? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2008
Gösterim Tarihi
2 Ekim 2009
Süre
131dk

Oyuncular

Jeremy Renner
William James
Guy Pearce Guy Pearce
Matt Thompson
Ralph Fiennes Ralph Fiennes
Takım lideri
Anthony Mackie
JT Sanborn
Brian Geraghty
Owen Eldridge
David Morse
Albay Reed
Christian Camargo
John Cambridge
Evangeline Lilly Evangeline Lilly
Connie James
Sam Redford
Jimmy
Sam Spruell
Charlie
Yönetmen
Kathryn Bigelow
Senarist
Mark Boal
Müzik
Marco Beltrami
Buck Sanders
Yapımcı
Kathryn Bigelow
Görüntü Yönetmeni
Barry Ackroyd
The Hurt Locker

Ölümcül Tuzak

The Hurt Locker

5.8/10 IMDB Puanı: 7.7

Onlar dünyanın en zor işini yapıyorlar: Savaşın ortasında bombaları etkisiz hale getiriyorlar.

Irak'ta görev yapan seçilmiş askerlerden oluşturulmuş bomba imha ekibine yeni bir çavuş atanır. James Irak'ta girişilen sıcak çatışmalar sırasında ekibini tehlikeli bir kedi-fare oyununun içine atar. Kendisinin de diğerlerinden farklı olmadığını göstermek için giriştiği bu kanıtlama yarışında bir süre sonra kontrolünü kaybeder. Ekip hem kendi içlerindeki hem de dışarıdaki kaos ortamını yönetmek zorundadır.

Yorumlar

Yorum Yaz
Oscar'ı zerre kadar hak etmeyen bir film.
0 Oy
filmin bir tek görüntüleri güzeldi gerisi ne heyecanlıydı nede akıcı

bilmiyorum sıkılmıstım bu filmi  seyrederken
0 Oy
siz iananınır mısınız bomba ihbarında önce sivillerden oluşan binayı boşaltıyorlar,film kesinlikle amerikan askerinin ruh pencersinden bakmış hikaye olarak izlenmeye değer..
0 Oy
görüntüler gerçekten harika.amerikan ırak savaşını anlatan filmler ne kadar baysada bu bambaşka bişey olmuş ayırmak lazım .
0 Oy
BAĞIMLILIK ÜZERİNE
Hakkında çok farklı yorumlar yapıldı. Kimi politik yaklaştı; filmi Amerikan propagandası gibi gördü. Amerikan ordusunu övmekle suçladı. Hatta ipin ucunu kaçırıp "Bomba imha ekibini anlatıyorsunuz ama oradaki bombaların sorumlusu sizsiniz!" şeklinde film eleştirisi mi yoksa politika eleştirisi mi olduğu belli olmayan mecralara kayanlar oldu. Film bir de Avatar'ı süpürüp Oscar töreninden 6 dalda ödülle ayrılınca daha da ilginç bir hale büründü. Kendi adıma filmde ABD propagandası görmedim. Film zaten ABD ordusu ile ilgili değil. Irak'ta bomba imha ekibinde görev yapan üç askerin ruh halleri üzerine daha çok. Savaşın nasıl bağımlılık yaptığı üzerine! Dahası filmin bir yerinde ABD ordusunun Irak'ta yaptığı yargısız infazlara gönderme bile var. Pek çok kişi filmdeki Iraklı çocuğun işleniş şekline takmış. Halbuki orada çocuk askerlerin hayatla duygusal bağ kurmak istemedikleri üzerine çok iyi bir metafor işlevi görüyor. Çünkü ancak hiçbirşey düşünmeyerek savaşla başa çıkılabiliyor. Belgesel tarzında çekilmiş olması ve seyirciye prim verecek malzemelerden kaçınması filmin zor yanları. Görsel açıdan sadece iki patlama anı aşırı slowmotion tekniği ile dikkat çekici. Koca salonda 5 kişiydik ve ikisinin filmin ortasında çıktığını düşünürsek ne denli zor bir film olduğunu kısa yoldan ifade etmiş olurum. Sonuçta filmin 2009 yılının en iyisi olduğunu söylemem mümkün değil. Avatar'ı nasıl alt ettiğini de anlamıyorum. Ancak geçen yıl MİLYONER, Benjamin Button'ı ezip geçtiğine göre bu yıl olanlar da mümkün. Filme dönersek, finalde askerlerden birinin de söylediği gibi, "İçimde hiçbir şey kalmadı, tükendim ben. Bu dünya için çocuk yapamam artık. En kötüsü de burada savaşmamız kimsenin umurunda değil. Ailemin bile..." Bu herşeyi özetliyor aslında... (7/10).
+ 1 Oy
Oscar'a damgasını vurmuş bir film, herşeyden önce Avatar kadar iyi olmadığını söylüyorum.Ama içerik olarak özelliklede kurgusal yönden Avatar'ın bir adım önünde.Kurgu bu filmin şüphesiz en büyük kozudur.Çekim tekniğine bakarsak, tıpkı bir belgesel kıvamında, yüksek kalitede olan kameralar kullanılmamış ve amatör kamera tarzıyla gerçekten o ıraktaki atmosferi size hissettiriyor, Katryn Bigelow filmi çok iyi kurgulamış, buna şüphe yok, ancak konusu ve onu açıklama şekli çok zayıf, açıklanmak istene şey nedir? izlerken sürekli olarak buun sordum, ama her izleyici bu filmden birşey çıkarabilir.Bana göre, amerikan askerlerinin yaptığı işlere karşı gösterdiği psikolojik sorunları sıkı bir şekilde ele almış, manevi ve dost ilişkileri, psikolojik sorunlar, stres gibi konularla yaklaşılmış, ancak konunun ne tür bir amaca doğru gidildiği belirsiz sanki bir yönü yok gibi! önüne ne çıkarsa onu biçiyor sanki, o derece belirsiz ve bir o kadar açgözlü bir konu, malesef senaryo olarak zayıf bir yapıt, ancak kurgusu büyük bir atılım olmuş, buna şüphe duymaya bile gerek yok.Çekim tarzına bakıldığı zaman, çoğu kişiye amatörce gelecektir ama hayır, benim düşünceme göre Bigelow, filmideki atmosferi ve o ırakın sıcak iklimini açıkça gösterebilecek değişik bir kamera tekniği ile göstermiş.Sürekli olarak sayılan görev süreside kurgunun başrısına bir artı daha veriyor.Dünyanın en zor işin yapıyor şüphesiz filmin baş karakteri William James.Jeremy Renner'ın oyunculuğuna söz yok! dört ödrtlük! sanki gerçekten askermiş gibi, üzerine asker kostümünüde çok yakıştırdım.Gerçekten gerçekçi bir şekilde yansıtmış rolünü, pozitif, sıkıntılı ancak dışına vermeyen, herşeye yumuşak bir şekilde yaklaşan ve bu davranışı nedeniyle diğer silah arkadaşlarını sürekli olarak endişelenediren bir asker.Hergün ölüm ile hayat üzerine bir zar atıyor aslında, sadece amerikan askerleri için söylemiyorum, dünyadaki tüm askerler için söylüyorum, yapılacak bir işden önce, silah ele geçtiği zaman, işte bir asker ölüm ve hayat üzerine korkusuzca bir zar atar, acaba bu gün ölecekmiyim? diye kendine sorar, James'de sürekli olarak bunu yapıyor, o ölümcül bombaya her yaklaşışı, o hedefe doğru her yürüyüşü onun en son anı olabilir belkide, filmin anlatmak istediği şeyde askerlerin çektiği psikolojik sorunlar ve gösterdikler çaba! Ancak bu arada, amerikan propogandası ile ilgili birşey söylemek isemiyorum, Hurt Locker kesinlikle oscarlık bir film değil, ancak kesinlikle kötü bir filmde değil, Bu film Avatar kadar iyi değil! bu konuda hemfikiriz zaten, ancak Avatar'da abartıldığı kadar iyi değil, eskiden öve öve bitiremezdim onu ancak, DVD'de normal bir şekilde izlediğim zaman aslında sıradan bir yapıt olduğunu fakrına vardım.

7.5/10
0 Oy
William James, ve JT Sanborn'un mevzilendikleri o uzun plan bile herşeye yeter.

'mükemmel film tabirini iliklerine kadar hakeden bir başyapıt'

10 oscar almasına ramak kalmıştı.
+ 1 Oy
film oscar'ı aldığı için midir bilmem ama filme herkes çok dehşet puanlar veriyor. "Avatar"ın ABD askerini eleştirmesinden dolayı bu filmin oscar'ı haketmediği ve Avatar'ın oscar alması gerektiğini duydukça "ne saçmalıktır bu" demekten kendimi alamıyorum. bu filme vereceğim puan 7.5 anca olacaktır, oscar'ı haketmiyor. bence "District 9" ve ya "Inglourious Basterds" oscarı hakediyordu. bu filmin oscar'ı almasındaki nedenler bence şunlar:

1- AVATAR ve DISTRICT 9 filmlerinin eleştirici bakış açısı
2- yılın en çok olay yaratan filmi AVATAR'a ters bir film olması
3- filmin yönetmeni Kathryn Bigelow Avatar'ın yönetmeni James Cameron'un eski eşi olması ve dünya kadın gününün olması

film normal bir işgal filmi, gerilim adına birşey bulamadım. filmde oyuncular tam değil ama genede iyiydiler. ses efektleri konusunda haksız bir film, filmin başı dışında tam anlamıyla adam gibi ses efekti yok. filmin senaryosu basit ve klişe, Inglourious Basterds filminin hakkını yediğini düşünüyorum. en iyi yönetmen ödülünü yukarıda yazdığım nedenlerden dolayı aldığını düşünüyorum, Quentin tarantino kadar becerikli bir yönetmenlik sergilemedi ki Kathryn Bigelow. ve en iyi film konusunda 2 film arasında bir seçim yaparsam: District 9! district 9 ses efketleri olsun, heyecan-gerilim olsun bu filmden çok daha iyi. ama şu bir gerçek ki Avatar'dan çok daha iyi bir film: 7.5/10
+ 3 Oy
131 dk, zaman kaybı. 4/10
-1 Oy
ihtiyarlara yer yok filmi oscarı aldığı andan beri artık bu ödüle inancımı yitirdim javier bardem çok iyi oynamış olabilir ama film akılda kalıcı, başyapıt  bir  film değildi. izleyen çevremde kim varsa  hatırlamıyordu zaten.the departed oscarı hakedecek güzellikte bir filmdi..avatar almalıydı oscarı.2009 da bundan daha iyi filmler de vardı ayrıyeten.
-2 Oy
Zaman kaybı. 4/10. O da çekilen aksiyon sahnelerinin başarısı için. Bi de genel anlamda Kathryn Bigelow'un yönetmenliği için.
--Ralph Fiennes 3 dakika gözüküyor. Guy Perce 10 dakika gözüküyor. Evangeline Lilly 2 dakika gözüküyor ve bir cümleyle bitiriyor filmi. Sırf para kazandırmak için projeye alındıkları çok belli.
0 Oy
6/10 Bu filmin bir çok oscar ödülü olması beni gerçekten çok üzdü. 2009 da o kadar film içerisinde en iyi film bu muydu yani. Kötü bir film değil ama aynı zamanda iyi bir film de değil.
-2 Oy
The Hurt Locker Eleştiri:
''E ARTIK ‘TIHIRT LAKIRTI’ DERLER BUNA...''

http://www.birgun.net/youth_index.php?news_code=1270682682&year=2010&month=04&day=08
-1 Oy
bnce cok skandal bı fılm sakın ızlemeyın zamanınız gıder___
+ 1 Oy
2 saat 30 dk lık savaşı anlatan bir filmin içersinde sadece tek amrikan askeri ölüyor ilginç, evet görsel olarak kaliteli birfilm fakat bence oscar a aday gösterilecek kadar güzel bir hikayeye sahip değil ve olaylara biraz tek taraflı bakılıyor
-3 Oy
@Son Yeniçeri Irak'ta yaşananları sadece Amerikan askerleri tarafından görmek rahatsız ediciydi... Ayrıca, Iraklı insanların hayatına değer veriyorlamış gibi işlemeleri de durumu daha da rahatsız kılıyor...
+ 12 Oy
@GeçmeGeç tek taraflı derken ?
-7 Oy
Film sürükleyiciydi... Jeremy Renner'ın performansı mükemmeldi; ancak film tek taraflı anlatılmıştı...
+ 1 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi

Haberler

08
Mar.2010

82. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu.

82. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. En İyi Film ödülünü The Hurt Locker kazanırken, filmin yönetmeni Kathryn Bigelow da En İyi Yönetmen Oscar'ını kazanarak Oscar tarihinde bu ödülü kazanan ilk kadın yönetmen oldu.

04
Mar.2010

Oscar'da Skandal

7 Mart Pazar günü dağıtılacak olan Oscar Ödülleri'nde bir skandal yaşandı. The Hurt Locker'ın yapımcısı Nicolas Chartier'in törene gelmesi yasaklandı.

22
Şub.2010

BAFTA'da Kazananlar Belli Oldu

İngilizler'in Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. BAFTA'da "En İyi Film" ödülünü Kathyrn Bigelow'un The Hurt Locker filmi kazandı.

02
Şub.2010

Oscar Adayları Açıklandı

82. Oscar ödülleri töreninin adayları açıklandı. Avatar ve The Hurt Locker'ın 9 adaylık başı çektiği listede Pixar animasyonu Up da 6 adaylıkla yer aldı..

16
Ara.2009

2010 Altın Küre Adayları Belli Oldu

Bu yıl 67. kez düzenlenecek olan Altın Küre (Golden Globe) Ödülleri için yarışacak adaylar açıklandı. Up in the Air ile The Hurt Locker yarışmanın gözdelerinden.

14
Ara.2009

Avatar Ödülle Başladı

2009'un en merak edilen filmi Avatar, daha gösterime girmeden New York Film Critics Online tarafından "Yılın En İyi Filmi" seçildi.

x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum