? Beni Hatırla
Yapım Yılı
1997
Gösterim Tarihi
1 Mayıs 1998
Süre
126dk

Oyuncular

Robin Williams Robin Williams
Sean Maguire
Matt Damon Matt Damon
Will Hunting
Ben Affleck Ben Affleck
Chuckie Sullivan
Stellan Skarsgård
Gerald Lambeau
Minnie Driver
Skylar
Yönetmen
Gus Van Sant
Senarist
Yıldız Matt Damon
Yıldız Ben Affleck
Müzik
Danny Elfman
Yapımcı
Lawrence Bender
Görüntü Yönetmeni
Jean-Yves Escoffier
Good Will Hunting

Can Dostum

Good Will Hunting

8.8/10 IMDB Puanı: 8.1

Will, bir üniversitede hademelik yapan süper zeki bir gençtir. Will, bir türlü sokak kavgalarından kendini alıkoyamaz ve başı derde girer. Hapise düşmek üzere olan Will'i bu durumdan kurtarabilecek tek kişi onun yeteneklerini farkeden, okulun profesörlerinden Sean McGuire'dır. Aralarında bir anlaşma yaparlar ve bu zamanla çok özel bir dostluğa doğru yol alırlar..

 

Yorumlar

Yorum Yaz
Güzel bir film. İzlemeyenler kesinlikle izlemeli hayatınıza yön verebilir
+ 1 Oy
Kıza ''Seni sevmiyorum.'' dediği sahnede ağladım.HARİKA.Şiddetle tavsiye ediyorum.
+ 4 Oy
duygusal,iyi bir film çıkarabilene iyi dersler verir..
+ 1 Oy
kesinlikle izlenmesi gereken ve insanın kafasında uzun süre yer edinen bir film özellikle sean ve will arasında geçen konuşmalar çok anlamlı ve etkileyici
+ 1 Oy
tamam da ben affleckin kardeşinin ismi burda yok ki o da oynuyor. ayrıca açıklama yanlıs yapılmıs sean psıkolok gerard onu kurtarabılecek tek kişi hapishaneden.. bu arada film hakikaten alır götürür insani..
+ 1 Oy
her izlediğimde beni etkileyen ender filmlerden biri
+ 4 Oy
“Sana kadınları sorsam neleri sevdikleri hakkında bir sürü şey sayarsın. Belki bir iki kere yatmışsındır da. Ama bir kadının yanında uyanmanın ve mutlu olmanın ne olduğunu söyleyemezsin. Sana savaşı sorsam Shakespeare’den bahsedersin değil mi? Ama hiç savaş görmedin. En yakın dostunun kafası kucağında son nefesini verirken sana nasıl baktığını görmedin. Sana aşkı sorsam sonelerden alıntı yapacaksın. Ama bir kadının karşısında hiçbir zaman tamamen savunmasız kalmadın. Sana gözleriyle hükmedecek birini görmedin. Tanrı’nın seni cehennemden kurtarması için indirdiği melek olduğunu hiç düşünmedin. Onun meleği olmak nasıl bir şey bunu da bilmiyorsun. Bir aşkı sonsuza dek paylaşmayı… ”

Ben Affleck ile Matt Damon sağlam diyaloglar ve monologlar yazmışlar. Henüz 27 yaşlarında olan bu ikilinin böylesi bir senaryoya imza atmaları gerçekten de şaşırtıcı. Akademi de bu başarılarının karşılığını vermiş. Gus van Sant'a, Matt Damon'a, filme, müziklere, şarkıya, kurguya ve yard.kadın oyuncuya adaylık vermişler. Bilindiği gibi de Robin Williams'la senaristler Damon-Affleck Oscar'ı kapmışlardı. Gerçi baktığımda Williams'ın Oscarlık performansı yok bana göre filmde. Herhalde onlar da karakterin babacan tavrına hayran kaldılar. Ödül Hopkins'e gidebilirdi ama Hopkins de Amistad'ta dehşet değildi. Belki ödülün Williams'a gitmesi adaylarla karşılaştırıldığında normaldir.
Evet, senaryo etkileyici. Karakterler özdeşlik kurmak çok kolay oluyor. Ailesini yitirmiş, üvey babası tarafından şiddete maruz kalmış, fakir, sokaklarda sürten, en büyük üniversitede hademelik yapan bir dahiyle özdeşlik kurmak kolay oluyor. Dönemine göre kaliteli bir film. Klasiktir, fakat fazla da abartmamak lazım. Başyapıt falan değildir neticede. Will'in sokak yaşamına daha fazla, daha ayrıntılı değinilmeliydi. Will'in dahil olduğu "söyleniyor" ama ne ara çalıştığına, kitaplar okuduğuna yer verilmiyor filmde. Dahiliğini hademeliği gösterdikleri kadar göstermelilerdi. Yani problemi çözdü, oldu bitti değil. Evde ayaklarını uzatırken soruları çözmesi mesela, ya da tarihe çalışması gösterilebilirdi. Bu tür sahneler çok az. Hikaye klişe ama zamanına göre değerlendirmek gerek. Hitchcock'un bazı filmlerindeki hikayeler de klişedir ama Hitchcock'un sayesinde klişe olmuşlardır.

Filmin senaryosu klişe ve basit olsa da film oldukça etkileyiciydi. Potansiyelini (dahiliğini yani) kullanamayan Will'in dönüşümü, geçmişiyle yüzleşmesi, profesörle olan dostluğu yavaş ama başarıyla işlenmiş. Gus van Sant da film için doğru bir tercih olmuş. Damon'ın filmdeki performansı da oldukça iyiydi. En iyi performansları arasında yer alır bana göre. Sonuçta bir klasik, etkileyici bir yapım. 3.kere izlemek de sıkmadı.

Matt Damon ile Ben Affleck senaryoyu Rob Reiner'a götürürler. Reiner senaryoyu beğenir ve filme para yatıracağını açıklar. Damon başrolü, Affleck de yardımcı rolü oynamak istediklerini söylerler. Ama burası Hollywood. "Siz ünlü değilsiniz, sizi oynatıp filmin batmasına izin vermem" der. Onlar da ısrar edince kapıyı açıp yolu gösterir. Damon-Affleck ikilisi Miramax'ın sahibi Weinstein kardeşlere giderler. Onlar da senaryoyu severler. Damon ile Affleck'in filmde rol almalarını kabul ederler. Fakat bu kez yönetmen sorunu ortaya çıkar. Kardeşler bu film için Gus van Sant'ta ısrar ederler. Ünlü değiller. Karşılarında dönemin en ünlü sinema patronları oturuyor. Ama buna rağmen geri adım atmıyorlar. Sonunda da istedikleri gerçekleşiyor. Sant filmi yönetiyor. Bu iki delikanlının yaptığı şey basit değil. Sonra da hemen ünleniyorlar zaten. Film de gişede çok izleniyor. Ardından teklifler. Sonra Affleck kariyerini bozarken Damon yükselişini sürdürüyor.
+ 1 Oy
good will huntingi can dostum diye çevirmek nası bi mantıktır çözmüş değilim. yer yer tüyleri diken diken eden güzel bi film ama iki saat yerine bi buçuk saattede çekilebilirdi hem daha etkileyici olurdu.
+ 1 Oy
böyle rollerin adamı robin williams.
+ 3 Oy
GERÇEKTEN NE İSTİYORUZ?

=== İşte tam bir yapıt...Aslında PSİKOLOJİK bir baş yapıt.=== Filmin ana fikri aslında "ne istiyoruz?" sorusunu gündeme getiriyor. Gerçekten şu anda bulunduğumuz iş ve okul bizim istediğimiz yerler mi? Kalbimizde yatan istek ne? Bizi harekete geçmeye zorlayan engeller ne? Aslında nerede, kiminle,nasıl ve de niçin yaşamak istiyoruz? Ne olursa olsun tercih yapabiliyor muyuz? Bazı engellere baş koyabiliyor muyuz? O şeyi sadece istediğimiz için mi yapıyoruz? Mutlu olmayı hayal edebiliyor muyuz? Ve en önemlisi hayal etmekle kalmayıp onu tatmak için çaba gösteriyor muyuz? bu gibi soruları sorduruyor bize bu film. Hayatta kimse mükemmel değildir, kimse kusursuz değildir. Önemli olan birbirlerimiz için mükemmel olup olmadığımızdır. Vurgulanan diğer şey ise KORKULARIMIZ . İnsanlardan korkuyoruz bazen. Hakkımızda kötü düşünecekleri için hayallerimizden, eylemlerimizden vazgeçiyoruz.=== Oyuncuların hepsi gösterişsiz oynamış. Ama Matt Damon ve Robin Williams tek kelimeyle"döktürmüş".  Özellikle matt damon in serseri rolünü çok beğendim. Çok doğaldı.=== Olumlu yanlar: İnsanların bilinç altında neler yaşadığını,neler hissettiğini ve de en önemlisi neleri gizlemeye çalıştığını çok iyi yansıtmış. Ben bu şekilde duyguları dile getiren başka bir film izlemedim. Bunun nedeni şu olabilir: Filmin senaristleri matt damon ve ben affleck bu duyguları bizzat yaşamış olabilirler. Ya da filmdeki çok yakından tanıdıkları  kişilerdir. Tek kelimeyle sade ve doğal bir eser. V FOR VENDETTA' dan sonra bana göre en iyi dialog örgüsüne sahip bir film. Bizi düşündürmeye iten sözcükler özenle seçilmiş. Bir de oyuncuların üstün performansları da eklenince daha iyi bir görünüme kavuşmuş.=== Filmin hemen hemen tüm sahnelerini beğendim. İnanın çok DERİN anlamlar taşıyor bu film... Yeter ki bakan gözlerle değil, GÖREN GÖZLERLE bakalım.=== En beğendiğim replik, "bana mutluluğun, aşkın ne anlama geldiğini anlatabilirsin; ama ondan aldığın o duyguyu bana tarif edemezsin. Yaşamadığın için bunu anlatamazsın!"


Size bu filmi orijinal diliyle izlemenizi tavsiye ediyorum. Şiddetle izleyin diyorum. İzlemeyen çok şey kaybeder.=== KRİTERİM: 100//96
0 Oy
Çok doğru söyledin Titanikten güzel bir film.Çünkü ben hiç titaniki sevmedim ki :)
+ 2 Oy
1997 yılındaki bir diğer yapım "As Good As It gets" gibi başkarakteri hayatımı özetleyen bir yapım ve bence Titanic'ten daha fazla Oscar'ı hakediyor 10/10
+ 2 Oy
en sevdiğim film herkese tavsiye ediyorum
+ 4 Oy
Will Hunting in finalde ne yaptığıyla ilgili spoiler vermek istemiyorum,sadece önünde saygıyla eğiliyorum.
+ 3 Oy
filmi nerden izliyecem arkadaşlar söylemisiniz
-3 Oy
hele o ayrılık sahnesi varya.........
+ 3 Oy
çok süper bir film.Hayatımda izlediğim en güzel filmlerden birisi.
+ 2 Oy
bu fılmı nereden ızleyebılcegımı bılen varsa lutfen söylesın lutfen odevım ıcın gereklı....
-3 Oy

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum