5 yıl boyunca sürekli dvd'si tazelenip süslenip tekrar piyasaya sürülecek. Genelde de büyük filmler için güdülen politika budur zaten.
Cameron parayı çok önemsiyor. Kırdığı rekorlar ona yetmemiş olacak ki filmi bu sene tekrar vizyona sokmayı planlıyor. Hem de içinde ekstra bir 10 dakika mevcut şekliyle. Cameron senin gibiler için söylemişti atalarımız: Kefenin cebi yok... Banka hesabında kaç tane sıfır olduğunu eminim sen de bilmiyorsundur. Ne bu açgözlülük yahu!
-5 Oy
gerçekten suatland haklı..Bende açıklmasını okudum.Şimdilik çıkarmayı düşünmüyorum falan demiş....Nedense..... ???
-3 Oy
suatland haklı beyler.
-4 Oy
bana durmadan eksi oy veren sevgili izleyen ve anlamayan kimseler...
yukarıda da değindiğim gibi JAMES CAMERON tam bir kurt.
bilmem farkındamısınız ama şuan piyasada yanlızca avatar'ın 2 boyutlu klasik versiyonu mevcut, bu arada bu baskıda hiçbir ekstra içerik bulunmamaktadır nedenini hemen sıraliyayım isterseniz?
1:herşeyden önce cameron'ın bir gişe... doğal olarakta bir para adamı olduğunu (elbette bu paranın hakkını vermiyor değil) kabul etmek gerekiyor.
2: o'na göre herşeyin bir sırası zamanı vardır.
hatırlarsanız terminator 2'nin dvd'si tam 20 yıl sosnra piyasaya sürülmüştü.
3: avatar gibi bir dev'in en az 15 yıl boyunca sayısız baskısı çıkacaktır emin olabilirsiz...
bunun anlamı şüphesiz daha fazla para.
cameron büyük bir yönetmen ancak kesinlikle üreten bir yönetmen değil.
ne deyim ALLAH sizlerin ceplerinize cameron'ın da kamerasına zeval vermesin.
-3 Oy
filmin 3 boyutlu DVD ve BLU-RAY'ini istiyoruz......!!!!!!!!!!
+ 5 Oy
Birincisi bu filme bu zamana kadar yorum yazmadığım için kendimi kınıyorum. İkincisi James Cameron hayalinde kurduğu dünyayı beyaz perdeye, hatta koltukların üzerine yansıttı. Sinemada izlediğim en harika filmdi diyebilirim. He, en sevdiğim filmler başkadır. Ancak bu film müthiş bir hayal gücünün eseri ve  hiçbir açıdan eleştirilmeyi hak etmiyor. Ne senaryosu zayıf eleştirilerine katılmam mümkün ne de gişe filmi olarak çekildiği fikrine...
-2 Oy
JAMES CAMERON GİBİ BİR DEHA...KİM NE DERSE DESİN GEÇMİŞTE OLDUĞU GİBİ GELECEKTE DE YANLIZCA TERMINATOR VE TRMINATOR THE JUDGMENT DAY İLE ANILACAKTIR.
avatar o'nun kusursuz bir zamanlama tekniği kullanarak bütünüyle gişeye döndüğü filmidir.
asında bütün mesele budur.
bakmak ve görmek arasında yatan o büyülü ilizyona kanmazda daha dikkatli olunursa zamanında titanik gibi bir başka dev'i sürmüştür piyasaya ve o yıl yine gişelerde... (tıpkı geminin battığı gibi) bir çöküntü yaşanmıştır.
james cameron'ı gerçekten bilen bir izleyici onun aslında tamamen bir gişe adamı olduğunu kolaylıkla söyleyebilir.
11 oscar meselesi ise cameron'ın titaniğe kadar olan zaman diliminde kendisine sunulan ilk ve son teşekürdür,
zira bakınız avatar söz de o kadar büyük bir filmdir ki the hurt locker gibi tamamen alakasız bir yapıma karşı dize gelmiştir.
şimdi sorarım size avatar'mı titanik'mi?
avatar değilmi?
öyleyse nerede tüm o oscar'lar?
avatar sinema ile ilgili hiçbirşey değiştirmemiştir ...
10 yıl sonra tekrar göreceksiniz james cameron bir başka depremle yeniden ortaya çıkacak ve şunu söyleycek -BENİM BÜTÜN FİKİRLERİM, BÜTÜN DÜŞÜNCELERİM VE SÖYLEMEK İSTEDİĞİM HERŞEY ASLINDA YANLIZCA 2 FİLM DE SAKLIDIR.
T-1 T-2
-3 Oy
3d'de bu filmden önce bir sürü 3d film vardı. avatarla mı başladı bu 3d kurye
+ 4 Oy
bence normal bir hikayesi var. "uzaylılar insan kılığına girer ve dünyayı istila ederken biri bunu engller." adlı özetin tersi ve pahalı, 3d, derin dil ve yapısı olan başka (gezegenin ismi bilindik pandora) olan basit bir film. james cameron bu filmi reklamı sayesinde güzel görünüyor. ama normalde basit bir uzaylı filmi.
-6 Oy
Bence gayet başarılı bir film. Herkesin izlemesini tavsiye ediyorum. 3 saat kadar süren bir film ama sizi sürüklüyor hiç sıkılmıyorsunuz. Ayriyetten defalarca izleyebileceğiniz türden bir yapıt.
+ 1 Oy
En son ne zaman bir filmle bu kadar sürüklendim hatırlamıyorum ... !
+ 1 Oy
wampırUsaq_'mısın nesin? beğenmediysen akıllı bir şekilde açıkla bunu.3 saatin boşa gittiyse bizene.Film hakkında görüşlerini yazmayı bilmiyorsun belli.
+ 1 Oy
Bence Mükemmel bir film kesinlikle izlenmeli filmi çok ağır eleştirdiler . Çok daha fazla ödülü haketti.
+ 3 Oy
ya su fılmı kımse owmesın sakın 3saatımı bosa alıp goturen adının hakkını weremeyen bır fılm!!!
-8 Oy
bu tarz filmleri sevmem acıkcası izleyip izlememe konusunda da tereddütlüydüm ama bu kadar sükse yapmış fi bilmi es geçemedim ve sonuç...muhteşem...kesinlikle çok etkileyici bi film
+ 3 Oy
Bundan sonra bir filme gittikten sonra size sorulacak soru 'nasıldı' dan sonra '3 boyutlu muydu' olacak...
+ 3 Oy
Mutlaka seyredilmesi gereken bi film.Cameron'ın size sunduğu bu şahesere bakmadan geçmeyin bnce..
+ 2 Oy
GerÇeKten GüzEL bir FiLm Ama ABarTıLdGI KaDaRda DegiL 2 yada 3 kere gidilcek bi film degil ama kesinlikle 1 kere seyredin.
+ 3 Oy
izlemediyseniz hayat damarlarınızdan biri eksik demektir ! şiddetle tavsiye edilir... (:
-3 Oy
Hayran kalmaya hazır olun..
+ 1 Oy
balıkesirde yok öyle şeyler :D DVD filmlerde veya bluray de 3D izlenr mi?
-1 Oy
sinemalarda gözlük veriyorlar,demek ki sen 3D seansına girmemişsin
+ 4 Oy
arkadaşlar merak ettiğim bi olay var.fil anladım 3D sinemada falan ama mağlum  sinemalarda gözlk vermiolar bnmde yanımda gözlk yoktu ve 3D izleyemedim şimdi evde Dvd alsam ve izlesem 3D olur mu?
+ 1 Oy
Beğendim. Fakat beklentimi tam anlamıyla karşılamadı. Sanırım film çıkmadan önceki abartılardan kaynaklanıyor. Görüntü anlamında tatmin oldum fakat senaryosu sarmadı. Sadece Avatar bedeni ve bağlanma olayı orjinal ve hoşuma gitti.
-3 Oy
Mükemmel bir film. Braveheart tan sonra 3 saat hiç bayılmadan film izleyememiştim. Bu filmle bu gelenek bozuldu. :)
0 Oy
Muhteşem! Gerçekten çok güzel. Ama Pandora (yine Amerikan filmleri klasiğiyle) naviye dönüşen bir Amerikan askerinin çabalarıyla kurtuldu.
-5 Oy
Biliyordum :)) Avatar'ın çoq başaılı olacağını herkez başından beri biliyordu aslında.Film muhteşemde düpe düz hayal dünyasıydı.Jim Cameron kesinlikle insanları meraktan çatlatacak filmler yapıyor... artıq bi yaşam tarzı olup çıkacak bu film...
-6 Oy
@kübüü toruc makto
+ 2 Oy
ya jacksully nin sonradan kullandıgı ejderjamsı seyi adı neydi çok önmli olan hatrlayan arkdslrm varsa htrltsnlar banada.:)
+ 1 Oy
Kesinlikle fazla abartılmış bir film. Matrix in bitkiselleştirilmiş hali.  en azından sinemaya canlılık getirdi. zorla yer buldum. ama bulmasamda bir şey katbetmiş olmazdım.
-9 Oy
sitemize yeni üye oldum ilk önce herkese merhaba demek istiyorum..

malumuyla ilk yorumum olacak.arkadaşların yorumlarını okudum.bence yorumlarımızda sadece iyiydi yada kötüydü diyerek geçmek her yapılan emeğe saygısızlık olur.bu tip yorumlarımızda beğenmediğimiz filmler gibi sıradan kalır!

ağırlık olarak hepimiz amerikan sinema kültüründen gelen filmlerle büyüdük diyebilirim.nerdeyse tüm dünya ülkeleri böyle değilmidir? ne kadar bizi kendi dünyalarına sokarlarsa o kadar etkileniyoruz.adamların en iyi bildiği iş bence bu :D kabullenmek gerek! peki bu durumdan hoşnutsuzmuyum hayır değilim.kim iyisini yapıyorsa o kullanılmazmı? gerçekten bende bu dünyadayım ve kendime herzaman iyi bir yerler arıyorum..

bazı arkadaşlarımda yönetmenin başka filmleriyle veya başka filmlerle avatar'ı kıyasladığını görüyorum.bu iyi ve kötüyü ayırtetmekte yapılan kolayca bir yöntemdir. örn,siz yüzüklerin efendisi filminde,kendinize çok ayrı bi dünya açmışınızdır ve sürekli o tadı ararsınız.bu 40 yıl önce yapılmış bir filmde de olabilir onu kafanızda kült hale getirip öylesi gelmez diyebilirsiniz.
dönemler,teknoloji,zaman hızla değişiyor arkadaşlar.insanoğlu herzaman sınırlarını zorluyor.ne farklı birşey yaratılırsa okadar başarılı oluyorsunuz.(hepimiz iş hayatı da böyle değilmidir :)) gelelim yorumlardaki asıl ince noktaya.benim kullandığım yöntemden bahsedeceğim ve herkese tavsiye ederim.
bir film yapılır ve ben bunu çok çok beğeniyorsam benim sınırlarım dışında birşeydir!!nedir bu? filmi izledik,kendi kendinize deyinizki ''evet böyle bir film var ve ben bunu daha önce hiç düşünebildinmi?''
örn,matrix gibi bir filmin yapılacağını bilim kurgu çerçevesinde hepimiz yapım olarak tahmin edebilirdik ama içindeki FELSEFESİ,KONUSU VE SIRADIŞI AKSİYONLARı bizim sınırlarımız yani hayelettiklerimizin çok üstündeydi.işte başarılı dediğimiz yapıtların sırrı bu ve biz ne kadar etkilenirsek okadar kendimizi o dünyada kabulleniyoruz.

bence avatar'da öyle bir film.tamam dört dörtlük olacak diye birşey yok ama son yıllarda (yine kabullenerek çok beğendiğimiz matrix,yüzüklerin efendisi gb..) bizi alıp götüren kaç tane yapıt oldu.aramızdan kim böyle birşeyi hayeledebildi,olabileceğini düşünebildi?
bu film,sinema biletine verdiğimiz ücreti hakediyor.hiç değilse hepimizin duyarlı olması gereken doğamızı,korumak adına fazlasıyla hassaslaştırarak içimize sokuyor.bazı arkadaşlarımında dediği gb gerçekten sinemada 3 boyutlu izlenmesi ayrı bir tat katar ve bu imkanı bu tadı bir daha bulamayabilirsiniz :)

hepinize iyi seyirli mutlu dünyalar dilerim..

...................TONY......................
+ 5 Oy
hiç beğenmedim filmi.. 3D olmasa izleneçek şey yok ortada...
-6 Oy
benim kendi fikrim şuana kadar izlediğim en iyi filmlerin başında geliyor avatar gerçekten harika izlerken hiç sıkılmadan zevk alarak izlendi ve gerçekten de dedikleri gibi süper bir film mutlaka ve özellikle izlenmesi gerekir...
-5 Oy
Eğer bir eleştirmen olsaydım Avatar'a 5 üzerinde 4 yıldız verirdim. çünkü dört dörtlük bir film avatar ama asla bir klasik değil. gerçek bir görsel şölen ama bazılarının iddia ettiği gibi sinemanın mihenk taşı filan olduğu da yok. evet, sinema teknolojisinin geldiği son noktayı mimliyor avatar. imax, 3d, performans yakalama tekniklerini bünyesinde çok iyi eritiyor ve onları bir vites yukarı taşıyor ama sinema sanatı adına fazla bir yenilik yok ortada. izlemesi keyifli bir seyirlik o kadar.
+ 4 Oy
yüzüklerin efendisi serisinden sonra en iyi filmlerden biri süper muhteşem ve ötesi ...
+ 1 Oy
3 Boyutlu izleyeceklere önerimiz Imax 3D (sadece İstanbul'da bir salonda var) veya RealD 3D destekli salonlarda izlemeleri. Ayrıca miyop olanlar gözlüklerini yanlarında bulundursunlar ve 3D gözlüğün altına taksınlar.
+ 6 Oy
ben kereshme'nin bakış açısına katılıyorum. bunu filmde de belirtmek zorunda değil. kendi esin kaynaklarından bahsederken, ustalarına bir selam çakabilirdi. bunu yapmamış olmasını ise cameron'un asosyal karakterine veriyorum. belli ki cameron, film hakkında aç kurtlar gibi bekleyen magazin ve sinema haberlercilerine herhangi bir açık kapı bırakmak istememiş.
-1 Oy
neo-rom ben esinlenmesinden rahatsız olduğumu söylemedim, bunu belirtmemiş olmasından rahatsızım.. ki esinlnmenin ötesinde romanın uyarlaması adeta. le guin'in kullandığı metaforlara göndermeler olabilir elbet ama konu bu kadar aynı olunca insanın aklına başka şeyler geliyor doğallıkla. hele ki bir yönetmen göğsünü gere gere şu cümleyi sarf ediyorsa " Onurlu bir yaşam sürmeye çalışıyorum, bu bana milyon dolarlara ve oldukça uzun bir zamana mal olsa da..." o zaman bu onurlu yaşamın bir parçası olarak başka yaratıcıların fikirleine ve hikayelerine saygı babında kaynağı belirtmesini bekerim.. onun dışında elbet görsel olarak bir şahser.. herksin izlemesini tavsiye ederim.
-4 Oy
arkadaşlar birde 3 boyutlu izleyipte memnun kalanlar ve kalmayanlar buraya izledikleri salonu yazarlarsa filmi henüz izlemeyen arkadaşlar için çok yararlı olur.Ben mesela Beylikdüzü Migros ta izledim 3D olarak,hiç memnun kalmadım gözlüklerinden,sakın orda izlemeyin derim.
+ 1 Oy
Avrupalıların sömürgeleştirme hareketi ve kızılderili katliamlarını farklı bir gezegene uyarlayarak anlatmak belki de en mantıklısıydı. Gerçektende belkide bunları en iyi anlatan film oldu.Biraz 300 Spartalı biraz Son Samuray ı da hatırlatıyor. Filmden "helal olsun Cameron" diyerek çıkmamak çok zor.%70 ine kadar felan Terminator 2 ve Titanic ten uzak olduğunu düşünmüştüm.Ama bilhassa finaldeki savaş sahneleri ile Terminator 2 yi geçti(benim için Titanic i geçemedi).Yüzüklerin Efendisi'nden beri gördüğüm en iyi savaş sahneleri.Yalnız,katılacakmısınız bilmiyorum ; filmin sonunda "albay ın yaptığı tüm abartılı hareketler" diyelim,filmin o gerçekçi,ciddi,acımasız atmosferine gölge düşürdü.Filmin kalitesini azaltmaya yetmedi tabi ama filmin yüzünde ufak bir yara izi olarak kaldı bence.Ama o kısmı yok sayarsak yine müthiş bir Cameron filmi.Sana binlerce kez Helal Olsun Cameron!!!
-2 Oy
neo rom , çok iyi olurdu.
-2 Oy
Film bence bir çok yönden başarılı,yani J.Cameron gibi bir Hollywood yönetmeni ni Ursula K.Le Guin gibi bir ''Alternatif'' Efsaneden esinlenmesini ''çalmış,araklamış''düzeyinde eleştirmek bana biraz haksızca geldi,o Kurtlar sofrasında insanların neler yaparak ne şekilde ayakta durmaya çalıştığını herkes az biraz kestirebiliyordur sanırım.
Sırf senaryoda  bu yazarın yapıtlarından esinlenmiş olması değil,görsel planda da (birçok BK filmlerinde olduğu gibi)teknolojikurgu yerine Doğa Merkezli(hemde NetworkDoğa)efekt kurgulara ağırlık vermeside çok önemli bir artı bence.Bir arkadaş filmde Ursula dan etkilenilmiş bir kitabından örnek vermiş,fakat sadece 1 kitabı değil birçok kitabından esinlenmeler var,bunlar dan 1-2 örnek vermek gerekirse:1 Farklı dünyalar(Dünya-Pandora) ımgesi ile MÜLKSÜZLER-2yeni dünyaya uyum kon usu ile ROCANNON NUN DÜNYASI-3Ejderha Sürücüsü imgesi ile YERDENİZ üçlemeleri.4Yoğun olarak(özellikle uyku zamanı metaforu cuk otumuş) DÜNYAYA ORMAN DENİR.5 Efsane havada ucan dağlar ile HAYALLER ŞEHRİ.
Keşke Hollywoodaki bütün BK film yönetmenleri,sayıları hiç de az olmayan bu tarz alternetif yazarlardan esinlenselerde bizde böyle çalışmalar konusunda buradaki gibi değerlendirmeler-eleştirilerde bulunma imkanından daha çok faydalansak ...iyi olmazmıydı ne dersiniz??
-2 Oy
film tam bir görsel şaheser.. rengarenk bir masal dünyası paylaşmış bizimle cameron.. ve ancak yazık ki çalıntı bir dünya bu.. hikaye ursula le guin'in "dünyaya orman denir" (1976)adlı fantastik romanından aşırma.. bunu çok rahatlıkla söylüyorum çünkü bir "terminatör" hayranı olarak cameron'a toz kondurmak istemeyeip filmden sonra eve gelir gelmez, kitabi tekrar gözden geçirdim ben mi yanıldım diye.. yazık ki yanılmamışım.. tabii kimi farklar var, en önemlisi de cameron'un basmakalıp kahramanları leguin'in karakterilerine nazaran pek cılız kalıyorlar..
demem o ki, insanoğlunun açgözlülüğü ve hırslarını perdeye taşıdığı bu filmde, hikayenin asıl yaratıcısına da bir selam çaksaydı eğer, cameron'a saygımız baki kalırdı.. ayıp.
-2 Oy
kesinlikle ylın değil son birkaç yılın en iyi filmi!!
0 Oy
harika bi filmdi.çok değişik bi dünya hayal gücü olan insanların beğenebileceği bi film.gerisini düşünmüyorum.
+ 4 Oy
bence muhteşemddiii!==))
+ 2 Oy
selamlar ben demiştim diyeceğim, avatar beklediğim gibi çıktı, james cameron'un yaratmış oldugu evren o canlılık o gerçeklik ekosistem sizi içine alıyor film boyunca da bırakmıyor, müthiş bir görsellik müthiş bir film olmuş, james cameron'un ellerine sağlık ilk defa bu kadar çok sevdim bu yönetmeni. şimdi de beklentilere gelelim film için devrim yaratacak dediler ama sadece varolan bir teknolojiyi ve görsellği daha da geliştirmiş sadece o kadar filmdeki renkler o kadar göz alıcı ki filmde renkler sanki resital sunuyorlar, ama dediğim gibi çürük bir senaryo var bildik bir hikaye "terra'yı kurtarmak" gibi bir hikayeye sahipti. yani bir bakıma beklentim dogru çıktı, herkes senaryodan şikayetçi. dedim ben o kadar james cameron yenilikçi bir yönetmen etkileyici bir görsellik sunacaktır ve harika sahneler bekleyin dedim. eglenceli bir film olacağını ama filmin asla bir devrim yapmayacağını da belirttim, öyle bir beklenti oluştu ki herkes sinema tarihinin en iyisi olacak diye bekledi, ama beklenen olmadı. "yüzüklerin efendisi'yle" kıyaslayan bile vardı şaşılacak şey gerçekten
-6 Oy
olağanüstü.
+ 5 Oy
müthiş bir film. kanyonda izledim cok guzeldi. kesin 2 kere daha gıderım ızlemeye
+ 3 Oy
Hastasıyız Avatar’ın...

10/10 İlk kez film hakkında bir şeyler gördüğümde ufacık bir postere bakıyordum. Bizim dünyamıza benzeyen bir dünya resmi vardı. Ne fragman, ne resim, ne konu.  Ve içimden şöyle dedim. Keşke bu filmin adı Avatar olmasaymış. O zamanlar Avatar deyince aklıma “Avatar: The Last Airbender” geliyordu.  Ve bildiğimiz Avatar oydu. James Cameron o hikâyenin adını kendi filmi için kullanmamalıydı. Avatar deyince aklıma kafasında ok olan kel bir velet gelmeliydi.

İşte önyargı böyle bir şey. Avatar: Last Airbender’ın hikâyesini  Shyamalan beyazperdeye taşıyacaktı ve ilk çıkan fragmanından “Böyle Avatar mı olur?” dedik. Daha sonra Cameron’un Avatarı’nın fragmanını izleyince aklımız başımızdan gitti. Hangisinin Avatar ismini hak ettiğini geç de olsa anlamış olduk.

Böyle bir dünya olabilir miydi? İnsana benzeyen sevimli varlıklar. Bizim vahşi “dünyalılar” onların dünyasında. Bu sefer demokrasi götürmüyorlar, ya da nükleer bomba tehdidi  yok. Sadece değerli bir “şey”in üstündeler. Tabii bu değerli şey yerli maviler için farklı, istilacı dünyalılıar için farklı. Dünyalılar bakıyor, ancak Pandoralılar görüyor.  Dünyalılar yine açgözlüler. Hikâyelerde hep uzaylıların açgözlü, saldırgan, istilacı olduğu konusu işlenir ya, yalan. Asıl dünyalı insanlar istilaci, saldırgan ve açgözlü. Sadece bunu bir “saylon” yetkinliği ile “yansıtma”yı çok iyi beceriyorlar.

Aslında insanlar ne uzakları, ne de yanıbaşını istila etmemeyi düşüneseler, ister yabancılara ister öz kardeşine saldırmayı akıllarından geçirmeseler, açgözlü olmasalar, ne “2012”de ne 2212’de herhangi bir yıkım olmayacak.  İronik olarak yıkım beraberinde kurtarıcısını da getiriyor. Aslında bir yıkım yoksa bir kurtarıcıya, bir “Neo” ‘ya da ihtiyaç yok. Ancak bütün dinlerden, mitlerden, efsanelerden, en basit hikâyelere kadar görüyoruz ki hep yıkım var ve var olmaya devam edecek.  Ve hep bir kurtarıcı insanlara önderlik edecek. Onları özgürleştirip, köle olmaktan ya da yok olmaktan kurtaracak, ki köle olmakla yok olmak arasında pek bir fark yok.

Doğa’nın ruhuyla ilk olarak “Prenses Mononoke”de karşılaşmıştım. Pandora’da farklı bir bedende de olsa tekrar karşıma çıkması pek hoştu. Doğayla ya da doğadakilerle bütünlüğü pek güzel anlatmış “Dünyanın Kralı”. Ejdarhanın ya da benzeri uçan hayvanların sürücüsüyle bir “bağ” oluşturması  konusunun benzerlerini daha önce de görmüştüm. Ancak filmdeki “bağ” kavramı hikâyede çok güzel düşünülmüş ve işlenmiş. Dünya adlı gezegenimizde hep eksik olandır bu bağ. Ve birçok hikâyede bu özlenmiştir. Ama Pandora’da öyle mi?

Bu arada filmi izlerken düşünmeden edemedim. Neden iki insan birbirine bağlanmıyor? Bağlanırsa nasıl bir sonuç çıkar. Birbilerine üstünlük kurmaya mı çalışırlar, yek vücut mu olurlar, bir tanesi  diğerine mi hükmeder? James Cameron’un bu konuyu acilen aydınlatması gerekiyor.

Esas oğlan ile esas kızın ormanda ikisi de yalnızken karşılaşması da biraz klişe gibi. Ancak ihtimal dahilinde. Kader dediğimiz şey varsa işte burda kendisini gösteriyor. Mahallenin bakkalında da karşılaşabilirsin hayatının aşkıyla. Ormanda vahşi hayvanlarla boğuşurken de.

Sonuç olarak film hakkında spoylır vermeden fikir beyan etmek oldukça zor. Şunu söyleyebilirim, kesinlikle sinemada izlenmesi gereken bir şaheser. Hikâyenin güzelliği; Pandora gezegeninin güzelliği ve Cameron’un ona verdiği gerçeklik; Real D türü 3 boyut ile izlemenin farklılığı ve keyfi;  Oyuncular, Sam Worthington, Zoe Saldana, Michelle Rodriguez’in olağanüstü performansı dolayısıyla,  bu filme 10 üzerinden 10 vermemek mümkün değil. En son hangi filme 10 üzerinden 10 verdiğimi hatırlamıyorum ancak Avatar en sevdiğim ilk 5’teki yerini almış durumda.
+ 9 Oy
james cameron yine yapacağını yapmış. avatar'dan sonra sinema dünyası bir daha eskisi gibi olmayacak dediler, gerçekten de haklıymışlar. hiç bu kadar gerçek hissi veren bir filmle karşılaşmadım. o gezegende olduğumu hissettirdi film bana. dokunsam oradaydım. Şimdiye kadar izlediğim hiçbir 3D'ye benzemiyordu. Sanırım Coppola haklı. Bundan sonra sinema interaktif ve bağımsız olmak üzere ikiye ayrılacak.
+ 7 Oy
filmi yeni izledim ve sıcasıcağına yorum yapıyorum yıllardır büyük bir beklentiyle beklediğim film beklentilerimi karşıladı mı? binlerce kez EVET milyonlarca kez EVET bu filmi izleyin sadece izleyin dioyorum mutlaka 3 boyutlu izleyin ve james cameron ın filmine,emeğine,harcadığı zamana kısacası herşeyine saygı duyun...
+ 5 Oy
Amerikan karşıtı söylemleri yeter.Çok sevdim filmi.3 Boyutlu film dünyasında yeni bir sayfa açıldı.İzleyin anacığım.
+ 8 Oy
İnsanın acımasızlığını, yaşama saygısızlığını, sınırsız şiddeti; buna karşın doğanın güzelliğini, mucizelerini, dostluğu, aşkı bize farkettirmeden kıyaslamış film.. Yeni teknikler ve harikulade görüntüler de cabası.. (üç boyutlu gözlükte ilk kez başım ağrımadı:)))
+ 8 Oy
arkadaslar fılmı ızlemeden bazı yorumlar yapılmıs hiç hoş degıl once bı fılmı ızleyn o zman yorum yapın.ben fılmı 3d ızledım ve harıka olarak tanımlayabılırım.aksıyon fazla yoktu ama benı cok etkıledı acıkcası
+ 3 Oy
3 boyutlu super oluyor.. cok az eksıgı var fılmın.. ama ınsanı buyulemeye yetıyor.. sınemada ve 3 boyutlu ızlenmelı
+ 4 Oy
Harbi kralsın Cameron.
+ 7 Oy
kralsın cameron
+ 6 Oy
Mutlaka 3 boyutlu izlenmesi gereken film.
+ 5 Oy
Kanyon'da izlemeyi düşünüyorum. En iyi 3D oradaymış diye tavsiye ettiler.
0 Oy
Fragman çok canlı ve dolu dolu olmuş. İnşallah içerik de fragmanda görüldüğü gibi olur. Zaten, yönetmenin önceki yapımlarını da biliyoruz çok şey beklememiz hiç de şaşılacak bir şey değil. Filmden beklentilerim yüksek.
+ 5 Oy
Kesinlikle Gişe'yi Avatar yakıp yıkacak.
+ 7 Oy
Gerçekten kafamın için merakla doldu.Bu film yüzünden.Awatar'ı en heyecanlı yönümle bekliiyorum...
+ 8 Oy
avatar için söylediklerim hala geçerli yaptıgı yenilikçi görsellik ve aksiyon dışında pek de kimse umdugunu bulamaya bilir, zira oscar tahmincileri filmin en iyi film adaylıgını çok zor olarak niteliyorlar. ama kesinlikle çok eğlenceli bir film olacak bu da kesin zeynep özen bunun cameron'ın en iyi filmi olacağını düşünüyor ama ben pek sanmıyorum, en eglenceli filmi olacagınaysa garanti veriyorum.
-4 Oy
Ben Avatar'dan umutluyum, ama yeni neslin Star Wars'ı olur mu, orası çok zor. Ama Cameron'un hedeflerini bu denli yüksek koyması bile bence iyiye işaret. Tabi bu filmi olumsuz da etkileyebilir.
+ 10 Oy
bu film kesinlikle fazla abartıldı, geldiginde bunu herkes görecek, "james cameron" yenilikçi bir yönetmen yapacagı yine bu olacak çok başarılı görsellik olacak tıpkı "terminatör 2" de oldugu gibi, kendisi de bunu söylüyor, ama sadece bu kadar. çıkan haberler de benim dediklerimi dogruluyor,herkes filmin getirdiği yenilikçilikten bahsediyor, o kadar sadece "james cameron" hiçbir zaman çok başarılı bir yönetmen olmadı. ama hakkını vermek gerek iyi bir yönetmen. bu filmi yüzüklerin efendisiyle karşılaştırmak bile başlı başına hakarettir.
-22 Oy
Fragmanına bakılırsa bu yılın ve hatta Cameron'un en iyi filmi. The Abyss ile Aliens'ın sentezlenmiş hali gibi duran filmi büyük bir heyecanla bekliyoruz.
+ 13 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi

Özel Dosya

14
Ara.2009

Avatar: Dünyanın Kralı Geri Döndü

Titanik, Aliens, Terminator ve Terminator 2 filmlerinin efsanevi yönetmeni James Cameron sinemada çığır açacak filmi Avatar, 18 Aralık 2009’da tüm dünya ile aynı anda ülkemizde vizyona girecek.

02
Eyl.2009

2009 Güz ve Kış Filmleri

Yeni vizyon döneminde bizi hangi filmler bekliyor?

Haberler

16
Eki.2011

İnternet Korsanlarının İndirdikleri!

TorrentFreak sitesinde tüm zamanların internette yasalara uymadan en çok indirilen 10 filminin listesi yayınlandı.

26
Nis.2010

Avatar'dan Yeni Bir Rekor

Tüm zamanların en çok kazanan filmi ünvanını elinde bulunduran Avatar'dan yeni bi rekor haberi geldi. Avatar'ın 22 Nisan'da satışa çıkan DVD Blu-Ray'i en hızlı satılan DVD rekoruna imza attı.

21
Nis.2010

İkinci Avatar Yolda !

James Cameron, Avatar zaferini sürdürmek istiyor, Pandora gezegenine geri dönmemiz yakındır. Cameron ikinci Avatar filminin hazırlıklarına başladı.

30
Mar.2010

Empire, 2009'un En İyilerini Seçti

En popüler sinema dergilerinden biri olan Empire, okuyucularının oyları ile 2009 yılının en iyilerini seçti ve ödüllerini dağıttı. En İyi Film -beklendiği gibi- Avatar oldu.

08
Mar.2010

82. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu.

82. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. En İyi Film ödülünü The Hurt Locker kazanırken, filmin yönetmeni Kathryn Bigelow da En İyi Yönetmen Oscar'ını kazanarak Oscar tarihinde bu ödülü kazanan ilk kadın yönetmen oldu.

17
Şub.2010

Avatar'ın Tarihi Yazılıyor

James Cameron, Avatar filmi ile ilgili çok özel bir projeye imza atıyor. Yönetmen hikayesini bu kez bir filmde değil, bir romanda anlatacak.

09
Şub.2010

2009'un En Çok Kazanları

Vanity Fair dergisinde 2009 yılında Hollywood'da en çok kazanan isimlerin listesi yayınlandı. Listenin tepesinde Transformers: Revenge of the Fallen'da yönetmenlik ve yapımcılığı üstlenen Michael Bay yer alıyor..

03
Şub.2010

Avatar'ın Devamı Gelebilir

James Cameron'un tüm zamanların en çok kazanan filmi ünvanına sahip Avatar'ı hakkında yeni söylentiler gündemde: Denilenlere bakılırsa Avatar'ın devamını izlememiz mümkün.

02
Şub.2010

Oscar Adayları Açıklandı

82. Oscar ödülleri töreninin adayları açıklandı. Avatar ve The Hurt Locker'ın 9 adaylık başı çektiği listede Pixar animasyonu Up da 6 adaylıkla yer aldı..

27
Oca.2010

Tüm Zamanların En Çok Kazananı Avatar

Herkesin beklediği haber sonunda geldi: Avatar, tüm zamanların en çok kazanan filmi olarak zirveye yerleşti. Onu hemen izleyen yapım ise yine bir James Cameron filmi olan Titanik.

21
Oca.2010

BAFTA'nın da Yıldızı Avatar

Altın Küre'de En İyi Film seçilen Avatar, BAFTA ödüllerine de damgasını vuracak gibi. James Cameron'un tartışmalı filmi 8 dalda BAFTA adayı.

18
Oca.2010

Altın Küre Avatar'ın

Son yılların en çok tartışılan filmlerinden biri olan Avatar, Altın Küre'ye damgasını vurdu. Avatar, En İyi Film dalında Altın Küre'nin sahibi oldu.

11
Oca.2010

Titanic'in Tahtı Sallanıyor!

James Cameron'un Avatar'ı gişede rekorlar kırmaya devam ediyor. Film dördüncü haftasonunda elde ettiği $48.5 milyon hasılatla Kuzey Amerika'da toplam hasılatını $429 milyona çıkardı..

07
Oca.2010

Anti-Amerikanizm Tartışması

James Cameron, Avatar filmi nedeniyle ABD'li muhafazakarların yaylım ateşinde kaldı. Sağ kanatta yer alan yazarlar filmi Anti-Amerikanizmi desteklemek ile suçluyorlar.

31
Ara.2009

Avatar Gişeyi Dağıttı

Avatar'ın gişelerde kazanacağı belliydi. Ama kimse bu kadarını beklemiyordu: Avatar, 12 günde 700 milyon dolarlık bir gişe hasılatına sahip oldu!

28
Ara.2009

Avatar Yine Zirvede

Gişelerde geçen hafta bir numaraya oturan Avatar, yerini uzun süre koruyacağa benziyor. Avatar, açık ara bu hafta sonunun da en çok izlenen filmi oldu.

22
Ara.2009

Oscar Yarışı Tartışmalı Başladı

Bu sene Oscar yarışı sinema eleştirmenleri arasında tartışmalar yarattı. Görülen o ki, Oscar ödüllerinde Avatar herkesin kafasını karıştırmış durumda.

22
Ara.2009

Hollywood Bulvarı'nın Kralı

Avatar ile tüm dünyayı sallayan yönetmen James Cameron, Hollywood'un Şöhretler Kaldırımı’ndaki yerini aldı.

16
Ara.2009

2010 Altın Küre Adayları Belli Oldu

Bu yıl 67. kez düzenlenecek olan Altın Küre (Golden Globe) Ödülleri için yarışacak adaylar açıklandı. Up in the Air ile The Hurt Locker yarışmanın gözdelerinden.

14
Ara.2009

Avatar Ödülle Başladı

2009'un en merak edilen filmi Avatar, daha gösterime girmeden New York Film Critics Online tarafından "Yılın En İyi Filmi" seçildi.

12
Ara.2009

Avatar'a Alkışlar

James Cameron'un yıllardır yolunu gözlediğimiz filmi Avatar'ın dünya galası önceki gün yapıldı ve film izleyici ve eleştirmenlerden büyük beğeni topladı.

11
Ara.2009

Fantastic Voyage'ın Yeni Yönetmeni!

Gişede büyük başarı sağlaması beklenen filmin yanı sıra Cameron'un Avatar'dan sonraki filminin ne olacağı da merak konusuydu. Bu konu Avatar'ın galasında açıklığa kavuştu..

30
Eki.2009

Avatar'ın Yeni Fragmanı Yayınlandı

James Cameron'un Aralık ayında vizyona girecek filmi Avatar'ın yeni fragmanı yayınlandı. Film hakkında daha fazla bilgiye kavuştuğumuz yeni fragmana haberin devamında ulaşabilirsiniz.

27
Ağu.2009

Avatar'dan Yeni Görüntüler

Fragmanı şimdiye kadar en çok izlenen fragman olma ünvanına sahip Avatar'da hangi ünlünün nasıl karşımıza çıkacağını merak ediyor musunuz?

21
Ağu.2009

Avatar Fragmanı Yayınlandı!

2009'un en fazla merak edilen filmi Avatar'dan beklenen haber geldi. Yeni teknikleri ile de dikkat çeken filmin fragmanı sonunda yayınlandı. Fragmanı izlemek isteyenler bu haberi kaçırmasın.

02
Haz.2009

Cameron'un Avatar'ına Dair İpuçları

James Cameron'un yeni teknik deneylere giriştiği bilimkurgu filmi Avatar 2009 yılının en merak edilen filmlerinden biri. Filmin geçtiğimiz günlerde bir de bilgisayar oyunu tanıtıldı. İşte oyundan ve filmin art konseptinden görüntüler.

20
Mar.2009

Teknolojik Bir Deney Olarak Avatar

James Cameron'un dört gözle beklenen son filmi Avatar, yönetmenin hem teknikte hem de teknoloji de geldiği son nokta olarak tanımlanıyor.

x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum