? Beni Hatırla
Yapım Yılı
1990

Oyuncular

Robert De Niro Robert De Niro
Leonard Lowe
Robin Williams Robin Williams
Dr. Malcolm Sayer
Julie Kavner
Eleanor Costello
Ruth Nelson
Mrs. Lowe
John Heard
Dr. Kaufman
Penelope Ann Miller
Paula
Alice Drummond
Lucy
Yönetmen
Penny Marshall
Senarist
Steven Zaillian
Roman
Oliver Sacks
Müzik
Randy Newman
Yapımcı
Lawrence Lasker
Walter F. Parkes
Görüntü Yönetmeni
Miroslav Ondrícek
Awakenings

Uyanışlar

Awakenings

7.5/10 IMDB Puanı: 7.6
Dr. Malcolm Sayer, insan ilişkileri çok zayıf olan ve hayatı boyunca labaratuvarlarda bilimsel araştırmalar yapan bir doktordur. Personel yetersizliği yaşayan bir hastane, başka başvuru olmadığı için Sayer'ı işe almak zorunda kalır. Dr. Sayer, tamamı çok uzun yıllardır bilincini kaybetmiş ve hareketsiz görünen hastaları tedavi etmek ister.

Bir konferansta başka bir hastalık için geliştirilen L-Dopa adlı ilacın kendi hastalarına da derman olabileceğini düşünen Sayer, şansını denemek ister. İlacı Leonard Lowe üzerinde denemek için izin alan doktor, ilk başta başarılı olur ancak zamanla ilacın yan etkileri ortaya çıkmaya başlar.

Yorumlar

Yorum Yaz
Sağlam bir dramaydı gerçekten, bir insan düşününki otuz yılını felçli olarak geçirmiş bir anda sağlığı düzelmiş tam yaşama sevincini kazanmaya hayata bağlanmaya başlıyor bir sürü şey oluyor.Üst düzey bir senaryosu vardı ve R.Williams,R.De Niro ikiliside sağlam rol kesiyordu.De Niro'nun ödül almamış olmasına şaşıranlardanım bende.Olmuş,umduğumu buldum.
+ 1 Oy
oscar için daha ne ypmak lazım anlamadım. de niro mükemmel. zaten başkası bu rolün altından kalkamazdı. izleyince anlarsınız. süper
+ 1 Oy
Sinemada şöyle bir söz vardır, engelli rolü oynayan kişi ancak gerçek bir oyuncudur diye. Biraz hakaret gibi algılansa da, doğruluk payı %100 olan bir kelamdır. Uzun süredir beklettiğim bir filmdi, tavsiye üzerine izlemeye koyulacaktım ama araya başka filmler sıkıştı.

Hollywood'un mutlu son klişesini yıkan geçen bir film. Zailian bu alanda en başarılı adam zaten. Her filminin sonunda buruk bir sevinç bırakır seyircide. Keza bu sene Moneyball'da olduğu gibi. De Niro'nun bambaşka, Williams'ın da ayrı bir döktürdüğü bu harika yapıtı kaçırmayın. Beklentimin bir çentik altında kaldı, bunu da hatırlatayım.

Tadı damağınızda kalacak sekanslara da mevcut. De Niro bazı sahnelerde De Niro gibi oynuyor, tutamıyor kendini :)
+ 2 Oy
robin williams doktor,profesör,piskolog,akıl hocası ! rolleri için doğmuş süper bi yetenek . eğer böyle rollerde rol aldığı filmleri bulursanız izlemeye çekinmeyin yine döktürmüştür.
-1 Oy
Beni duygulandıran filmlerden bir tanesi, ki öyle her duygusal filmde duygulanmam. De Niro, yardımcı rolde. Hikaye, Robin Williams'ın canlandırdığı karakter üzerinden anlatılıyor. Williams doktor rolünde oldukça iyi. Ama her zamanki gibi De Niro daha iyi. Zira zor bir karakteri muhteşem bir şekilde kotarmış. Engelli rollerinde de zaten ya çok iyi oynanır ya çok iyi batırılır rol.

Gerçeklerden uyarlanmış olması da filmin etkisini katbekat arttırıyor. İzlenmesi gereken yapımlardan...
0 Oy
"BASED ON A TRUE STORY" İşte bu ifadeyi gördüğüm zaman filmlerde hayata dair anlamlı birşeyler çıkaracağım kesinleşiyor diyebilirim. Nitekimde bu film içinde öyle oldu :) Oyunculuklarıyla hayran bıraktıran 2 dev ismi bir arada görmek filmi izleme isteğini izleyiciler için kat kat arttırdığına hiç şüphem yok.

Robin Williams bu rolün altından yine alnının akıyla çıkmış. Fakat daha üst düzeyde bir oyunculuk vardı ki onu yüceltmemek elde değil "Robert de Niro" ... O nasıl bir rol kabiliyetidir arkadaş bir an gerçekten hastalığa yakalanmış sandım.

En iyi diyalog
Hemşire  - " Hayat hepimize verilir ve sonra alınır"
DR. Sayer - " Bu beni neden rahatlatmıyor? "
Hemşire - " Çünkü sen iyi bir insansın" " Çünkü o senin dostun"

Bu film gerçek bir hikayeye dayanmasaydı bile kanaatimce en az yine bu kadar değer görürdü.

Kesinlikle ve şiddetle tavsiye ediyorum... Notum 7.9/10
+ 3 Oy
arkadaşlar hd film linki vardsa yada divx
as1097__129@hotmail.com a gönderirmisiniz
-2 Oy
yıllar önce izlemiştim. ve etkisinden birkaç gün çıkamamıştım. mükemmel bir drama.
+ 4 Oy
Çaba uğraş hep insanlar için. Duygusal bir film azim her zaman olmazsa olmazlarımızdan olmalı
+ 3 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum