? Beni Hatırla
Yapım Yılı
2005
Gösterim Tarihi
5 Mayıs 2006

Oyuncular

Pierce Brosnan Pierce Brosnan
Julian Noble
Arlin Miller
Radyo DJ
Azucena Medina
Denver Fling'in gençliği
Jonah Meyerson
10 yaşındaki çocuk
Wiveca Bonerais
10 yaşındaki çocuğun annesi
Greg Kinnear
Danny Wright
Adam Scott
Phil Garrison
Yönetmen
Richard Shepard
Senarist
Richard Shepard
Müzik
Rolfe Kent
Yapımcı
Yıldız Pierce Brosnan
Bryan Furst
Sean Furst
Beau St. Clair
Görüntü Yönetmeni
David Tattersall
The Matador

Matador

The Matador

7.0/10 IMDB Puanı: 6.9
7/10
Sıkıcı bir Pazartesi gününde kafayı dağıtmak için ne yapsak, nerelere gitsek derken, kendimizi sinema salonunun girişinde buluverdik. 12 salonlu sinemada izlemediğimiz ve saati uyan tek filmi bulup biraz da mecburi bir seçimle "Matador"u seyretmeye karar verdik.

Mizahın en çok karasını severim ama film, bu anlamda ön plana çıkamıyor. Aslında, konusu gereği elindeki malzeme kara mizaha çok uygun. Yine de filmin asıl vurgusu, insan psikolojisi üzerine yoğunlaşıyor. Başta Leon olmak üzere, iyi huylu kiralık katil hikayelerini çok seyretmiş olsam da bir katilin ruh hâline bu kadar derinden yaklaşan bir film izlediğimi hatırlamıyorum.

Pierce Brosnan ve Greg Kinnear'ın uyumu mükemmel. Filmde yer yer katil psikolojisi üzerinde kafa yorsak da, kendimizi yerine koymamız gereken esas karakter Kinnear'ın canlandırdığı Danny. Çünkü film kiralık katil Julian Noble'ın iyi mi kötü mü olduğundan çok, böyle bir adamın karşısında hayatı boyunca kalıplaşmış öğretiler etrafında yaşayan bir karakterin tutumuna odaklanıyor. Bir anda kendinizi şu soruyla karşı karşıya buluyorsunuz: "Günahsız olduğuna inandığınız ve tek umudunu size bağlayan bir katil sizden yardım istese ne yapardınız?"

Filmde bir aksiyon sürükleyiciliği olmasa da, hikayenin mekan değişiklikleri dışında dallanıp budaklanmaması akıcılığı sağlıyor. Bir kiralık katilin ruh hali üzerine kurulmuş bir filmde ister istemez diyaloglar ön planda. Bu filmle, bazen "az iş, çok laf"ın da işe yarayabileceğini görmüş olduk.

Belki sorgulanması gereken biraz da filmin gerçekçiliği. Elbette ki bir kiralık katille bu denli yüz göz olma olasılığı düşüktür ama senaryo dediğimiz şey de çoğunlukla düşük olasılıklar üzerine kurulmaz mı? MI: III gibi filmlerdeki, gökdelenden gökdelene atlayan süper kahramanları görünce insanın bu filme gerçeğin ta kendisi diyesi geliyor.

Matador, çok eğlenceli olmasa da kendi tarzını yaratmayı başaran bir film. 3 temel karakterin arasında geçen son derece yalın anlatımlı bir öykü, pek de sürpriz olmayan ama ince düşünülmüş bir finalle hoş bir tat bırakıyor. Pierce Brosnan'ı güçlü James Bond kimliğinin dışında, farklı bir portreyle izlemek isteyenler için iyi bir seçim.

Yorumlar

Yorum Yaz

Ad Soyad :
Email :
Ziyaretçi
x

Film.Com.Tr Kayıt

Yorumlarda sadece rumuzum gözüksün.
x

Şifremi Unuttum