? Beni Hatırla
Yapım Yılı
1998
Süre
132dk

Oyuncular

Will Smith Will Smith
Robert Clayton Dean
Gene Hackman Gene Hackman
Edward 'Brill' Lyle
Jon Voight
Thomas Brian Reynolds
Lisa Bonet
Rachel F. Banks
Regina King
Carla Dean
Barry Pepper Barry Pepper
Pratt
Yönetmen
Yıldız Tony Scott
Senarist
David Marconi
Müzik
Harry Gregson-Williams
Trevor Rabin
Yapımcı
Jerry Bruckheimer
Görüntü Yönetmeni
Daniel Mindel
Enemy of the State

Devlet Düşmanı

Enemy of the State

7.4/10 IMDB Puanı: 7.2

Başarılı bir sendika avukatı iken mafya ile kesişen davası nedeniyle hayatı her zaman olduğundan biraz daha hareketli bir hal alan Robert Dean; sıradan her orta sınıf Amerikalı gibi Noel hediyeleri almak için girdiği bir mağazada kimden ya da neden kaçtığını bilmediği bir üniversite arkadaşı ile karşılaşır. Daha doğrusu tam anlamıyla bir karşılaşma olmaz bu , kaçmakta olan Daniel Zavitz sadece "yardım et" diyebilecek kadar vakit bulduğu Dean'den bir tepki alamayınca çantasına gizlice bir hediye bırakır; "bir Noel hediyesi". Dean için bu Noel öncekilerden oldukça farklı geçecektir.

Dean'in sevimli oğlu hariç kimsenin fark etmediği bu hediye, bir Game-Boy'dur. Oyun boşluğunda ise bir oyun değil, Ulusak Güvenlik Kurulu Yöneticilerinden Reynolds’un Politik çıkarları için işlediği bir cinayeti aydınlatabilecek masum "belgesel" görüntüleri vardır. Reynolds, Dean’i ellerinden kaçırdıktan sonra görüntüleri basına sızdırma ihtimaline karşı Dean'i karalayacak bir kampanyaya başlar; hatta eski sevgilisi ve şimdiki yardımcısı Rachel Banks'i de alet ederek.

Dean artık takip edilmektedir, hem de dünyanın en gelişmiş güvenlik makinelerinden biri tarafından. Durumunun çaresizliği işin içinie istemeden girecek olan Eski Kurul görevlisi Brill'in şu sözleriyle daha iyi açıklanabilir: "Yapabileceğin hiçbir şey yok.Bir gün daha yaşarsan çok etkilenirim."

 

Yorumlar

Yorum Yaz
Enemy of the State  ilginçtir ki o kadar başarılı bir film olmasına karşın yukarıdaki yorumlara bakıncada anlaşıldığı üzere kıyıda köşede kalmış hakkında çok az söz söylenmiş bir film. Flash arkadaşımız çok da güzel yorumlamış.
Ayrıca Will Smith çok seven biri olarak Enemy of the State en başarılı aksiyonu diyebilirim.
+ 2 Oy
İzlediğim en iyi polisiyelerden biriydi. Başta Person of İnterest olmak üzere birçok diziye, filme ilham vermiş bir eser, izleyince farkediyorsunuz. Senaryo sağlam, konu orijinal, oyunculuklar ve uyum üst düzeyde.Açıkçası Tony Scott'un True Romance filmini izlemedim. Ancak onun dışında izlediklerim içinde Deja Vu ve Top Gun ile birlikte en beğendiğim üç filminden biri oldu.Hatta bu üçte ilk sırayıda hakettiğini düşünüyorum. Rahmetliyide bu vesileyle birkez daha analım.Kral film.

7/10
+ 1 Oy
Will Smith oynadığı için izledim fakat pişman olmadım.İyi bir polisiye.
+ 4 Oy
En iyi aksiyon filmlerinden biri...
+ 2 Oy
Will Smith ve Nicolas Cage hareketli filmlerde oynadıklarında banko izlemeye calısırım bu adamlar bu işi iyi beceriyor
+ 5 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum