? Beni Hatırla
Yapım Yılı
1981
Süre
115dk

Oyuncular

Harrison Ford Harrison Ford
Indiana Jones
Karen Allen
Marion Ravenwood
Paul Freeman
Dr. Rene Belloq
Ronald Lacey
Binbaşı Toht
John Rhys-Davies
Sallah
Denholm Elliott
Dr. Marcus Brody
Alfred Molina
Satipo
Wolf Kahler
Albay Dietrich
Anthony Higgins
Gobler
Fred Sorenson
Jock
Yönetmen
Yıldız Steven Spielberg
Senarist
Lawrence Kasdan
Hikaye
Yıldız George Lucas
Philip Kaufman
Müzik
John Williams
Yapımcı
Frank Marshall
Executive Producer
Yıldız George Lucas
Robert Watts
Howard G. Kazanjian
Görüntü Yönetmeni
Douglas Slocombe
Kurgu
Michael Kahn
Yıldız George Lucas
Yapım Tasarım
Norman Reynolds
Sanat Yönetmeni
Leslie Dilley
Raiders of the Lost Ark

Kutsal Hazine Avcıları

Raiders of the Lost Ark / Indiana Jones

8.6/10 IMDB Puanı: 8.7
Ünlü arkeolog ve gizli hazineler uzmanı Dr. Indiana Jones, ABD hükümeti tarafından kutsal sandığı bulmakla görevlendirilir. Kutsal sandıkta on emirin yer aldığına inanılmaktadır. Kaçınılmaz olarak Jones'un yanı sıra Hitler'in ajanları da sandığın peşindedirler. Indy ve eski sevgilisi Marion çeşitli tuzakları atlatıp Nepal'den Kahire'ye uzanan bu macerada sandığın peşinde olacaklardır.

Yorumlar

Yorum Yaz
Harrison Ford bir röportajında en başarılı işini İndiana Jones olarak göstermişti.Star Wars serisi de muazzamdı gerçi.Konu olarak iyiydi.Ancak efektler film eski olduğundan hoş değildi.Serinin en durağan bölümüydü. Mısır'da çekilmesi ayrı bir güzel olmuş.Dünyanın en güzel yerlerinden biri.Başarılı bir film.Ama son on dakikasını saymazsak bu tarz bir film için fazla durağan.
+ 1 Oy
filmin sonu efekt rezilliği olsada 81 yapımı filmde ancak bu kadar oluyo.yinede fazla zorlamışlar.
+ 1 Oy
imdb 24.sırada bulunan efsanenin ilk filmi ve en iyisi tabiki.
-1 Oy
bu film,bir sinema filminde ne olması gerekiyorsa hepsini üzerinde taşıyor,keza devam filmleride.aynı özellikleri geleceğe dönüş serisindede,mumyadada  görebilirsiniz.
+ 1 Oy
Öncelikle filmin havasına uygun olan iyi bir müzik tercihi olan Londra Orkestrasının klasik tarzda ki gerilim müziğini film boyunca hiç durmadan çaldırmaları insanı bayıyor. Güzel olan şeyden insanı bıktırmak bu olsa gerek. Film 80'li yıllara göre iyi bir efekt ve konu uyarlamasına sahip gözüksede filmdeki mantık hataları filmin Oscar almamasının en büyük nedeni. Hele o kavga sahneleri bizim Cüneyt abimizi bile aratır cinsten... Yönetmen Spielberg yine antiNazist kurgular ile yahudi atalarının intikamını beyazperde yoluyla almaya çalışmış.. Zaten bu tarz filmler ile yaptığı yükselişini Schindler'in Listesi filmi ile Oscar alarak taçlandırdı. Yani bıktık artık şu mağdur edebiyatından. Filmi yeni kuşak seyircilerinin beğenisini kazanacağını zannetmiyorum. Bu yüzden 2008 yılında serinin 4. filmini tekrar sinemaya aktararak filmin unutulmasını ve gündemde kalmasını bir nebze sağlamış oldular. İlginç bir detay filme sadece 18 milyon dolarlık bir bütçe ayrılmasına karşın 400 milyon dolara yakın bir gişe hasılatı elde ederek aynı yıl gösterimde olan Superman 2'yi bile solladı. Bu açıdan gayet başarılı.
0 Oy
selam arkadaşlar ben yeni üye oldum ama nasıl seyredeceğimi bilemiyorum  bu filmleri:)
0 Oy
Serinin kesinlikle en iyi filmidir. Başından sonuna kadar insanı sürükleyen macera dolu bir seri.
+ 1 Oy
bence de kahrolsun bu 3D!
0 Oy
En sevdiğim İndiana Jones filmi..
+ 1 Oy
George Lucas Ölmeli!
6 filmlik koskoca Star Wars, 3d'li olarak her yıl vizyona girecek. Yetmiyormuş gibi kankisi Spielberg'ü de kandırmış. India da 3d olarak beyazperdeye geçecek. 5.filmin 3d olarak çekilmesi muhtemel.
3d bitmeli!
0 Oy
En sevdiğim kahramanlardan bir tanesi. Çoğu kahraman oluşturulurken ya ilahlaştırılmış ya da batırılmıştı. Bu ise kanlı canlı, korkusu, fobisi olan gerçek bir kahraman. Bu kahramandan ötürü Spielberg'e ne kadar teşekkür etsek azdır herhalde. Bir de sırf para için 4.'yü çektiğinden ne kadar kızsak azdır.

Herhalde bu ilk filmde en çok sinirimi bozan şey müziğin aralıksız çalması oldu. John Williams yaratıcı bir müzisyen; fakat filmde müziği bu kadar yoğun kullanmasından hoşlanmadım nedense.

Film sürükleyici, komik, eğlenceli ve fantastik. Spielberg'in çektiği en iyi filmlerden birisi. İzlenmeli.

7/10

0 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum