? Beni Hatırla
Yapım Yılı
1977
Gösterim Tarihi
Mart 1980
Süre
121dk

Oyuncular

Mark Hamill
Luke Skywalker
Harrison Ford Harrison Ford
Han Solo
Carrie Fisher
Prenses Leia Organa
Peter Cushing
Grand Moff Tarkin
Alec Guinness
Ben Obi-Wan Kenobi
Anthony Daniels
C-3PO
Kenny Baker
R2-D2
Peter Mayhew
Chewbacca
David Prowse
Darth Vader
Phil Brown
Owen Amca

Seslendirme

James Earl Jones
Darth Vader
Yönetmen
Yıldız George Lucas
Senarist
Yıldız George Lucas
Müzik
John Williams
Yapımcı
Gary Kurtz
Rick McCallum
Executive Producer
Yıldız George Lucas
Görüntü Yönetmeni
Gilbert Taylor
Kurgu
Richard Chew
T.M. Christopher
Paul Hirsch
Yapım Tasarım
John Barry
Sanat Yönetmeni
Leslie Dilley
Norman Reynolds
Star Wars Episode 4: A New Hope

Yıldız Savaşları Bölüm 4: Yeni Bir Umut

Star Wars Episode 4: A New Hope

8.3/10 IMDB Puanı: 8.8
Jedi Şövalyeleri yok edilmiştir ve İmparatorluk demir bir yumrukla tüm galaksiye hükmetmektedir. Küçük bir grup isyancı, İmparatorluk'un en kuvvetli silahının, Ölüm Yıldızı savaş istasyonunun gizli planlarını ele geçirmeye çalışmaktadır.

İmparator'un en güvendiği hizmetkarı Darth Vader, planları ve isyancıların gizli merkezini bulmak zorundadır. Asilerin lideri Prenses Leia esir alınmıştır ve gönderdiği yardım mesajı sade bir çiftçi olan Luke Skywalker tarafından farkedilir. Kaderini izleyen Luke, prensesi kurtarmak ve asilere yardım etmek için harekete geçer.

Yorumlar

Yorum Yaz
Efsane yönetmen George Lukas'ın ilk para kazandığı film olan "American Graffity" filminden elde ettiği hasılatın 11 milyon doları ile 36 yıl önce çektiği bu yapım dünyada ses getirmiş ve sahibi olduğu firmasına 800 milyon dolara yakın gişe geliri getirmiştir. Bunun yanında halen dvd, oyuncak ve kostüm satışlarından durmadan darphane misali para basan bir marka haline gelmiş Star Wars. Bu yapım aynı zamanda dünyanın en iyi 17. filmidir(imdb top 250).
     Kadroda Lukas'ın İndiana Jones serisinde de beraber çalıştığı usta oyuncu Harrison Ford tek tanınmış oyuncu. Diğerleri günümüze kadar halen sıradan TV dizilerinde yada filmlerinde oynamaktadırlar.
     Filme gelince; çocukken izleyip o büyülü dünyada olmayı arzulardım. Oysa şimdilerde seyrettiğimde çocukça bir film izlenmiş etkisi bırakıyor insanda. Birde kurgusal zayıflıkları insan ancak teknolojinin ilerlediği zamanın bu diliminde farkediyor.
  Ama tabii bunlar filmin başarısını gölgede bırakacak cinsten olmaktan çıkıyor. Çünkü Lucas yine herkesten bir adım önde kimsenin yapamadığı şeyleri çekinmeden yapıyor.
  36 yıl önce yapmış olduğu efekt ve bilgisayar animasyonları zamane şartlarına göre olağanüstü. Seriyi bu filmden izlemenizi salık veririm.
0 Oy
Efsane bir seri... Senaryo olarak oldukça başarılı bir yapımdı. İlginç bir konusu vardı. Sadece belirli bir uzay macerası değil kökenli bir hikayesi vardı. Filmi rahatlıkla sıkılmadan izleyebildim. Özellikle yarattıkları ortam oldukça hoşuma gitti. Mekanları, varlıkları, araçları hepsinde belirli bir özgünlük vardı. Tasarımları çok iyiydi. Ama en başarılı kısmı sanırım mekanlarıydı göze çarpan bir orjinallik vardı ayrıca uzay araçlarıda yine aynı şekilde dönemine göre iyi hazırlanmış. Ve dönemine göre cidden görsel efektler iyiydi. Sadece Ben Obi-Wan Kenobi ve Darth Vader savaşırken ihtişamlı bir şeyler bekliyordum. Yani dövüştüklerinde biraz daha aktif hareketler bekliyordum. Ama olmadı. Onun dışında savaş sahneleri etkileyiciydi. Uzay araçlarıyla savaş iyi oturtulmuştu.
Mark Hamill oyunculuğu iyi seviyedeydi. Harrison Ford özellikle onun performansını beğendim. Ustalığını yine konuşturmuş. Alec Guinness sanırım her seride gereken yaşlı bilgeyi temsil ediyordu. Güzeldi performansı.
John Williams efsanelerden bahsetmişken ondan da bahsetmek lazım. Efsanevi müzisyen burda da kendini yine göstermiş. Filmi ayakta tutan temel taşlardan biriydi müzikleri.
Senarist ve Yönetmen George Lucas kendini hayran bıraktıracak bir işin üstesinden gelmiş. Kendisini ayakta alkışlıyorum.
9/10
0 Oy
Star Wars'u oldum olası hiç sevemedim.Herkesi heyecana boğan şu seri hiçbir bölümüyle beni tatmin etmeyi başaramamıştır.
0 Oy
bana gore serinin en iyi filmi lakin 5. film de en az bu film kadar kıymetli ikisinin arasında secim yapmak zor ama secim yapmaya da gerek yok seri bir butun olarak mukemmel ama bence harrison ford'lu bolumler hem daha eglenceli hem daha guzel
+ 3 Oy
Verilen puana bakılırsa serinin en iyisi.
0 Oy
süpr nerden izleebilirm
0 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum