? Beni Hatırla
Yapım Yılı
1983
Gösterim Tarihi
Ocak 1986
Süre
134dk

Oyuncular

Mark Hamill
Luke Skywalker
Harrison Ford Harrison Ford
Han Solo
Carrie Fisher
Prenses Leia
Billy Dee Williams
Lando Calrissian
Ian McDiarmid
İmparator
Anthony Daniels
C-3PO
Peter Mayhew
Chewbacca
David Prowse
Darth Vader
Alec Guinness
Ben (Obi-Wan) Kenobi
Kenny Baker
R2-D2/Paploo

Seslendirme

James Earl Jones
Darth Vader
Frank Oz
Yoda
Yönetmen
Richard Marquand
Senarist
Yıldız George Lucas
Lawrence Kasdan
Hikaye
Yıldız George Lucas
Müzik
John Williams
Yapımcı
Howard G. Kazanjian
Rick McCallum
Executive Producer
Yıldız George Lucas
Görüntü Yönetmeni
Alan Hume
Kurgu
Sean Barton
T.M. Christopher
Duwayne Dunham
Yapım Tasarım
Norman Reynolds
Sanat Yönetmeni
Fred Hole
James L. Schoppe
Star Wars Episode 6: Return of the Jedi

Yıldız Savaşları Bölüm 6: Jedi'nin Dönüşü

Star Wars Episode 6: Return of the Jedi

8.3/10 IMDB Puanı: 8.3
Luke Skywalker ve Prenses Leia Han Solo'yu kurtarmak için Tatooine'e gider. Burada galaksinin en acımasız gangsteri Jabba The Hutt'un kalesine sızarlar. Yeniden bir araya gelen asiler Ewoks kabilesini de kendilerine katarak ormanlık Endor ayında İmparatorluk güçlerine karşı savaşırlar. Bu arada İmparator ve Darth Vader, Luke'u karanlık tarafa çekmek için plan yapmaktadırlar ve genç Skywalker babasının içindeki Jedi ruhunu yeniden uyandırmaya kararlıdır. Galaktik İç Savaş olağanüstü bir sona doğru adım adım yürümektedir, galaksinin kaderini belirleyecek bu çatışmada asiler, görünürde savunmasız ve tamamlanmamış olan Ölüm Yıldızı'na saldırmak için biraraya gelmektedirler.

Yorumlar

Yorum Yaz
Star Wars serisinin en sevdiğim filmidir.
+ 2 Oy
George Lucas'ın Star Wars projesini başlatırken ilham aldığı "Maymunlar Cehennemi" filmi serinin bu ayağında neredeyse birebir kendini adapte etmiş. Serinin tartışmasız en fenomen karakterleri Darth Vader ve Han Solo'dur kanımca. Fakat Darth Vader'in popülaritesi gizeminden kaynaklanıyordu. Miğferi çıkınca karizma gitti.
  Luke Skywalker karakteri içinse kim ne derse desin Mike Hamill tipinde birine hiç ama hiç yakışmıyor. Sanki bizim yeşilçam'ın cılız figüran tiplemelerinden birini kopyala yapıştır yapmışlar. Boy desen yok tip desen yok nasıl başrol olmuş akla mantığa aykırı. Çok zorlama ve yapay bir karakter. Keza prenses Leia içinde bu geçerli. Filme gelince izlemek isteyenlere tavsiyem filmin ortasında başlasınlar:) Çünkü filmin ilk yarısı aşırı derecede monoton ve sıkıcı.
0 Oy
Efsaneye kaldığımız yerden devam ediyoruz. Yine harika bir senaryo ile harika bir hikaye var önümüzde. Artık hikayemizin bu bölümünde bir yerde varılması gereken sonuçlarla karşılaşıyoruz. Hikayenin gelişimi ve bağlantıları yine güzel işlenmiş. Yine gelişen teknoloji her şeye yansımış. Mekanlar, araçlar, yaratıklar,… Tabi bunlara katılan görsel efektlerde yine oldukça iyi. Filmin diğer bir yanı ise büyük derecede eğlenceli bir yapıya sahip olması. Biraz daha komedi öğeleri yerleştirilmiş. Elbette filmde büyük bir etki yaratmış ve büyük keyif alıyorsunuz. Özelliklede hikayeye katılan küçük yaratıklar artık adları neyse ki filmin baya büyük bir kısmını kaplıyorlar. Hatta savaşta büyük bir etkileri var. Yani onların filme dahil olması büyük bir eğlence ve keyif getirmiş. Zevkle izliyorsunuz. Sonlardaki iyi ve kötü mücadelesi iyi aktarılmış. Ayrıca bu filmde yeni süprizlerde var.
Mark Hamill bu filmde onda bir olgunluk gördüm ve performansı ise gayet memnun ediciydi. Harrison Ford tabi ki favori oyuncularımdan yine harika bir iş çıkarmış. Carrie Fisher’da her zaman ki gibiydi.
John Williams bu sefer eğlenceli zaman zaman gerilimli ve genelde de bizi heyecanlandıran müziklerle bize eşsiz bir şölen sunuyor.
George Lucas yine işin hikaye kısmında kalırken yönetmenlik koltuğunda bu sefer Richard Marquand var. Ve eğlenceli, heyecanlı bir film ile karşımızda.
9/10
0 Oy
Star Wars'u oldum olası hiç sevemedim.Herkesi heyecana boğan şu seri hiçbir bölümüyle beni tatmin etmeyi başaramamıştır.
-1 Oy
Bence serinin en iyisiydi. Tek mutlu sonla biten Star Wars filmiydi çünkü.
+ 1 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum