? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2000
Süre
130dk

Oyuncular

George Clooney George Clooney
Kaptan Billy Tyne
Mark Wahlberg Mark Wahlberg
Bobby Shatford
Diane Lane
Christina 'Chris' Cotter
Karen Allen
Melissa Brown
William Fichtner
David 'Sully' Sullivan
Yönetmen
Wolfgang Petersen
Senarist
William D. Wittliff
Roman
Sebastian Junger
Müzik
George Green
Yapımcı
Gail Katz
Görüntü Yönetmeni
John Seale
The Perfect Storm

Kusursuz Fırtına

The Perfect Storm

7.9/10 IMDB Puanı: 6.2
Massachusetts, Gloucester kılıç balıkçılığında kullanılan, ve son zamanlarda çıktığı avlardan hayal kırıklığı ile dönen deneyimli balıkçı Billy Tyne'ın teknesi Andrea Gail'in evidir. Gemi, limanda son avlarında Tyne'ın aksine oldukça şanslı olan Linda Greenlaw'ın teknesinin arkasına demirlemiş halde durur.

Bobby Shatford'ın ödeme yapmak zorunda olduğu bir boşanma avukatı ve yeni kızarkadaşı Christina "Chris" Cotter ile kurmayı planladığı yeni bir hayatı vardır. İstediği parayı kazandıracak bildiği tek iş balıkçılıktır. Bu yüzden Chris'in isteklerine karşı çıkacacak ve bu sezon son bir ava çıkmak isteyen Billy'ye "Evet" diyecektir.

Billy Tyne ve Bobby'ye bu yolculukta , deneyimli bir balıkçı ve arasının açık olduğu karısını ve çocuğunu geçindirmesi gereken bir adam olan Dale "Murphy" Murphy; kadınlara karşı etkileyici biri ve özgür ruhlu bir Jamaikalı olan Alfred Pierre; dostcanlısı biri olan Bugsy ve son dakikada ekibe katılan Sully eşlik edecektir.

Tyne bu defa New England balıkçı teknelerinin normal avlanma alanlarının dışına, uzak bir yer olan ve zengin bir balık kaynağı olmasıyla ünlü Flemish Cap'e giderek kötü giden şansına bir dur diyeceğinden emindir. Denize açıldıklarında Tyne, kıyıdan uzakakta bir fırtınanın oluşmaya başladığını haber alır. Ama güvenli yolu seçen Greenlaw'ın aksine, Billy fırtına sayesinde çok miktarda balık yakalayabileceğini düşünmektedir. Eğer denemezse bütün ekibi sezonun bu son avından eve elleri boş döneceklerdir. Geçinmek için hayatlarını tehlikeye atmak, balıkçılar için olağan dışı bir şey değildir.

Ama olağan dışı olan bir şey vardır, o da hava cephelerinin inanılması zor hareketleridir. Yerel televizyon hava durumu sunucusu Todd Gross izleyicilerine güneyden gelen güçlü fırtına cephesi Hurricane Grace'in Atlantik'in yukarılarına doğru hareket ettiğini anlatmaktadır. Grace kuzeydeki diğer iki hava cephesiyle çarpışacak gibi görünmektedir. Eğer bu cepheler aynı yerde karşılaşırlarsa, ortaya çıkacak olan fırtına, kimsenin hayal edemeyeceği ve hatta modern tarihin hiç şahit olmadığı kadar güçlü bir olay olacaktır.

Bu fırtına, bu olayın yaşanmasından sonra "The No-Name Storm" (İsimsiz Fırtına) ya da "The Halloween Storm" (Cadılar Bayramı Fırtınası) olarak anılacaktır. Aslında fırtına o kadar çabuk oluşacaktır ki, Ulusal Hava Bürosu ona bir isim vermeye zaman bulamayacaktır. Denizdeki kurtarma gemilerine haber gönderecek zamanı bile zor bulacaklardır.

Andrea Gail ekibi ise bu uyarıyı alamaz. Kendilerine çarpmak üzere olan şey hakkında bir önuyarı da almamışlardır.

Andrea Gail ve denizdeki diğer kurtarma gemileri limana geri dönmek için çabalarken, başka personelleri taşıyan araçlar da fırtınanın içine doğru ilerlemektedirler. Bu personeller, Air Force (Hava Kuvvetleri) ve Coast Guard (Sahil Güvenlik) uçakları, helikopterleri ve filikalarındaki görevlilerdir. Ve onlar karşılaşacakları şeyin ne olduğunu ondan korkulması gerektiğini bildikleri kadar iyi bilen görevlilerdir.

Yorumlar

Yorum Yaz
Alman yönetmen Wolfgang Petersen(Denizaltı,Truva) çektiği 'sulu' filmlerle  tanınan bir yönetmen (: .George Clooney ise bu saatten sonra oyunculuğunu tartışmayacağımız bir isim.Yanındaki Mark Whalberg'in de boş olmadığını eklemek gerek.Film bir gerçek hayat hikayesi.Fazla tüyo vermek istemesem de şunu belirtmeliyim ki alışılageldik bir sonla bitmiyor.Son yeniçeri'nin filmle ilgili yazısına tamamen katılıyorum.Tabi inşallah 9 senede düşünceleri değişmemiştir.Felaket filmlerinin en iyilerinden.Etkileyici bir film.
+ 1 Oy
Yönettiği filmler arasında In The Line Of Fire ve Air Force One gibi macera-gerilim türünde filmler olan yönetmen Wolfgang Petersen, esas ününü sinema tarihinin en iyi denizaltı filmi olarak görülen Das Boot ile yapmıştı. Tamamen gerçek olaylardan uyarlanan bu film ile Petersen, "suya" dönüş yapıyor.
0 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum