? Beni Hatırla
Yapım Yılı
1976
Süre
85dk

Oyuncular

Kemal Sunal Kemal Sunal
Tosun Paşa
Müjde Ar Müjde Ar
Leyla Hanım
Şener Şen Şener Şen
Lütfü
Adile Naşit Adile Naşit
Ayşen Gruda Ayşen Gruda
Zekiye
Zihni Göktay
Ruhi
Yönetmen
Yıldız Kartal Tibet
Senarist
Yavuz Turgul
Yapımcı
Ertem Eğilmez
Görüntü Yönetmeni
Kriton İlyadis
Tosun Paşa

Tosun Paşa

9.1/10 IMDB Puanı: 8.7

Osmanlı döneminin iki köklü ailesi, Tellioğlu ve Seferoğlu aileleri Yeşil Vadi denen bölge için birbirine girer. O dönem için Mısır topraklarında söz sahibi olan Tosun Paşa'dan herkes korkmaktadır ve onun sözü herkes için bağlayıcıdır. Sorunun çözülebilmesi için Tellioğlu ailesi evin uşağı Şaban'ı Tosun Paşa kılığına sokar. Ancak, gerçek Tosun Paşa ortaya çıkınca planlar altüst olur.

 

Yorumlar

Yorum Yaz
efsaneee
0 Oy
Çocuklarla alakası yok bu durumların bence  , sadece cinslik işte . Sokakta oynayan çocukların ettiği küfürlerin bazılarını ben hayatımda duymadım , bir tek düzgün konuşan çocuk yok sokaklarda . Sadece uyuzluk insanları sinir etmek bu adamların işi ...
+ 5 Oy
küfür bahanedir ya eşşoleşşek lafını bile sansürlersen biri sana kemal sunal taklidi yap dediği zaman ne diyceksin :D şaka bi yana reklamlarıda buzlarlar sadece adamın kafası görünür leş gibi bi görüntü olur bu yayıncılık anlayışını anlamıyorum lan denmesi bile bipleniyosa yapcak bişey kalmamıştır artık bi filmlerimiz vardı zevk aldığımız onunda b*kunu çıkarın eyvallah.
+ 3 Oy
Şimdi küfür var diye bir filmi hem de böyle kültleşmiş filmleri sansürlemek haddinden fazla trajikomik bir durum.

Olayı ekonomik açıdan ele alalım. Bu küfür kimden saklanıyor? Toplumumuz küfürden çok uzak da biz mi bilmiyoruz? Yıllardır birçok toplumda olduğu gibi bizim toplumumuzda da küfür hayatımızın bir parçasıdır. Sen etmesen de illaki bir kişiden duyar ya da bir yerlerde okursun. Yani neyi kimden saklıyorsun? E kendini elit sınıf olarak gören ekonomik durumu yüksek seviyede insanlar var bu ülkede.
Bu insanların çocuklarının ise trt ile büyüdüğünü hiç zannetmiyorum. Trt yi izleyen yine hemen hemen ortadirek ve alt sınıf ekonomik duruma sahip kişilerin çocukları olduğunu varsayarsak ve bu kişilerin çocuklarının da öyle hiç küfür geçmeyen okullarda okumadıklarına adımız gibi eminsek, kimin malını kimden saklıyorsunuz.

Kaldı ki çocukların okullarda veya herhangi bir sosyal ortamda duydukları küfürlerin yanında Kemal Sunal filmlerinde geçen küfürler argo bile sayılmaz. Hepsini de geçtik çocuk o filmlerden ne anlayacak? Hepimizin küçükken katıla katıla güldüğü replikleri duyamadan filmden ne kadar tad alabilecek?
Demezler mi nesini abartıyorsunuz bu filmleri ben hiç tad almıyorum siz zamanında ne anladınız bundan diye.

Her ne kadar argo ve küfür dilimizde hoş karşılanmaz gibi görünse de insanlar Argo'nun da bir sözlüğünü çıkarmış. Hem de konuşma dilimizin sözlüğü kadar kalın bir sözlük neredeyse. Kabul edelim veya etmeyelim argo da bir dilin zenginliğidir. Bu zenginliği günlük hayata yansıtmak hoş bir iş değil belki ama zaten her daim duyulan bu sözleri de deve kuşu misali sakladığını sanmak akıllı insanların yapacağı iş de değildir.
+ 3 Oy
TRT1 Tosun paşa filmini geçenlerde tam 25 dakika sansürleyerek (makaslayarak) gösterime sunmuştu.

1970lerde yapılmış ve tamamen güldürü üzerine olan bu haddinden fazla masum filmi, üstelikte devletin bizzat kendi televizyon kanalı hangi zihniyet veya akla dayanarak böyle bir eylem gerçekleştirdi anlamak imkansız doğrusu.

kendi adıma şiddedtli bir kemal sunal hayranı değilim türk sinemasına karşı aşırı bir duyarlılığımda yok fakat koca bir neslinde bu filmlerle büyüdüğünü kabul etmek gerek.

gerçi mesele yalnızca Tosun Paşa filmi değil türkiye'de bu zihniyet südüğü sürece bu ülke her bakımdan geri kalacaktır.
+ 3 Oy
efsane türk filmlerinden biri daha.
+ 4 Oy
yorumun olmasa filmi izlemeyi düşünmüyordum..
-1 Oy
İŞTE TÜRK SİNEMASININ EN BÜYÜK KLASİKLERİNDENbir filmi 1000 defa izlesende aynı tadı alabileceğiniz kaç film vardır ki? bu filmde O harika filmlerden. en az 1000 kere izlemişimdir, hatta bir daha bile izlemeyi düşünüyorum. bu filmin en komik filmlerden 2. olduğunu iddia ediyorum, sadece Ülkemizin sinemasında dğeil TÜM DÜNYA sinemasındaki en iyi 2. komedi filmi (1. Hababam Sınıfı). Seferoğulları ve Tellioğulları arasındaki o atışmalar, Şaban'ın o hal hareketleri, o eşsiz nefes kesici espriler VE eşsiz oyunculuklar... herşeyiyle harika bir film. Kartal Tibet bu filmle en iyi filmine imza atıyor, o yıla rağmen çok büyük bir iş ve çok başarılı bir şekilde altından kalkılmış. kostümler, çekim kalitesi, mekanlar... Osmanlı zamanında geçen en iyi film, herşeyiyle kusursuz bir film. Yavuz Turgul o denle harika bir senaryo yazmış ki, IMDb yine hakkını hem vermiş hem de yemiş (puana ve verilen sıraya bakın-hiçbir sıralamada yok).fazla uzatmazsak: TÜRK SİNEMASININ EN BÜYÜK BAŞARISI 10/10
+ 7 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum