? Beni Hatırla
Yapım Yılı
1998
Süre
103dk

Oyuncular

Jim Carrey Jim Carrey
Truman Burbank
Laura Linney
Meryl Burbank
Noah Emmerich
Marlon
Natascha McElhone Natascha McElhone
Lauren/Sylvia
Holland Taylor
Truman'ın Annesi
Yönetmen
Peter Weir
Senarist
Andrew Niccol
Müzik
Burkhard von Dallwitz
Yapımcı
Edward Feldman
Andrew Niccol
Scott Rudin
Adam Schroeder
Görüntü Yönetmeni
Peter Biziou
The Truman Show

Truman Show

The Truman Show

8.8/10 IMDB Puanı: 8.0
Sigortacılıkla uğraşan Truman büyük ve görkemli bir adada yaşamaktadır. Karısıyla birlikte mutlu bir hayat süren Truman Burbank, bir gün yaşadığı hayatın tamamen kurmaca olduğunu farkeder. Truman doğumundan beri kameralarla izlenmekte ve tüm dünyaya canlı yayınla izletilmektedir.

Rating rekorları kıran bu program sayısız reklam almakta ve herkes Truman'ı tanımaktadır. Adada yaşayan herkes, bu TV serisinin oyuncularıdır. Öldüğünü zannettiği babası bile bu adada yaşamaktadır. Durumu farkeden Truman, hayatını sorgulamaya başlar. Bunca yıl sömürüldüğünü düşünen Truman, herkesi şaşırtacak bir plan yapar.

Yorumlar

Yorum Yaz
Bittikten sonra oturup kendi hayatımı sorgulatan filmdir.Gerçekten nadir Hollywood yapımlarından biri. Komedi filmi diye oturduğum izlerken daraldığım, kalkarken müthiş dediğim film.

8/10
+ 1 Oy
Harika fikir, müthiş bir senaryo. Jim Carrey var diye gülmek için izleyeceksin izlemeyin tarzında yorumlar yapmayacağım. İzlerken beklentileriniz ne olursa olsun sizi memnun edecek bir film.
+ 1 Oy
@aheennk aynen katılıyorum :)ama eklemek istediğim bir şey var o da filmin trumanın hayatını izleyen onca insana 'bakın arkadaşlar bunlar boş şeyler sizin işiniz gücünüz yok mu?' türünden bir mesajı daha yoğun şekilde vermesini beklerdim:)
+ 1 Oy
Filmin en güzel yanı orijinalliğin sınırlarını zorlayan konusu ve Jim Carrey'in sempatikliği. Tv çılgınlığı üzerinden iletişim dünyasına dair verilen mesajları da iyi okursanız keyifli bir seyir ortaya çıkıyor. Yalnız finali biraz daha görkemli beklemiştim ama o da nazar boncuğu olsun artık.
+ 1 Oy
Filmin en güzel yanı orijinalliğin sınırlarını zorlayan konusu ve Jim Carrey'in sempatikliği. Tv çılgınlığı üzerinden iletişim dünyasına dair verilen mesajları da iyi okursanız keyifli bir seyir ortaya çıkıyor. Yalnız finali biraz daha görkemli beklemiştim ama o da nazar boncuğu olsun artık.
+ 1 Oy
The Truman Show’la ilgili genellikle kabul gören çözümlemeyi reddederek işe başlayalım: Her ne kadar ‘The Truman Show’, ‘medya çağı’nı eleştiren bir film olarak ele alınsa da Truman’ın hayatını ya da başrolünü üstlendiği TV dizisini bizim hayatımızın bir metaforu olarak kullanan usta yönetmen Peter Weir aslında, başyapıtı ‘Fearless/Korkusuz’un ardından bir kez daha, çağdaş toplumu kıyasıya eleştiriyor ve toplumsal, dinsel ve kültürel tüm kurumlara isyan ederek özgürleşen, gerçek benliğini bulan ve onu sahiplenen insanın övgüsünü yapıyor. ‘The Truman Show’un öyküsü, filmi bu biçimde okumamızı sağlayacak tüm ipuçlarını sunuyor bize. (...) Jim Carrey’nin bu filmle oyunculuğunu kanıtladığı gibi saçma bir iddiayla sık sık karşılaşacağız bugünlerde… Weir’in hakkını bu filmle teslim etmeye başlayanlar da olacaktır kuşkusuz. Biz bu iddia sahiplerininin hepsine ‘hoş geldiniz’ derken, Carrey’nin iyi oyunculuğunun ve ustanın büyüklüğünün, bu olağanüstü filmin bile her ikisinin en iyi ‘performansları’ olmamasından ileri geldiğini hatırlatalım ve yıllardır hayran olduğumuz bu iki ismi bir araya getiren sinemanın mucizesine teşekkür edip keyfimize bakalım.”
+ 1 Oy
Kelimelerle dahi anlatamayacağım derece de büyüleyici bir yapıt. En başta çok özgün ve müthiş bir senaryosu var. Kurgu ve sinematografiye diyecek bir şey yok. Jim Carrey'nin "Eternal Sunshine Of The Spotless Mind" ve "Dumd & Dumber" ile birlikte en iyi 3 çalışmasında biri. Çok üstün bir oyunculuk performansı sunuyor bizlere her zaman ki gibi. Carrey'nin böyle özgün projelerde yer almasını çok isterim. Ama artık özgünlük diye bir şey yok. Yeni fikirler gelmiyor bir türlü. Filmde çok sevdiğim bir repliği de paylaşmak istiyorum:

"Christof: Seni senden daha çok tanıyorum Truman.
Truman: Asla kafamın için kamera koymadın."
+ 1 Oy
kesinlikle katılıyorum eskiden yaratıcı konular gerçekten çok fazlaydı şimdi tek tük görmeye başladık bunun sebebi teknolojimi yoksa daha köklü bi sebepmi onu bilemem ama ortada bir sıkıntı var.
+ 2 Oy
bir daha bu kadar ilginc bir film çekemezler heralde.

sanki eskiden teknoloji bu kadar iyi değilken insanlar daha çok düşünüp sıra dışı konular üretebiliyorlardı. simdi teknoloji ile kapatıyorlar kötü senaryonun üstünü. bilmiyorum ama eskiden daha cok farklı konularda, birbirine benzemeyen kült filmler çekiliyordu.
+ 3 Oy
filmin sonunu pek beğenmedim daha dewam edicekmiş gibi bi izlenim verdi..yarım kalmıs bir film gibi geldi bana
+ 4 Oy
muhteşem bir senaryo daha.benjamin button filminden sonra bu senaryoda beni acayip etkiledi.yönetmenin senaristin ellerine sağlık.jim carrey de beklenilen performansı sergilemiş zaten şüphem yoktu.ortaya süper bi film çıkmış hem 90 dk sıkılmadan rahatça izlenir.
0 Oy
Mükemmel bir film. Böyle bir senaryoyu yazmak bile oldukça yaratıcı. Nostalji yapmak için bir kez daha seyrettim filmi ve filmin ne kadar da güzel kurgulandığını fark ettim. Hala seyretmediyseniz hiç vakit kaybetmeyin.
+ 2 Oy
İlk kez yıllar önce TV'de izlemiştim ve hala ara sıra izlerim.Filmin senaryosu harika ve çok farklı.Özellikle Jim Carrey'nin oyunculuğu mükemmel.
+ 4 Oy
Bana, Şimdiye kadar neden izlemedim, diye sordurtan filmlerden oldu. Kesinlikle harika bir film. Jim Carrey aslında ne kadar yetenekli olduğunu bu filmle bir kez daha kanıtlamış oldu.
Altmetin bakımından çok zengin bir yapım. Distopik olarak okunabilir. Tanrıyı, dünyayı sorguladığını düşünüyorum. TV manyaklığını eleştiren iyi yapımlardan bir tanesi. Özellikle finaldeki "tv rehberine bak!" sözü tv'nin esir ettiği insanları ve bu durumu çok iyi özetledi.
Sonuçta usta işi bir senaryoya, zengin altmetinlere, başarılı oyunculuklara, yönetmenliklere, müziklere, kurguya sahip başarılı bir distopik film.
+ 1 Oy
10/10 Çok farklı bir senaryo. Başrolde de Jim Carrey olunca daha ne olsun.
-1 Oy
Sıradışı bir senaryosu olan filmde Jim Carrey ve Natascha McElhone oyunculukları ile büyülüyorlar.
+ 4 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum