? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2004
Gösterim Tarihi
24 Eylül 2004

Oyuncular

Kenan İmirzalıoğlu Kenan İmirzalıoğlu
Hayalet Cevher
Olgun Şimşek Olgun Şimşek
Şeytan Rıdvan
Bahri Beyat
Cemil
Engin Günaydın
Sencer
Teoman Kumbaracıbaşı
Teo
Erkan Can Erkan Can
Firuz
Settar Tanrıöğen
Zeyyat
Mizgin Kapazan
Şefika
Levent Can
Hamit
Eli Mango
Tasula
Sultan Gündüz
Rahime
Ülkü Duru
Melahat
Ahmet Mümtaz Taylan
Maki
Haldun Boysan Haldun Boysan
Muhittin
Şinasi Yurtsever
Basri
Yönetmen
Yıldız Uğur Yücel
Senarist
Yıldız Uğur Yücel
Müzik
Erkan Oğur
Yapımcı
Hakkı Göçeoğlu
Yıldız Uğur Yücel
Defne Kayalar
Haris Padouvas
Yazı Tura

Yazı Tura

8.0/10 IMDB Puanı: 7.8
Film, 1999 yılında geçen 2 hikayenin filmidir. 2 gencin hikayesi.. Biri Göremeli futbolcu "Şeytan Rıdvan", diğeri İstanbul'da babası ile birlikte yaşayan "Hayalet Cevher". Her ikisi de aynı zamanda askere gitmişler, Güneydoğu'da cephede birlikte savaşmışlardır. Her ikisinin de askerden sonrası için beklentileri, hayalleri vardır.

Rıdvan köyüne, mayına basmış ve goller atacağı sağ bacağı kopmuş olarak döner. Ne sözlüsü ne de arkadaşları askerden önce bıraktığı gibi değildir. Üstelik savaşta yaşadıkları Rıdvan'ı sürekli çöküşe götürmektedir.

Cevher de aynı mayın patlamasında sağ kulağını yitirmiştir. Ancak hayatındaki büyük değişikliği Marmara Depremi'nde babasını enkaz altından çıkardıktan sonra yaşayacaktır.

Yorumlar

Yorum Yaz
muhteşem bir film.iki bölümden oluşuyor diyebilir.kadro muazzam.her gördüğüm karaktere vaay bu oyuncuda mı oynuyomuş diyorsun.hal böyle olunca oyunculukta kusursuz oluyor.filmin açıklaması yeterlidir.ekstra söylenebilcek şeyler bunlar.

benim puanım tartışmasız 10.
0 Oy
SİNEMA DERGİSİNİN 2011 YILINDA DÜZENLEDİĞİ 'TÜRKİYE'NİN EN İYİ 100 FİLMİ' ANKETİNE İLK 10'DA GİREMEYEN BU BAŞYAPITIN CİDDİ ANLAMDA HAKKININ YENDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.

DERGİNİN O 'ÖZEL' SAYISINI ALMADIM MAĞALESEF VE İLK 100'E DE GİRİP GİRMEDİĞİNİ BİLMİYORUM AMA, ÖRENĞİN MUHSİN BEY VEYA HABABAM SINIFI YERİNE MUTLAKA BU FİLM OLMALIYDI İLK 10'DA.
+ 1 Oy
cevherle rıdvan arasındaki bağ daha sağlam olsaydı daha iyi bi kurgu olabilirdi. yinede çok güzel bi film.
0 Oy
türklerin yaptığı en iyi iş drama çekmek.başarılı
0 Oy
iki farklı (çok farklı) hayat hikayesi, iki farklı coğrafya (istanbul, göreme.) ekseninde dönen bir başyapıt.

hayalet cevher'in (k.imirzalıoğlu) hayatı mafya, uyuşturucu, gece hayatı ve envai çeşit yasadışı olaylarla geçen bir gazi... ve zaten istanbul gbi dev bir metropol'de bu hayat hikayesi iyiden iyiye berbat bir hal alırken üzerine bir de deprem eklenince siz düşünün gerisini! ancak ne var ki bu son derece etkileyici sinemasal dokuyu perdede izlerken gerçekten insanın içi cız ediyor! ve CEVHER'e az da olsa insan hak veriyor tıpkı YÖNETMEN UĞUR YÜCEL'İN DE VERDİĞİ GİBİ!!!
askerde kulağından rahatsız bir gazi cevher; babası, amcası, üçbeş serseri arkadaşı bir de büfesi var. katı bir karekter kendisi sert coğrafyaya ayak uyduran sert bir anadolu delikanlısı ve hayat çizelgesini de bu minval üzerine inşa etmiş cevher 'o bir hayalet aslında' sonsuz istanbul'da görünmeyen, önemsenmeyen aslında yapayalnız bir hayalet.

uğur yücel'in hayalet cevher'i... oldukça titiz düşünülmüş, oynanmış (kenan imirzalıoğlu'nun oynadığı en sağlam karekter) ve görsel hale getirilmiş hiç sıradan olmayan hemen her yerde bir benzerine rastlamanın mümkün olduğu ve zaten bu yüzden fazla göze batmayan bir halk ANTİ/KAHRAMANI!!!

şeytan rıdvan'ın (olgun şimşek) en büyük hayali bir gün lakabı da olan 'şeytan rıdvan' gibi büyük bir futbolcu olmak!  fakat onun da bir ayağı yok! o da tıpkı cevher gibi bir gazi. ASLINDA İKİSİ DE OMUZ, OMUZA ÇARPIŞIRKEN GAZİ OLMUŞLAR. bir koca karı anası, sevdiği, ve top oynama hayali ile göreme'de yaşıyor rıdvan, onun deyimi ile delikanlılığa bacağını vermiş! askerlik travmasını atlatamamış ve koltuk değnei ile buz gibi göreme sokaklarında bir o yana bir bu yana savrulan rıdvan arkasından da zavallı anacığını sürükleyen bir başka hayalet!!!

filmin  en sağlam bölümü olan şeytan rıdvan'la hayalet cevher'in hikayesi sona erdikten sonra tanışıyoruz ve adeta dayak yemişe dönüyoruz.!

uğur yücel en 'baba' oyuncuları da (engin günaydın, erkan can.) yine olgun şimşek'in yanına veriyor ve başlıyor anlatmaya hikayesini rıdvan'ın... ama ne hikaye; filmin en can alıcı olan kısmı rıdvan'ın annesini oynayan ve bırakın bir film, televizyon, veya benzer bir popüler oluşumu görmeyi kadıncağız köyünden bile çıkmamış daha önce. ve sanırsınız yılların oyuncusu! şeytan rıdvan'ın hayat hikayesi akıp giderken perde de izleyenler olarak bizler o denli sarsılıyoruz ki hayalet cevher'i çoktan unutuyoruz bile!

YAZI TURA, SİNEMAMIZIN MİHENK TAŞLARINDAN BİRİ OLMAKLA BERABER... DAHA ÖNCE BENZERİNE SİNEMAMIZDA RASTLAMADIĞIM AMATÖR KAMERA KULLANIMINDAN TUTUN, ERKAN OĞUR'UN KUSURSUZ MÜZİK KULLANIMINA DEĞİN EN MÜKEMMEL HOLLYWOOD FİLMLERİNE TAŞ ÇIKARTAN BİR ŞAHESER.
0 Oy
meraba ben cok merak ettıgım bısey sormak ıstıyorum. fılmde teo nun travestıyı kurtarmak ıcın kavgaya karıstıgı sahnedekı travestıyı oynayan oynayan kım. mustada ugurlu ya cok benzıyor hem tıp olarak hem de konusma olarak ama o degıl gıbı de aradım hıc bı yerde bulamadım kım oldugunu lutfen yardımcı olabılırmısınız
-1 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum