? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2005
Gösterim Tarihi
3 Şubat 2006
Süre
129dk

Oyuncular

Keira Knightley Keira Knightley
Elizabeth Bennet
Matthew Macfadyen
Bay Darcy
Talulah Riley
Mary Bennet
Rosamund Pike
Jane Bennet
Jena Malone
Lydia Bennet
Carey Mulligan Carey Mulligan
Kitty Bennet
Donald Sutherland
Bay Bennet
Brenda Blethyn
Bayan Bennet
Claudie Blakley
Charlotte Lucas
Sylvester Morand
William Lucas
Simon Woods
Bay Bingley
Yönetmen
Joe Wright
Senarist
Deborah Moggach
Roman
Jane Austen
Müzik
Dario Marianelli
Yapımcı
Tim Bevan
Eric Fellner
Paul Webster
Görüntü Yönetmeni
Roman Osin
Pride and Prejudice

Aşk ve Gurur

Pride and Prejudice

9.0/10 IMDB Puanı: 7.8
18.yüzyıl sonlarında, sınıf bilincinin hakim olduğu İngiltere'de beş kız kardeş olan Bennet'lar - Elizabeth veya Lizzie, Jane, Lydia, Mary ve Kitty, annelerinin iyi bir koca bulup geleceklerini güvence altına alma hayalleriyle büyütülmüşlerdir. Fakat, neşeli ve zeki bir mizaca sahip olan Elizabeth, kendisine düşkün olan babasının da desteğiyle hayatını daha farklı ve dolu dolu yaşamak için çabalamaktadır.

Zengin damat adayı Bay Bingley'nin yandaki malikaneye taşınmasıyla Bennet ailesini bir telaş sarar. Bu genç ve soylu delikanlının seçkin Londra çevresi ile askerlerden oluşan arkadaş grubu göz önüne alındığında, Bennet kardeşler için uygun bir eş bulmak zor olmayacaktır. Sakin ve güzel olan en büyük kız kardeş Jane, Bay Bingley'nin kalbini kazanmak üzere harekete geçer. Lizzie'nin ise yakışıklı -ancak sonradan anlayacağı üzere ukala- Bay Darcy ile tanışmasından sonra karşı cinslerin savaşı başlar.

Bu çiftler, pek sık karşılaşıp bir araya gelmelerine rağmen sonuçlar cesaret verici olmaktan uzaktır. Lizzie, kuzeni Bay Collins'in evlilik teklifine hiç de sıcak bakmaz ve babası tarafından desteklense de annesi ile Bay Collins tarafından şaşkınlıkla karşılanan red kararını verir. Günün birinde Bay Bingley, ardında kalbi kırık Jane'i bırakarak, aniden Londra'ya hareket ettiğinde Elizabeth, ablasını çok üzen bu karardan Bay Darcy'i sorumlu tutar. Ne var ki, kısa bir süre sonra, kardeşleri Lydia'nın sebep olduğu bir aile skandalı, Elizabeth'in gözlerinin açılmasına ve Darcy'nin gerçek yüzünü görmesine neden olur.

Birbirini takip eden bu duygu fırtınalarından Bennet'lar da dahil olmak üzere herkes nasibini alır ve herkes hayatta neyin gerçekten önemli olduğu sorusunu kendine sormaya başlar.

Yorumlar

Yorum Yaz
Muhteşem film
0 Oy
Kalpyarısı 31 Tem 2014 14:48
Muhteşem film
0 Oy
Kalpyarısı 31 Tem 2014 14:48
Muhteşem film
0 Oy
Kalpyarısı 31 Tem 2014 14:48
inanılmaz bir film.aksanını yediğim keira ve filmi anlamamı zorlaştıran bir güzelliğe sahip olan rosamund pike'yi izlemekte büyük bi keyifti.
herkesin oyunculuğu o kadar iyiydi ki o dönemin içine giriyorsunuz resmen film 2 saat boyunca sizi başka yerlere götürüyor . tek gözüme batan şey sanki finalin basitçe bitmesiydi daha güzel bir sahne olabilirdi.buna rağmen puanım 9 .

rosamund sen nasıl bir dünya tatlısısın ben ne yapayım nerelere gideyim :D
0 Oy
AŞK VE GURUR
[Pride And Prejudice]  

Film boyunca sadece Keira gülse bile yeterdi..  

Film izlediğim en etkileyici aşk filmlerinden biri kesinlikle. Gerçekten filmi izlerken oyuncular sayesinde adeta yaşıyorsunuz ... Özellikle Keira'ya diyecek söz bulamıyor insan o kadar mükemmel ki .. Ağladığında sizi de ağlatabilen ve o muhteşeme gülüşüyle sizin de içinizi sıcacık edebilen eşsiz biri ! Filmde canlandırdığı karaktere o kadar uymuş ki adeta yaşıyor olayları öyle olunca da yanında sizi de filmin içine çekiyor !! Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz filmi izlerken..

Matthew Macfadyen'ı da ilk olarak izlediğim filmiydi ve bir insan anca bu kadar mükemmel olabilir bir filmde ... Canlandırdığı Mr. Darcy karakterine hayran kalmamak elde değil .. Film boyunca durduğu asil duruşu , eşsiz bakışı, ve duygularını dile getirirken içinde bulunduğu ruh halini o kadar güzel canlandırmış ki.. Kesinlikle izlediğim en iyi performanslardan biriydi !! Ayrıca bence Keira'yla çok yakışmışlardı...

Filme gelecek olursak, film aşk filmleri arasında senaryosu, oyucuları,kostümleri ve tabi ki müzikleriyle ile ilk üçe girebilecek bir film!! Öncelikle Bennet ailesi çok sıcaktı onların aralarındaki diyaloglar, aile içindeki geçen olaylar çok güzeldi... Bazen duygulandıran bazen de gülmenizi sağlayan sıcacık bir aileydi . Elizabeth ve Mr. Darcy'nin arasında geçenler zaten çok eşsiz .. Aşkın sade ve masum güzelliği vardı filmde !! Çok etkileniyor insan film bittikten sonra işte gerçek aşk diyorsunuz.

Filmi izlerken tek üzüldüğüm şey aklıma "Film bu kadar hoşuma gittiğine göre acaba kitabı nasıldır?" sorusunun gelmesiydi keşke filmi izlemeden önce kitabı okusaydım dedim ...  

Benim Puanım [9.0] ... İzlemeyenlere Kesinlikle Tavsiye Ederim !! Pişman olmazsınız !! İyi Seyirler !!!
0 Oy
Filmerkan oyle güzel anlatmış ki daha üzerine söyleyecek bişey bulamadım ;)
0 Oy
Ne diyelim ki, harika bir film..
+ 1 Oy
AŞK VE GURUR
[Pride & Prejudice] [2005]

Yorum:
* Aşk filmi diye buna derim.. Son derece doğal, hiç abartı yok.. Aşkın gelişimi, karakterlerin aşkın etrafında izlediği yol, kişilere olan etkisinin gerçekçi biçimde yansıtılması işte budur aşk filmi dememe sebep oldu..
* Gerçekten aşık olan erkeğin aşık olduğu kız doğal ve sadedir her zaman.. Bütün kızlar bunu bilsin.. Erkekler sizi kırıyorsa bu sizin arada sırada kırılmaktan hoşlanmanız yüzündendir.. Bunun sayesinde de aşk tazelenmiş olur.. İşin içine gurur girmemeli aşkta, aşkın en büyük düşmanıdır.. Aşık olduysan gözün sadece aşkını görmelidir.. Değerlerini, inançlarını, beklentilerini bir kenara atmayı bilmelisin..
* Filmin aşkı bu kadar gerçekçi işlemesinden olsa gerek Keira ve Matthew bu film sayesinde gerçekten birbirine aşık oldular.. :)

Olumlu Yönleri [Artıları]:
* Senaryo çok iyi uyarlanmış.. Jane Austen'ın en sevdiğim kitabının usta ellerin elinden filme uyarlanmasıyla harika bir film ortaya çıkmış..
* Keira Knightley'i kıskandım Darcy'den.. Filmdeki doğallığı, gülüşü, güzelliği beni büyüledi desem yeridir.. Şimdiye kadarki en iyi performansını bu filmde sergilemiş.. Ayrıca ona filmdeki dönemin giysileri çok yakışıyor, Elizabeth ismi de onunla bütünleşti sanki.. Karayip Korsanları'ndaki Elizabeth'i alıp buraya koymuşlar gibiydi.. Bu filmde Keira olmasaydı filmi bu kadar beğenir miydim bilmiyorum..
* Dönemin İngiltere'si her bakımdan kusursuz yaratılmış..

Olumsuz Yönleri [Eksileri]:
* Finaliyle ilgili bir şeyler söyleyecektim, sürprizi kaçmasın diye söylemesem daha iyi olur..

En İyi Replik:
Darcy: İnançlarıma karşı çıktım, ailemin beklentilerini dinlemedim, ailenizin seviyesini, ünvanımı ve olan her şeyi bir kenara bırakıp sizden acıma son vermenizi istiyorum..
Elizabeth: Sizi anlamıyorum..?
Darcy: Sizi seviyorum.. Büyük bir aşkla..

Not:
* Kesinlikle tavsiye ediyorum.. Film boyunca içimde derin bir mutluluk oluştu nedense.. Hiçbir filmde böyle hissetmemiştim.. İzlediğim en iyi aşk filmlerinden biriydi.. İyi seyirler..

Puanlama:
Yönetmen: [8.4]     Senaryo: [8.3]     Romantik: [9.0]
Oyuncular: [8.5]     Kurgu: [8.3]         Dram: [7.5]

Film: [[(8.4)]]  --  --  IMDb: [[(7.8)]]
+ 3 Oy
bence tek kelimeyle harika bir film
+ 4 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum