? Beni Hatırla
Yapım Yılı
1979
Süre
117dk

Oyuncular

Tom Skerritt
Dallas
Sigourney Weaver Sigourney Weaver
Ripley
Veronica Cartwright
Lambert
Harry Dean Stanton
Brett
John Hurt
Kane
Ian Holm
Ash
Yaphet Kotto
Parker
Bolaji Badejo
Alien
Yönetmen
Yıldız Ridley Scott
Senarist
Dan O'Bannon
Hikaye
Dan O'Bannon
Ronald Shusett
Müzik
Jerry Goldsmith
Yapımcı
Gordon Carroll
David Giler
Walter Hill
Executive Producer
Ronald Shusett
Görüntü Yönetmeni
Derek Vanlint
Kurgu
David Crowther
Terry Rawlings
Peter Weatherley
Yapım Tasarım
Michael Seymour
Roger Christian
Sanat Yönetmeni
Roger Christian
Leslie Dilley
Alien

Yaratık

Alien

8.2/10 IMDB Puanı: 8.5
Terör, Nostromo uzay gemisinin mürettebatının ıssız bir gezegenden gelen sinyali araştırması ve korkunç bir keşif yapmasıyla başlar: Canlı insanların içinde türeyen bir canlı. Artık mürettebat sadece kendi hayatları için değil, tüm insanlığın geleceğini kurtarmak için savaşacaktır. Kurtarma gemisi Nostromo, uzun görevinden Dünya'ya dönerken yakındaki bir gezegenden bir yardım sinyali alır. Önce kararsız kalan mürettebat, sonunda yardım etmeye karar verir. Gezegene yapılan zorlu bir inişten sonra bir ekip arama çalışmaları için bölgeyi araştırırlar. Girdikleri bir mağarada bilinmeyen bir ırkın yumurtalarını bulurlar. Aynı sırada gemi bilgisayarı aldıkları sinyalin bir yardım sinyali değil uyarı olduğunu deşifre eder. Yumurtalardan biri kırıldığında ekip nasıl bir belaya bulaştığını farkeder.

Yorumlar

Yorum Yaz
Serinin en iyi filmiydi.Ridley Scott Hollywood'un her daim en yenilikçi ve riske girmeyi seven yönetmenlerinden biridir zaten.Bu filmi o yıllarda çekmekte kolay bir iş olmasa gerek.Tabiki eski olmasından dolayı efektler pek iyi değil görsellik zengin değil ancak şimdiki filmlerde zor bulunan birşey var o da senaryo.Gizem,heyecan,sürükleyicilik anlamında oldukça başarılıydı.Sağlam bir gerilim filmi olmuş.Kendi kategorisindede en başarılı seridir sonradan çekilen Mimic,Species gibi filmlerin hiç biri bu seriye rakip olamamıştır.Öncü ve kaliteli bir film.
0 Oy
Uzay filan çok sevmem ama bu güzeldi mutlaka izlenmesi gereken bir film.
+ 1 Oy
Şu bir gerçek ki Hollywood'ta bu filmden öncede uzaylı korkunç yaratık temalı bir sürü film çekildi ama bu film gerçekten olağanüstü bir işti zamanına göre!
Herşeyden önce bilimkurguda bu kadar kurgusu ağır tempoda olan ve insanı bu kadar geren film nerdeyse yok,klastrofobi üst seviyede nerdeyse bunalım yaşatacak kadar,fazlasıyla karanlık alien net olarak finalde görünüyor,ekip birbir azalırken olayın araştırma gemisinin sahibi şirket tarafından yaratığın dünyaya getirilmesi için kurulmuş bir komplo olduğu ve mürettebattan bir kişinin cyborg-android olup planı işleten kişi olduğu anlaşılıyor, ripley karakteri bu plana sadık kalmayıp oyunu bozuyor herhaliyle izlenebilen ve şu yakınlarda vizyona girecek 2.Ridley Scott filmi Prometheus'un devamı niteliğindedir! Tavsiye ederim herkese!!!...
+ 2 Oy
70li yılların korku sinemasında yaratık aslında bir dönüm noktasıdır.hem psikanalatik ögeleri,hem kendine güvenen,ısrarlı bireyi,hem uzay yolcuğunu ve uzay canavarı,hem 'pop' feminizmi ile 2001'den sonraki en çarpıcı görsel ve teknik tasarımı gerçekleştiren bir filmdir.
+ 2 Oy
ridley scott başyapıtı ALİEN'ı Prometheus adı ile 2012 yılında bambaşka bir bilim kurgu şaheseri olarak ele almayı planlamakta şu aralar.

ne denilebilir ki... bu adam ne yaparsa yapsın insan büyülenmemek için kendini zincirlemek zorunda kalıyor.
+ 2 Oy
ÖMRÜMDE EN ÇOK ESNEDİĞİM FİLM (SIKILMA ANLAMINDA DEĞİL HA)

çok geçte olsa sonunda bu filmi izleyebildim. ridley scott kesinlikle en yaratıcı yönetmenlerdendir ve bu filmde en unutulmaz filmidir desem yalan olmaz. film beni çok esnetti, ancak sıktı anlamında değil, aşırı gerdi anlamında kullanıyorum. film o denle başarılı bir yapım ki her saniye kalbim güp güp atıyordu. bazı sahnelerde gerçektende boynum kasıldı. film o denle başarılı bir yapım olmuş ki. çoğu sahne belki de bu filmi UNUTULMAZLIĞA eriştiriyor, özellikle kane'den yaratığın çıkma sahnesi. hilesini biliyorum, ama genede çok etkileyici ve çok başarılı, gerçektende tırstım. film bilim-kurgu olarak değilde gerilim olarak daha ön planda. ama efektler 31 yıl önce değildi sanki, daha yeni çekilmiş gibiydi. cidden çok başarılı, bunun nedeni fazla mekan olmamasıdır ancak bunlara rağmen izlediğim en iyi gerilim filmiydi. oyunculara zaten lafım yo... var: sigourney weaver gerçektende müthiş ötesi bir performans sergiliyor, john hurt o karnından çıkan alien sahnesinde ürküten bir şekilde oynuyor...

kısaca yılına bakmadan izleyebileceğiniz, ve çok etkileneceğiniz izlediğim en iyi gerilim filmidir. kaçırmayın diyorum 9/10
+ 2 Oy
Scott'ın en iyi işi. Sağlam bilim-kurgu - gerilimlerden bir tanesi. Gerilim gerçekten de yüksekti. Üstelik dönemine göre de orijinal bir yapım. Alien'ı yani yaratığı daha fazla gösterseydi Scott iyi olurdu. Zira yaratık, oldukça orijinal olmuş. Sağlam çizimlere sahip.
Robin Hood'la eski filmlerine benzer yeni filmler yaparak kariyerindeki tıkanıklığı gidermeye çalışan Scott'ın "yeni Alienlarla" bunu yapıp yapamayacağını çok merak ediyorum. Bakalım kültleşmiş Ripley karakterini kim oynayacak. Bu filmde Sigourney Weaver'ın performansı sağlamdı.
+ 3 Oy
Scott hayran biraktirdi
+ 1 Oy
klostrofobik...
+ 1 Oy
bir yönetmenlik şaheseri. bu proje scott'a verilmekle alınacak en iyi karar alınmış. yaşatılan gerilim üst seviye.
+ 2 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi

Özel Dosya

07
Eki.2010

Sinemanın En Klostrofobik Filmleri

Şayet kapalı alan korkunuz varsa bu filmlerden uzak durun…

Haberler

31
Tem.2009

Yaratık, Ridley Scott'ın!

Alien'ın yaratıcısı olan usta yönetmen Ridley Scott'ın adı serinin yeni filminde geçiyordu. Söylentiler doğrulandı: Scott yeni Alien filminin yönetmeni olacak.

28
May.2009

Yaratık da Başlangıca Mı Dönüyor

Ridley Scott'ın efsane yaratan 1979 yapımı Alien filmi yeniden çevrim olarak karşımıza çıkacaktı. Ancak Fox proje ile ilgili fikrini değiştirdi: Yeni Alien remake silsilesinin yerine geçen "origin" modasına uyacak.

29
Nis.2009

Scott ile Alien Bir Kez Daha Mı?

2010 yılında gösterime girmesini planladığı son filmi Robin Hood'un çekimleri ile uğraşan Ridley Scott hakkında can alıcı bir söylenti dolaşıyor: Scott yeni bir Alien filmi ile karşımıza çıkabilir.

x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum