? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2001
Süre
131dk

Oyuncular

Jude Law Jude Law
Vassili Zaitsev
Joseph Fiennes
Kumandan Danilov
Rachel Weisz Rachel Weisz
Tania Chernova
Ed Harris Ed Harris
Albay Koenig
Yönetmen
Jean-Jacques Annaud
Senarist
Jean-Jacques Annaud
Alain Godard
Müzik
James Horner
Enemy at the Gates

Kapıdaki Düşman

Enemy at the Gates

8.5/10 IMDB Puanı: 7.4
Rus ve Nazi askerlerinin dayanması güç mücadelesi devam ederken tüm dünya korku dolu gözlerle Stalingrad savaşının sonucunu beklemektedir. Bu sırada ünü her yana yayılmış Rus keskin nişancısı Vassili Zaitsev düşmanını tek tek sessizce avlamaktadır. Fakat Vassili bu ünü yüzünden kendini Nazi'lerin en iyi keskin nişancısı olan Binbaşı Konig ile yaptığı bir düellonun içinde bulacak ve dünyanın en önemli savaşlarından biri bu iki askerin kişisel mücadelelerine de sahne olacaktır. Vassili gösterişten uzak ve mütevazi yapısıyla, görevini olağanüstü bir beceriyle yerine getirebilen sıradan bir askerdir. Bir Sovyet politikacısı olan Danilov onu bir propaganda aracı olarak kullanabileceğini anladıktan sonra Ural'larda basit bir asker olarak görev yapan Vassili'yi çok daha fazla ihtiyaç duyulan ulusal bir kahramana dönüştürür. Nazi'lere karşı kaybedilen bir dizi çatışmadan sonra Sovyetler Birliği çöküşün eşiğine gelmiştir ve Stalingrad'ın kaybedilmesi Avrupa'daki Nazi'ler için nihai zafer olacaktır. Şehrin savunmasını izlemek için Stalin bizzat Khrushchev'i Stalingrad'a göndermiştir. Danilov sayesinde herkese duyurulan Vassili örneği, Stalingrad'ı savunan askerlere cesaret vermiştir. Ancak Danilov kısa süre sonra kendi sevdiği kadına, erkeklerin yanında savaşan bir çok cesur kadından biri olan Tania'ya, aşık olduğunu öğrendikten sonra kendi yarattığı bu kahramanı kıskanmaya başlar.

Almanlar, hem kendi orduları hem de Ruslar arasında büyük bir üne kavuşan Vassili'yi öldürmek için en iyi nişancıları Binbaşı Konig'i gönderirler. Şimdi etraflarında sayısız asker ölürken bu iki askerin yapmaları gereken şey büyük bir ustalık ve sabırla birbirlerini izlemek ve öldürebilmektir.

Yorumlar

Yorum Yaz
Call of Duty 2
+ 1 Oy
II.Dünya Savaşı'ında Stalingrad'daki Nazi istilasını konu alan ve Rus askerlerinin Nazilere karşı inanılmaz mücadelelerini an ve an gösteren bir film.Ancak herşeyden önce ana tema iki yetenekli keskin nişancının birbirleriyle olan heyecanlı mücadelesi oluyor.Mücadele sırasında izlerken gerçekten heyecan dolu anlar yaşadığımı söylemeliyim.Dürbünle sürekli dört bir yana bakan ve gördükleri anda biribirlerini tereddütsüz öldüren iki asker arasında hissediyoruz kendimizi.Filmde bu mücadeleye ayrıntılı unsurlarda eklenmiş.Örneğin dürbünün ekranda gösterilmesi.Nişancının gözüyle hedefini an ve an takip edebiliyoruz bu sayede.Stalingrad'ın soğuk ikliminde büyük yaşam savaşı içerisinde üstünlük elde etmeye çalışan Hitler ve tayfası (Naziler) tarihte de bilindiği gibi zaten hiçbir başarı yakalayamıyorlar.Hatta aksine Hitler'in Stalingrad'a saldırması Almanya için sonun başlangıcı oluyor.Bu mücadele 1943'e kadar sürüyor ve sonra Ruslar galip geliyor ki zaten o tarihten sonra Ruslar'da dahil olmak üzere ABD ve İngiltere 1945'e kadar Almanya aleyhine savaşarak Hitler'in hayalini kurduğu Nazi İmparatoluğunu kendisiyle birlikte tarihe gömüyorlar.Neyse tarihi bir kenara bırakalım ve oyunculuklara göz atalım.Herşeyden önce filmde favorim Ed Harris.Son derece soğukkanlı, tam bir Nazi tipinde ve sadece gözleriyle her şeyi anlatabiliyor, Harris üstün bir aktör olduğunu bir kez aha kanıtlamış bu yapıtta.Jude Law ve Josepf Fiennes'de çok başarılı performanslar sergiliyorlar.Özellikle Rachel Weisz rolünde yine bir harika! Filmin senaryosu gerçek bir olaydan alındığı için "acımasızlık" hat safhada oluyor.Ekranda izlediğiniz bir oyuncuyla alıştığınız andan itibaren onu bir kaç dakika sonra ölü görebiliyoruz :) II.Dünya Savaşı'nıda bu büyük Stalingrad istilasını daha önce hiç seyretmemiştim ve bu bir ilk oldu benim için.Nazi-Rus mücadelesini birçok yapıtta seyrettim ancak Stalingrad mücadelesine hiçbir zaman tanıklık etmemiştim.Filmdeki savaş sahnelerinde zekice bulduğum çatışmalar varki buda kahraman tetikçi Vassili Zaitsev'den kaynaklanıyor.O sahnelerden gerçekten çok etkilendim.Kısa kesecek olursak Kapıdaki Düşman, II.Dünya Savaşı'nın en önemli mücadelelerinden birisini başarıyla ele alan bir yapıt olmuş.Savaş filmlerini sevenler mutlaka ama mutlaka tereddütsüz seyretmelidir.İyi Seyirler dilerim.

8,0/10
-3 Oy
Vasili Zaetszev adlı Rus sniper askerinin bireysel hikayesi havasında, savaşın o genel buhran yaratan sorunlarının ön planında iki usta sniper askerinin karşılaşması, filmin çekildiği yer Stalingard daki atmosfer oldukça etkileyici,mekan kullanımı son derece başarılı.izlenilmesi gereken bir film kesinlikle...
+ 2 Oy
mukemmel ya tek kelıme
+ 3 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum