? Beni Hatırla
Yapım Yılı
1963

Oyuncular

Steve McQueen
Virgil Hilts
James Garner
Bob Anthony Hendley
Richard Attenborough
Roger Bartlett
James Donald
Rupert Ramsey
Charles Bronson
Danny Velinski
Donald Pleasence
Colin Blythe
James Coburn
Louis Sedgwick
Hannes Messemer
Von Luger
Gordon Jackson
Sandy MacDonald
John Leyton
William Dickes
Yönetmen
John Sturges
Senarist
James Clavell
W.R. Burnett
Roman
Paul Brickhill
Müzik
Elmer Bernstein
Yapımcı
James Clavell
John Sturges
Görüntü Yönetmeni
Daniel L. Fapp
Kurgu
Ferris Webster
Sanat Yönetmeni
Fernando Carrere
The Great Escape

Büyük Kaçış

The Great Escape

9.0/10 IMDB Puanı: 8.3
1943 yılında Almanların yaptığı yüksek güvenlikte savaş esirlerinin tutulduğu bir hapishane olan Stalag Luft III en becerikli kaçış ustasını bile içeride tutacak şekilde tasarlamıştır. Naziler bu toplama kampına farkına varmadan ordudaki en iyi sızma timini bir araya getirirler. Mahkumlar kampa geldikleri dakikadan itibaren kaçış yollarını denemeye başlarlar. Hepsinin ortak amacı kaçmaktır. Bunun içinde ellerinden geleni yapacaklardır...

Yorumlar

Yorum Yaz
Eski filmlerin sevmediğim bir kaç özelliklerinden bir tanesi film boyunca müzik çalınması. Hitchcock bazı filmlerinde de bunu uygular ama şükür ki çoğu başyapıtında müziği nasıl kullanacağını, ne zaman bitireceğini, başlatacağını bilmiştir. Bu film 2 saat 45 dakika uzunluğunda ve müzik maksimum bir beş dakika çalınmıyor. Geriye kalan tüm süre boyunca aynı müzikler çalınıp duruyor. Zaten o dönemin müziklerini de sevmiyorum. Bir gerilim filmi ama müzikler komedi filmlerinin müziklerini hatırlatıyor.

Filme gelirsem. Hakikaten de şahane bir film. Daha gerilimli olmasını isterdim. En azından Alman askerleri üzerinden daha fazla gerilim yaratılabilinirdi. Yaklaşık bir buçuk saat boyunca plan tıkır tıkır işliyor. Senarist ve yönetmen ayrıntılara (kaçış planının tüm ayrıntılarına) dikkat etmişler. Sağlam bir kaçış planı yapmış senarist. Filmin hapishaneden kaçışla bitirilmemesi de yerinde olmuş. Sonlara doğru da Nazizm'in ne iğrenç bir şey olduğunu bu film de gösteriyor.

Kaliteli bir kaçış-hapishane filmi. Dönemin şartlarına göre çok iyi çekilmiş. Daha gerilimlilerini izledik tabi. Ama o dönemdeki izleyiciler için başyapıt olduğu da aşikar. Bu arada Clint Eastwood'un Alcatraz'dan Kaçışı da izlenebilir. O da sağlam filmdir.
+ 1 Oy
şahane bir hapishane filmi daha.
0 Oy
10/10

Muhteşem bir kadro, heyecanlı bir son saat ve Steve Mcqueen!

Adı gibi muhteşem bir yapım. Her performansın muhteşem olduğu bir yapım. "Cool Hand Luke"tan sonra en iyi hapishane temalı film
+ 1 Oy
yıldızlarla dolu bir kadro, yaşanmış bir hikaye ve tüm zamanların en aklda kalıcı tema melodilerinden bir tanesi. sturges'in sevilen filmi, boy's own kitabının gerilimini savaş zamanı gerçeklerinin sert darbeleriyle iç içe geçiriyor.
0 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum