? Beni Hatırla
Yapım Yılı
1954
Süre
160dk

Oyuncular

Takashi Shimura
Kambei Shimada
Toshirô Mifune
Kikuchiyo
Yoshio Inaba
Gorobei Katayama
Seiji Miyaguchi
Kyuzo
Minoru Chiaki
Heihachi Hayashida
Yönetmen
Yıldız Akira Kurosawa
Senarist
Yıldız Akira Kurosawa
Shinobu Hashimoto
Hideo Oguni
Müzik
Fumio Hayasaka
Yapımcı
Sojiro Motoki
Görüntü Yönetmeni
Asakazu Nakai
Shichinin no samurai

Yedi Samuray

Shichinin no samurai / Seven Samurai

9.3/10 IMDB Puanı: 8.8

Sürekli haydutların saldırısına uğrayan köy halkı, silahlı eşkıyalarla baş edemeyeceklerini anlayınca, köyün bilge kişisine başvururlar. Köylülerin büyük kısmı ellerindekini yine haydutlara teslim etmekten yanadır. Daha genç olanlar ise artık buna dayanamayacaklardır ve onlara karşı savaşmayı öne sürerler. Köyün yaşlı bilgesi ise iki tarafı da uzlaştıracak bir fikir bulur: Kendilerini savunacak ve koruyacak samuraylar bulacaklardır.

Dört köylü, samuray bulmak için yola çıkar ve talih kısa süre sonra yüzlerine güler. Köylüler samuray ustası Kambei ile karşılaşırlar ve onun kendilerine yardım etmesi için ikna ederler. Kambei bu iş için en azından beş savaşçı daha bulmaları gerektiğini söyler. Arayışa devam eden köylüler, Kambei başta olmak üzere her biri ayrı bir konuda uzmanlaşmış 7 samurayla köye doğru yola çıkarlar..

 

Yorumlar

Yorum Yaz
Ne artık böyle yönetmenler var ne de böylesine savaş filmleri. Neredeyse bütün sanat türleri geçmişin mirasını tüketiyor. Taklitten ibaret bir hayat sürüyoruz.
0 Oy
Usta yönetmen Akira Kurosawa, onlarca başyapıt çıkardı. Filmografisi zenginliği aşan bir sinemacı. Yedi Samuray'da başyapıttanda öte de. O kadar sade ve gerçekçi bir hava yaratmış ki bunu karakterlere ve onların işlenişe dahi yansıtmayı başarmış. Senaryosunun özgünlüğü filme artı puan kazandırmasıyla birlikte muhteşem kurgusu onu bir sinema filminin en yüksek noktasına taşımayı başarıyor. Filmin havası ve kullanılan teknik yönlere bakarsak bu motiveyi Kurosawa'nın nasıl yarattığını anlamak güç. Muazzam oyunculuklarla izlerken büyük etki verecek kült olmuş bir şaheser.
0 Oy
Gerçekten de zamanın ötesinde bir film. İmparator lakaplı Akira Kurusowa'nın en sağlam filmlerinden bir tanesi 7 Samuray. Çok uzun bir süresi var denildiği gibi. 3,5 saat uzunluğunda, ki yönetmenin çoğu filmi uzundur zaten. Bu sürenin 1 saat 50 dakikasını, yani filmin ilk bölümünü çiftçilerin samurayları aramalarına, bulup savaş hazırlığına başlamalarına ayırmış. Haliyle bu süre zarfında tempo düşük. Ama Kurusowa'nın diğer filmlerinde olan mizah burada da mevcut ve bu durum filmin sıkıcılığını kısmen önlüyor. Filmin ikinci bölümü 1 saat 35 dakika sürüyor ve bu bölümde artık samuraylar ve çiftçilerle eşkiyalar savaşacaklarından tempo artmaya başlıyor. Zaten son bir saate yayılan bu savaş sahneleri çok sağlam bir şekilde çekilmiş.

Sonuçta önemli bir film. Bu filmin Amerikan versiyonu western filmi Muhteşem 7'li de çok iyidir. Her yeniden çevrimin kötü olmayacağını, bazı yeniden çevrimlerin klasikleşecek kadar kaliteli olabileceğini kanıtlar.
0 Oy
Sinemanın tekrar yaradılışı..
10/10
0 Oy
Zamanının çok ötesinde,bir Kurosawa klasiği.Gelmiş geçmiş en iyi epik filmlerden biri bence.Savaş sahneleri ve samuraylarıyla destansı bir başyapıt.3 saati aşan süresi size 10 dakika gibi gelecektir.Japon sinemasında değil "sinemada bir devrim". 9/10
+ 1 Oy
epik bir başyapıt.
+ 1 Oy
Üç buçuk saatlik bir film bence cesaret işidir. Çünkü insan bir saatlik bir filmden bile rahatlıkla sıkılabilirken, üç buçuk saat çok uzun. Fakat Akira Kurosawa bu cesaretini çok iyi bir şekilde kanıtlamış. Başından sonuna kadar kendinizi filme kaptırıyorsunuz ve hiç sıkılmadan acaba neler olacak diye merak ediyorsunuz.
+ 1 Oy
bir gun 1960 yapımı Charles Bronson'ın oynadıgı muhtesem yedili filmi ile gecen bir sohbette filmin cok guzel oldugunu ve begendigimi soyledigimde bana bu filmi mutlaka izlemem gerektigini soylediler oturdum izledim gerckten az bile soylemişler cok begendm özellkle cekim teknigi ile simdiki cogu filme ornek teşkil eden bir yapım...
+ 3 Oy
üç 3 saat 27 dakika süren bir film... teknik açıdan yenilikler getirmiştir sinema dünyasına ve sonradan bir sürü uyarlaması olmuştur.
0 Oy
Bu arada Toshiro Mifune' nin japon sinemasına verdiği tat ne ise , Kang- Ho Song' un  Güney Kore sinemasına verdiği tat da odur.
0 Oy
Yıllar önce Eisenstein No tiyatrosunun sinemada kullanılması gerektiğini söylemiş ve bunu Japon yönetmenlerin yapması gerektiğini belirtmişti. Hatta bunu yapmayı kendisinin çok istediğini de söylemiş. Yıllar sonra bunu Kurosawa yaptı. No tiyatrosonun makyaj tekniklerini , ve duyguların abartılarak dışavurumunu çok iyi kullandı. Bunu yaparken de yıllar yılı Toshiro Mifune ile kader ortaklığı yaptı. Daha sonra büyük bir ayrılık yaşadılar, bildiğim kadarıyla birbirlerini affetmediler. Filmin fotoğraflarını görünce Toshiro Mifune' nin canlandırdığı, samuray gibi görünmeye çalışan köylü Kikuchiyo geldi aklıma. Mifune'nin aksine ,Kurosawa bir samuray ailesinden geliyordu, ve bu aralarında her zaman bir uçurumdu.
+ 1 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi

Haberler

15
Haz.2010

Dünya Sinemasının En İyileri

Empire, dünya sinemasının en iyi filmlerini seçiyor. Listedeki ilk film, Japon sinemasına ait.

x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum