? Beni Hatırla
Yapım Yılı
1979
Süre
153dk

Oyuncular

Marlon Brando Marlon Brando
Walter E. Kurtz
Martin Sheen
Kaptan Benjamin L. Willard
Robert Duvall
Bill Kilgore
Frederic Forrest
Jay 'Chef' Hicks
Sam Bottoms
Lance B. Johnson
Albert Hall
Chief Phillips
Laurence Fishburne Laurence Fishburne
Tyrone 'Clean' Miller
Dennis Hopper
Foto habercisi
Harrison Ford Harrison Ford
Albay Lucas
Scott Glenn
General Corman
Yönetmen
Yıldız Francis Ford Coppola
Senarist
John Milius
Roman
Joseph Conrad
Müzik
Carmine Coppola
Yapımcı
Yıldız Francis Ford Coppola
Görüntü Yönetmeni
Vittorio Storaro
Apocalypse Now

Kıyamet

Apocalypse Now

9.2/10 IMDB Puanı: 8.6

Kaptan Williard, Vietnam Savaşı yıllarında Kamboçya'nın ormanlık alanlarında kendini yerli halka tanrı olarak tanıtan ve burada nüfusunu genişleterek küçük bir ordu kuran Albay Kurtz'u ele geçirmekle görevlendirilir. Williard'ın askerleri ilaçlara yenik düşmeye başlar ve bir bir öldürülür. Yolculuk ilerledikçe Williard'ın Albay Kurtz'la ilgili fikirleri değişmeye başlar.

 

Yorumlar

Yorum Yaz
İzlediğim en iyi savaş filmlerinden.  Coppalo gerçekten döktürmüş. Keşke Marlon Brando’nun olduğu sahneler biraz daha fazla olsaydı.
+ 1 Oy
İzledikten sonra ilk gözüme çarpan yönetmenin harika performansıydı.Nitekim hakettiği ödülleri de almış.En iyi savaş filmlerinden biri gerçekten.En iyi film oscarını almamış olmasına şaşırdım.Martin Sheen'in oynadığı iki saatten Marlon Brando'nun oynadığı son bir saat(belki daha da az) daha fazla ilgimi çekti.İyi oyuncu nasıl olur? sorusuna cevap gibiydi.Sitede kendisinden yirminci yüzyılın en iyi aktörü olarak bahsediliyor.Yazan haksız da sayılmaz.Oscarı elinin tersiyle iten başka bir sanatçı varsa hatırlamıyorum.Muhteşem bir film.Savaş filmlerini sevenler mutlaka izlesinler.

Aldığı ödüller;Cannes-Altın Palmiye,Altın Küre
+ 2 Oy
marlon brando farkını bu filmde de hissedebilirsinz mukemmel bir performans  gercktn bastan asagı ders diye gösterilesi bi oyunculuk kalitesi hayran olmamak elde degil
+ 4 Oy
This the end, beautiful friend..

Baştaki heli sesi için bile izlenir.

Amerikalıların köye yaptığı saldırı için de..

Robert Duvall'ın über performansı için de..

Marlon Brando'nun "bu halinde bile" oluşan karizması için de..

Amerika'ya attığı okkalı tokat için de..

+ 2 Oy
İzlediğim en iyi psikolojik-savaş filmi diyebilirim.Vaadettiği konuyu bu kadar güzel, bu kadar perspektifli yansıtan ve ürkütücü bir şekilde seyirciyi erkana kitleyen bir yapıt olamaz! Kesinlikle bir başyapıt! Diyloglar özelliklede Marlon Brando'nun ağzından dökülen mükkemmel replikler! "Dehşet".Savaşın verdiği gerçekleri ortaya atan, psikolojik çöküntüleri ve o ürkütücü atmosferi muhteşem teknik özellikleriyle doğruğa çıkaran dört dörtlük bir film.Çatışma heyecanını an ve an gösteren, bunu seyirciye ürkütücü ve bir o kadarda gerçekçi yansıtmayı başarabilen en iyi filmdir Belki de Kıyamet.İzlemeye başladığınız anda resmen Vietnam'ı hissediyorsunuz, sanki sizde kenidinizi onların arasında sanıyorsunuz.Eşine hiç rastlanmayan türde bir atmosfer, kurgusal özelliğinde Coppola, müziği müthiş bir öğe haline çevirmiş.Özelliklede savaş sahnelerinde onur müziği büyük bir atılım olmuş.Kısa süre görünsede rolünü adeta yaşayan Marlon Brando'yu anmak istiyorum, ses tonu, bakışları herşeyi anlatıyor.Albay Kurtz'ün yaşadığı zor günler adeta Brando'nun gözlerinden okunuyor.Martin Sheen'de ondan geri kalmıyor ve filmi tek başına götürüyor.Dennis Hopper ve Robert Duvall gibi ustalarda rollerinin hakkını sonuna kadar vermişler.Savaşın çığlığı kulaklarınıza hatta iliklerinize kadar yankılanıyor! Patlayan bombalar, küfreden askerler, silahların sesi! heps ibir imge halini almış gibi.Özellikle de son sahnelerde ekrana kitlendim ve resmen bir film seyrettiğimi unuttum.Kıyamet, gelmiş geçmiş en iyi Savaş filmidir.Ayrıca benim Top100 listemde 10.sıraya yerleşmiştir.BAŞYAPIT!!!

10/10
+ 1 Oy
10/10

Bir savaş (karşıtı) film ancak bu kadar güzel olabilir. Son derece ağır bir psikolojik yük, son derece başarılı çatışma sahneleri, düşünülemez muhteşem bir final...

Öncelikle ağır bir yapım. Habire çatışma sahnesi olan savaş filmlerinden değil. Konu son derece ağır bir şekilde ilerliyor. Ama filmin görsel duruşu mükemmel. Görüntü yönetmeni çok iyi iş çıkarmış. Işılandırmalar mükemmel, hele ki o Vietnam'ın o muhteşem manzaralarıyla birleşince harika oluyor.Yukarı da dediğim gibi çatışma sahneleri fazla değil, ancak filmde öyle bir sahne var ki... Şafakta helikopterlerin baskın yaptığı o sahne... Anlatılmaz, izlenir dedirten bir yapım. Büyüleyiciydi, hele ki helikopterlerin havada durduğu o çekim yok mu? Büyülenmemek elde değil. Film "The Doors" grubunun ünlü "The End" şarkısıyla harika görüntüler eşliğinde başlıyor ve o andan nasıl bir film olduğunu seyirciye belli ediyor. Tabii "The Rolling Stones"un "Satisfaction" şarkısını da unutmamak lazım

Oyuncular son derece başarılıydı. Morpheus, yani Laurence Fishburne'ün gençliği; Harrison Ford'un askeri duruşu; Marlon Brando'nun Albay Kurtz rolü olmak üzere yardımcı oyuncular son derece başarılıydı. Ayrıca Martin Sheen ve Robert Duvall'ın performansları çok çok iyiydi

Genellersem izlediğim en iyi 10 filmden birisi. Böyle bir film kaçmaz. Dediğim gibi ağır bir yapım, bu yüzden izlemeden önce bekletiniz "fazla çatışmalı" film düzeyinde olmasın.

Gelmiş geçmiş en iyi savaş filmi
+ 2 Oy
güzel filmdi..
-1 Oy
'' sabahları napalm kokusuna bayılıyorum ''

bundan daha psikopat bir replik varmı?

Coppola'nın da dediği gibi  Apocalypse Now, savaş filmi veya vietnam ile ilgili bir film değildir... VİETNAM'ın taa kendisidir.
+ 3 Oy
Coppola'nın en "Baba" filmi. Şahsen The Godfather'dan daha çok sevmiştim Apocalypse Now'ı. 3 küsür saatlik bir film. Ama her anıyla, her karesiyle ayrı bir büyüleyicilik taşıyor. Konser sahnesi, savaşın olduğu yerde hiçbir şeyi düşünmeden sörf yapıldığı sahne, Kurtz'ün mekanına ulaşıldığı sahne, Kurtz'le Willard arasındaki diyaloglar, finali, müzikleri, filmin başlangıç sahnesi, Willard'ın kriz geçirdiği sahne, filmdeki diyaloglar, Marlon Brando'nun 15 dakikalık harika ötesi performansı,  görüntü yönetmenliği, hepsi muhteşemdi. Savaş filmleri içerisinde en çok etkileyeni. Ne Oliver Stone, ne Steven Spielberg, ne Stanley Kubrick... Bunların çektiği 3 savaş filmini (sırasıyla Platoon, Saving Private Ryan, Full Metal Jacket) toplasam 1 Apocalypse Now etmez kanımca. Büyüksün Coppola.

(En kısa zamanda Joseph Conrad'ın "Karanlığın Yüreği" adlı kitabını okumak gerek.)
+ 1 Oy
marlon sen bir harikasın....
+ 4 Oy
Gelmiş geçmiş en iyi savaş filmi..
+ 5 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum